2012. május. 16. 14:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. május. 16. 14:02 Vállalkozás

A vegyipari cégek állják a válságot

A magyar vegyipar még mindig jobban teljesít, mint a legtöbb ágazat, de sűrűsödnek a felhők a vegyipari cégek felett is.

A vegyipar még mindig az egyik legkevésbé kockázatos ágazatok egyike Magyarországon, a fizetésképtelenségi mutatója sokkal jobb, mint a hazai átlag. Pedig a vegyipar is küzd a gazdaságban szinte minden területen tapasztalható problémákkal: a zsugorodó hazai piaccal, a mérséklődő nyereségességgel, a költségcsökkentési kényszerrel, a beruházások, az egyik oldalon a k+f kiadások visszafogásával, a másik oldalon a bizonytalan gazdálkodási, üzleti, szabályozói környezettel. A válságadók és több más új teher rontottak a helyzetén. Kárpáti Gábor, a Coface nemzetközi hitelbiztosító ügyvezető igazgatója szerint a formálódó új költségvetési megszorító intézkedések hatása pedig növeli majd a bizonytalanságokat ebben a viszonylag jól teljesítő ágazatban is.

A vegyipari cégek körében közel tizenöt százalékkal nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma az idei év első negyedében 2011 azonos időszakához képest, ami sokkal jobb, mint a 10 százalékponttal magasabb országos átlag – derül ki a Coface Hungary Hitelbiztosító elemzéséből. Ez már csak azért is jó eredmény, mert a vegyipar tipikusan az a szektor, amely a gazdaságnak szinte minden ágazatával szoros kapcsolatban áll. Így a fenti mutató azt is jelzi, hogy az elmúlt éveknek az ágazatot is sújtó csapásai ellenére a vegyipar tűrőképessége még mindig viszonylag jó. Ugyan a vegyipar egészében az eljárások száma alacsony, s az összes regisztrált eljárás alig fél százalékát teszik ki.

A Coface által vizsgált hazai cégek közül minden második magyar cég számít kimondottan vagy közepes mértékben kockázatos üzleti partnernek; a vegyipari tevékenységet végzők helyzete valamivel jobb, mint az országos átlag. A kockázati szinteket is kibontva  - a Coface egy 10-es skálán osztályozza a cégeket, ahol az 1-es a legrosszabb, a 10-es a legjobb besorolást jelenti – az látszik, hogy az 1 és 5 közé eső besorolásokban a hazai vegyipari tevékenységet végzők kisebb arányban kaptak üzleti szempontból kockázatosabb besorolást a hitelbiztosítótól.

A vegyipariak felülreprezentáltak a 7-10-es kategóriákban. Ennek egyik oka, hogy az ágazat piaci szereplői nagy részében multinacionális tulajdon(rész) van, azaz: biztosítottak, s élnek a kockázatkezelés eszközével, aminek köszönhetően mind békeidőben, mind válságos periódusokban képesek eredményesebben kivédeni a nemfizetésből eredő veszteségeket – állítja Kárpáti. A követelésbiztosítás, a hitelminősítés és a folyamatos monitorozás miatt stabil és jól fizető vevőkörrel rendelkeznek. Az ágazat ilyen szolgáltatásokat igénybe vevő szereplői ki tudták küszöbölni a partner nem fizetésének negatív hatásait, s a kínált eszközöknek köszönhetően el tudták érni, hogy akár régi, akár újabb vevőik váratlan nem fizetése ne rombolja likviditásukat, az így megtakarított forrásokat pedig üzletfejlesztésre fordíthatták.