Nyolc magyar cég a Fast 500 listán
Kovács Domonkos, a Deloitte Zrt.
Kovács Domonkos, a Deloitte Zrt. pénzügyi tanácsadás üzletágának igazgatója elmondta: Az idén tíz éves Deloitte Technology Fast 500 EMEA program a régió legobjektívabb iparági sorrendje a technológiai ágazatban. A magukat rangsorolni kívánó cégekkel szemben követelmény, hogy legalább öt éve jelen legyenek a piacon, valamint hogy bázisévi és tárgyévi üzemi eredményük elérje legalább az 50.000, illetve 800.000 eurós mértéket. A technológiai innovációt, vállalkozói szellemet és gyors növekedést ötvözve a Fast 500 cégek - nagyok, kicsik, állami vagy magánkézben lévők - számos iparági szektorban vannak jelen és vezető helyet foglalnak el a hardver, szoftver, telekom, félvezetők, internet, média, szórakoztatóipar, egészségipar és olyan új területeken, mint például az ún. tiszta technológiák.
Az idei Fast 500 listán 8 magyar cég szerepel. A magyar cégek közül a legjobb helyezést az internetes megoldásokkal és technológiával kapcsolatos tanácsadással foglalkozó, a NetPincér.hu-t létrehozó Viala Kft. érte el, amely 1071 százalékos árbevétel-növekedést produkált az elmúlt öt éves időszakban.
Az idei Fast 500 lista első helyét a londoni székhelyű Mobile Interactive Group (MIG) foglalta el, amely az elmúlt öt évben 26 885 százalékos növekedési rátát tudott felmutatni. A győztes cég integrált mobil és digitális kommunikációval foglalkozik és világszerte elismert "blue-chip" vállalatok számára nyújt szolgáltatásokat.
A viharos piaci körülmények nagyban befolyásolják az átlagos növekedési rátát
A Deloitte Technology Fast 500 EMEA idei rangsorának első öt helyét elfoglaló cég ötéves átlagos árbevétel-növekedése 14 027 százalék, az első 500 cég esetében ugyanez az adat 1192 százalék. Ez visszaesést mutat a 2009. évi átlagnövekedési rátához képest, ami az első öt cég esetében 24 068 százalék volt, a teljes rangsornál pedig 1470 százalék. Habár az átlagos növekedési ráták kissé alulmaradnak 2009-hez képest, a nehéz pénzügyi körülményekhez képest mégis óriási növekedést tapasztaltunk az idei Fast 500 cégeknél, a mobil technológia és szoftver szektorok pedig különösen előretörtek.
Földrajzi trendek
Idén Franciaország büszkélkedhet a legtöbb (94) Technology Fast 500 EMEA nyertessel, míg második helyen az Egyesült Királyság áll 86 céggel, amelyek közül három is bekerült az első öt közé. Svédország 65 vállalattal képviselteti magát a rangsorban, megelőzve ezzel Hollandiát (52) és Norvégiát (48). Az első tíz ország között megtalálható még Törökország (28), Finnország (22), Németország (20), Izrael (20), valamint Írország (16).
Iparági trendek
A listában 202 céggel a szoftveripar dominál, ami a teljes lista 40 százalékát jelenti. Ezt követi az internet (22%), a telekommunikáció/hálózatépítés (15%), a félvezetők/alkatrészek/elektronika (9%), a biotechnológia/gyógyszeripar/gyógyászati eszközök szektora (6%), a zöld technológia (3%) és a számítógépek/perifériák gyártása (3%). A fennmaradó két százalékot a média/szórakozás szektora tette ki. A szoftveripar különösen jól szerepelt, hiszen az első öt helyből hármat elfoglalt, sőt az első 50 cég közül is 21 ezen iparágban tevékenykedik.