2012. június. 13. 18:56 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 13. 18:51 Vállalkozás

Korrupciógyanúba keveredett az Alstom

Korrupció gyanúja vetül egy nagy szlovén energetikai beruházásra, amelyben az Alstom francia ipari konszern az egyik érintett - jelentette szerdán a szlovén média.

A sostanji hőerőmű 1,3 milliárd eurós modernizációs projektjével kapcsolatban a rendőrség azért indított nyomozást, mert felmerült a gyanú, hogy a francia ipari óriás kenőpénz kifizetésével jutott a szlovéniai megbízáshoz. Az Alstom 2008-ban 650 millió euró értékű szerződést kötött, amelyben vállalta a Szlovénia északkeleti részén található, barnaszénnel működő erőmű új - hatodik - blokkjának elkészítését.

A szlovén rendőrség kedden több házkutatást is tartott az erőmű korábbi vezetőinek lakásán, valamint Peter Kotar szlovéniai vállalkozónál, akinek CEE nevű cége fontos szerepet játszott a blokk megépítését végző vállalat kiválasztásában. A CEE tanácsolta az erőmű vezetésének, hogy az Alstomot bízza meg az új 600 megawatt teljesítményű erőműblokk kivitelezésével. Az Alstom a német Siemens elől halászta el a megbízást. Kotar ráadásul egy másik cégén, a Sol Intercontinentalon keresztül közvetlenül is kapcsolódik az Alstomhoz, a Sol a francia konszern horvátországi képviselője. 

Mindennek tükrében fennáll a gyanú, hogy az Alstom megbízását kenőpénzekkel befolyásolták. Erre utal az is, hogy abban az időszakban, amikor a francia konszernnek odaítélték a munkát, Kotar második cége egy 3 millió eurós tanácsadási szerződést kötött az Alstom svájci leányvállalatával, amely a nyomozók szerint fiktív megállapodás volt, s ahhoz kellett, hogy az Alstom kifizethesse a "jutalékot" a szlovéniai megbízásért. 

A Delo című szlovén napilap tájékoztatása szerint az Alstom addig nem akarja kommentálni az ügyet, amíg tart a nyomozás. A francia céget tavaly Svájcban marasztalták el, szintén korrupció miatt.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.