2012. január. 30. 10:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 30. 10:55 Vállalkozás

Milliárdos befektetéseket jegelnek a beruházók

A romló konjunkturális és pénzügy helyzet nyomán már előkészített, uniós támogatást elnyert szálloda-, gyógyfürdő-, üzemcsarnok-fejlesztések álltak az elmúlt hónapokban országszerte − közöttük olyanok is, amelyeknél az uniós forrásokon kívül a saját erő, illetve a hitel is rendelkezésre áll.

Az elmúlt időszakbanszámo, már előkészített nagy értékű ingatlanfejlesztés − szálloda-, fürdő- és lakóparképítés, sőt ipari beruházás − állt le. Ezek között olyanok is vannak, amelyek esetében az uniós forrásokon kívül a saját erő, illetve a hitel is rendelkezésre áll, mégsem vágnak bele, s persze olyanok is, amelyek esetében a bank mondott nemet – írja a Napi Gazdaság. Peresztegi Imre, a ZÁÉV  Építőipari Zrt. vezérigazgatója szerint a hitelfelvételi lehetőségek romlása mellett egyre inkább elbizonytalanodtak a piaci szereplők, a kockázatvállalási kedv jelentősen csökkent. Az elmúlt időszakban a ZÁÉV is több olyan programot állított le, amelyet saját beruházásban akartak megvalósítani, jóllehet több esetben már az építkezéshez szükséges telkeket is megvették.

Bár a csaknem 1,2 milliárd forintos beruházás 450 millió forint uniós támogatást kapott, egyelőre nem tudja felépíteni Algyő új négycsillagos wellness-szállodáját a Dél-Alföld Consulting Tanácsadó és Szolgáltató Kft. A társaság szeretett volna 48 szobás, 120 vendég fogadására alkalmas hotelt építeni, s a területet csaknem 13 millió forintért már korábban megvette a helyhatóságtól. A kivitelezéshez az uniós források mellett mintegy 400 millió forint saját erő is rendelkezésre állt, ám a hiányzó összeget hitelből nem sikerült előteremteni.

Ugyancsak nem a támogatás, az uniós források hiánya akadályozta meg, hogy a Somogy Korona Zrt. hozzákezdjen a Kaposvár főterén álló Kapos Hotel rekonstrukciójához. A társaság a létesítményt − egy több mint egymilliárdos program keretében − százszobás wellness-szállodává kívánta alakítani, ám a beruházást, döntően a piaci viszonyok miatt, leállították, illetve elhalasztották. Tavaly nyáron felcsillant a remény, hogy több mint tíz év előkészítés után színvonalas gyógyfürdője, sőt négycsillagos wellness-szállodája is lesz a Somogy megyei Nagybajomnak, ám az összesen 1,2 milliárdos program ismét kútba esett. A beruházó, a magyar−orosz tulajdonban lévő Timex Kft. képviselője, Oleg Fedoszov a közelmúltban bejelentette, az alapkő letétele ellenére a jelenlegi gazdasági helyzetben nem folytatják az építkezést, mert a megtérülés rendkívül bizonytalanná vált.

A társaság − két ütemben − több mint 2 milliárd forintot szánt az ingatlanfejlesztésre, úgy, hogy a wellnessközpont 450 milliós, a 80 szobás szálloda pedig 282 milliós, már megítélt uniós forrás segítségével épült volna fel.

Egy sor ipari beruházás, többek között logisztikai projekt is félbemaradt. Tóth Lajos, a győri székhelyű Pannon Tools Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, 2009-ben döntöttek egy 3 ezer négyzetméteres gyártócsarnok építéséről. A területet megvették, a kiviteli tervek elkészültek, sőt a támogatást is megítélték, ám a piaci helyzet miatt kénytelenek voltak elhalasztani a beruházást. A munkáknak várhatóan idén tavasszal vágnak neki, hiszen a létesítménynek még az idén el kell készülnie, különben elúszik a támogatás.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.