Közel-keleti logisztikai központ épülhet Budapesten
Jordánia logisztikai központot építene Magyarországon, hogy innen lássa el termékeivel a magyar és az uniós piacokat - közölte a közel-keleti ország budapesti tiszteletbeli konzulja. Zeid Naffa felidézte, hogy a terv nem új, de megvalósulását eddig bürokratikus akadályok nehezítették. A fejlesztésnek talán lökést adhat Orbán Viktor januárra tervezett ammani látogatása.
A múlt héten jordán üzletemberek jártak Magyarországon, akik megbeszéléseik alatt felelevenítették annak a magyarországi logisztikai központnak a tervét, amely az EU más országaiba is továbbítana jordániai exporttermékeket - közölte a Petra hírügynökség.
A hírügynökség szerint a központ Budapesten épülne meg, de a beszámoló sem a beruházás lehetséges értékéről, sem pedig a tervezett nyitás időpontjáról nem árult el további részleteket. A magyar oldal résztvevői a múlt heti tárgyalásokon reményüket fejezték ki, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok új keretbe helyezésével áthidalhatják a jordániai export magyar és uniós piacokra való kijutását akadályozó tényezőket.
Zeid Naffa, a királyság magyarországi tiszteletbeli konzulja a terv megvalósításának felgyorsítátását és a jordániai oldalról tapasztalható bürokratikus akadályok felszámolását sürgette a Petra hírügynökségnek adott interjújában. Szerinte a központ budapesti létrehozása mellett szól Magyarország földrajzi elhelyezkedése, illetve uniós és schengeni tagsága.
A tiszteletbeli konzul felidézte, hogy a központ megépítéséről már korábban megszületett egy kétoldalú megállapodás és a jordán király 2007-es magyarországi látogatása is lökést adott a projektnek.
Szerinte a magyar kormány és a piaci szereplők továbbra is érdeklődnek a központ iránt, amely a várakozások szerint a helyi és a környező országokbeli igények mellett az iraki és az öbölmenti államok igényeit is kielégíthetné, csökkentve az importőrök és kereskedők szállítási költségeit.
A jordániai üzletemberek Issa H. Murad, a Jordán Európai Üzleti Szövetség (JEBA) elnökének vezetésével a múlt héten találkoztak Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkárral is, aki azt mondta, a kormány a keleti nyitás keretében különös hangsúlyt helyez az arab világgal való gazdasági együttműködésre. A tárgyaláson elhangzott, hogy a magyar cégeknek piaci lehetőséget jelent a jordán közösségi közlekedés megújítása és a mezőgazdasági technológiák iránti kereslet.
A tárgyalópartnerek megállapodtak abban is, hogy Orbán Viktor kormányfő januári ammani látogatása során magyar-jordán üzleti fórumot rendeznek a jordán fővárosban, valamint "közös erőfeszítéseket tesznek az egymás országaiba irányuló turizmus dinamizálása érdekében". A jordán üzletemberek kérték Magyarország segítségét az Európai Unióval kötendő kereskedelmi egyezmények felgyorsításához.