Magyar cég véd a földrengéstől
Magyarország újabb katasztrófaágazatban előzi a világot: egy magyar cég biztosítja az Isztambuli Műszaki Egyetem (ITU) új épületének földrengésvédelmi eszközeit.
A magyar Star Seismic Europe Kft. biztosítja az Isztambuli Műszaki Egyetem új "Technopark" épületének földrengésvédelmét a napokban Törökországban aláírt megállapodás értelmében - közölte a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA). A vállalat által alkalmazott úgynevezett kihajlásbiztos merevítő (BRB, Buckling Restrained Brace) földrengésvédelmi technológiát széles körben alkalmazzák többek között Japánban és az Egyesült Államok szeizmikus területein – írja a Napi Gazdaság Online az MTI-Eco alapján. Törökországot gyakran sújtják jelentős földrengések, azonban megfelelő eszközökkel az épületek átvészelhetik e természeti csapásokat is.
A Star Seismic Europe Kft. Magyarországon tervezett és gyártott termékeit egy komoly presztízsértékű beruházás részeként építik be. szolgálni az eszközök. A vállalat amerikai és európai teszteredmények alapján, a világon elsőként szerezte meg a BRB földrengésvédelmi eszközökre vonatkozó CE tanúsítványt (Conformité Européenne - európai megfelelőség).
A vállalat számos további törökországi épület tervezésébe is bekapcsolódott, így többek között a 60-as, 70-es években épült, földrengések szempontjából kiemelten veszélyeztetett iskolák megerősítésén is dolgoznak majd.
A magyar cég törökországi piacra lépése egy tudatosan felépített stratégia eredménye: a vállalat évek óta folyamatosan támogatja azokat a tervezőket, akik a földrengéseket tekintve biztonságosabb és gazdaságosabb szerkezeteket szeretnének alkotni.
A Star Seismic Europe Kft.-t 2009 júliusában 500 ezer forint jegyzett tőkével alapították magyar magánszemélyek, az céget alapítása után nem egészen egy évvel Sellyére költöztették jegyzett tőkéjét pedig előbb 2, majd 4 millió forintra emelték – derül ki az Opten cégadataiból. A társaságban 2010 augusztusában tőkeemeléssel tulajdont szerzett a CENTECH Új Magyarország Kockázati Tőkealap, a cég jegyzett tőkéje ekkor emelkedett 2-ről 4 millió forintra. A vállalat 2009-et 1,65, 2010-et pedig 6,66 millió forint adózott veszteséggel zárta, árbevétele egyik évben sem keletkezett.