2013. február. 19. 16:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 19. 17:37 Vállalkozás

Nagyot szakíthatott az állam az Erzsébet-utalvánnyal

Az Erzsébet-utalványt kezelő Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ) Kft. a Népszabadság számításai szerint fennállása óta a legsikeresebb évet zárhatta: 2012-es árbevétele nagyságrendekkel szárnyalhatta túl eddigi eredményeit és feltehetően milliárdos nyereséget hozott az államnak.

A NÜSZ az üdülési csekkek kezeléséből 2011-ben 3,8 milliárdos éves forgalmat produkált, ám a cafeteriaszabályok átalakítását követően az Erzsébet-utalványra átállított állami társaság tavalyi bevétele a Népszabadság számításai szerint ötmilliárd forint fölé is szaladhatott. A cég számláján ennél nagyobb összeg pihen: a beváltatlan utalványok ellenértéke 18 milliárd forint.

A társaság tájékoztatása szerint tavaly közel 90 milliárd forint összértékű Erzsébet-utalványt vettek át a munkaadók, ami után az általános forgalmi adóval együtt 2,5 százalékos kezelési költséget kellett kifizetniük. A bevétel így csak ezen az ágon 2,4 milliárd forint, emellett természetesen befolyt a kereskedők és vendéglátók beváltás után kifizetendő – valójában a beváltáskor automatikusan levont – jutalék is, ami hatszázalékos volt az elmúlt évben (idén ezt már öt százalékra csökkentették). Igaz: más esetekben a levonható összeg kisebb lehetett, a NÜSZ nagy kereskedőpartnerei (például a CBA, de a sokáig a rendszerbe be nem engedett Tesco is) a hírek szerint ennél alacsonyabb, háromszázalékos jutalékot alkudtak ki.

A cég adatai szerint az eddig kibocsátott utalványok 80 százalékát váltották vissza, ami annyit jelent, hogy a NÜSZ rendszerében továbbra is mintegy 18 milliárd forint maradt. A kibocsátott utalványok első garnitúrájának a felhasználhatósági ideje 2013 végén jár le.

A lap becslése szerint a 148 főt foglalkoztató cégnek saját működése finanszírozásán kívül a fennmaradó kétmilliárd forint mire kellett. Az induláskor folytatott, több százmilliósra becsült marketingkampány mellett ebből fizették a vízjeles utalványok előállítási költségét is (ez az ötezer forintos tömbökkel és a rendkívül drága, darabonként 20 forintos előállítási költséggel számolva 400 millió alatt lehetett). Mindezek alapján az utalványüzlet (ha csak a költségek valamiért nem voltak magasabbak) a jótékonyságra fordított összegekkel együtt is milliárdos nyereséget hozhatott az államnak.

További részleteket itt lehet olvasni.