Megegyezett a hitelezőkkel a milliárdos malomcég
A csődvédelembe menekült nyíregyházi Abo Holding Vagyonkezelő Zrt. megállapodott hitelezőivel, az egyezséget a bíróság is elfogadta, s a csődeljárást megszüntette.
Tavaly ősszel jelentett csődöt az Abo Holding Zrt., amely a tulajdonosa többek között az Abo Mill Malomipari Zrt.-nek. A társaság fizetési haladékot kapott, s az elmúlt hónapokban sikerült dűlőre jutni a hitelezőkkel. Legalábbis erre utal a legfrissebb Cégközlöny értesítője, miszerint a bíróság jóváhagyta az egyezséget, és megszüntette a fizetési haladékot.
A malomiparral, gabonakereskedelemmel, takarmányiparral és állattenyésztéssel foglalkozó nyíregyházi székhelyű csoport komoly akvizíciókat folytatott az elmúlt évtizedben, mind belföldön, mind külföldön, Romániában, Ukrajnában, Szlovákiában – írja a Gazdaság.hu.
Szintén csődvédelmet kért a csoporthoz tartozó Abo Mix Zrt. és az Abo Trade Zrt., ez utóbbi kérelmét a bíróság elutasította. A holding zászlóshajója, az Abo Mill Zrt. ellen tavaly ősszel indult felszámolási eljárás, fizetésképtelensége miatt. A társaság 2008-ban 14 milliárd, 2009-ben 13 milliárd, tavaly viszont már csak 6,8 milliárd forint árbevételt ért el. A zsugorodó forgalom miatt az elmúlt két évben veszteségessé vált a társaság: tavaly már 760 millió forint mérleg szerinti veszteséggel zárt. A malomcég 2010-re 100 millió forintot meghaladó adótartozást halmozott fel.
Az Abo Mix Takarmányipari Zrt. ugyancsak nehéz helyzetben volt: a 2008-as 7,6 milliárd forintos forgalom után tavaly már csak 2,7 milliárd forint árbevételt ért el, 870 millió forint adózott veszteséggel, s több végrehajtás indult ellene. Az Abo Trade Gabona Kereskedőház Zrt. forgalma is harmadára zsugorodott az elmúlt években, a tavalyi évet 180 milliós mínusszal zárta, és tegnap – a holdinghoz hasonlóan – szintén csődöt jelentett.
A Napi Gazdaság cikke szerint hárommilliárd forintot kérnek a nyíregyházi Abo Mill Malomipari Zrt. bérbe adott telephelyeiért, gépeiért és eszközeiért. Nem csökkentették a korábbi irányárat, mert a törökszentmiklósi, gyulai, hódmezővásárhelyi, szegedi, kalocsai és mátészalkai létesítmények iránt jelentős érdeklődés tapasztalható − mondta Lázár Sándor, a felszámoló Delta Nova Kft. munkatársa. A legértékesebb vagyonelem az 56 ezer négyzetméteres törökszentmiklósi üzem, amelynek irányára nettó 950 millió forint. Ennek malomipari, borsóhántoló és mustármagőrlő berendezéseiért 540 milliót kérnek.