2010. március. 02. 08:15 Salgó Andrea (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 12:44 Vállalkozás

Adószám-felfüggesztés: ha a postás kétszer csenget

Az APEH számos esetben felfüggesztheti, majd törölheti egy cég adószámát, ezáltal gyakorlatilag működésképtelenné téve a vállalkozást. Elég, ha a cégvezető nem jelenti be a székhelyváltozást vagy épp a posta rosszul kézbesít. Banálisnak tűnő vétségek súlyos következményekkel járhatnak.

Nem sokkal azután, hogy egy házzal arrébb költözött a cégünk, elfelejtettük bejelenteni az adóhivatalnak, és a nagy költözködési mizériában még a cégtáblát se tettük ki - meséli elkeseredetten a cégtulajdonos, aki az APEH értesítését azóta sem kapta meg, viszont egyik üzletfelétől értesült arról, hogy törölték az adószámát. Amennyiben  - tudta meg - a társaság továbbra is működni szeretne, új adószámot kell kérnie. Ráadásul  - mint ez is kiderült számára - a törölt adószám alól kiállított számláinak áfája nem levonható. Számlát tehát befogadhat törölt adószámú cég is, csak nem nagyon éri meg, mert áfát ebben az időszakban visszaigényelni nem tud.

Egy másik esetben az irodaház portása tájékoztatta félre a postást, rendre visszafordította az adóhatóságtól érkező céges leveleket, mondván, a szóban forgó vállalkozás nem bérel irodát a házban. A cégbíróság a vállalkozás szerencséjére pontosabban - emelet, ajtó megjelölésével - címezte a levelet, így a felfüggesztésről még az APEH-határozat jogerőre emelkedése előtt tudomást szerzett a cégvezető - ismertette egyik megbízója esetét Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke, hozzátéve: sikerült bebizonyítania az APEH ügyintézőjének, hogy hibás kézbesítés történt. Ő pedig ezután nem sokkal visszavonta a határozatot, saját hatáskörében.

Ez az eset kivételesnek számít - hangsúlyozta Ruszin Zsolt -, mivel az irodaházak portásaira előszeretettel hivatkoznak a postások, akiknek nincs sok kedvük végigmászni egy teljes épületet, megnézni, hogy az ajtókon szerepel-e a címzett neve. Hasonló kockázatot jelentenek a családtagok, akik nem tudják, hogy a lakásban valamelyik szülő céget tart fenn. Így ha elfelejtettük a cégtáblát kihelyezni, vagy egy jó szándékú szomszéd eltávolította, akkor lőttek a kétszeri kézbesítésnek, és az APEH máris intézkedik az adószám felfüggesztéséről. A postás ugyanis a rá vonatkozó rendelet szerint a hivatalos irat kézbesítését kétszer kísérli meg. Bármely küldemény belecsúszhat a kétszeri meghiúsult kézbesítés esetébe, hiszen amikor a levelet néhány napon belül újra kiviszik, a tájékozatlan postást akaratlanul is félrevezetheti a portás vagy egy családtag.

Felfüggesztett adószámok év elején és év végén

Az adóhatóság 2009. december 31-éig 794, 2010. januárjában 1.678 esetben rendelte el határozatban az adószám felfüggesztését. A felfüggesztés okai: a beszámoló közzétételének, illetve a költségtérítés teljesítésének elmulasztása volt. A 2009-ben kiadott határozatok közül december 31-éig 615 db, a 2010. januárjában hozott határozatok közül január 31-éig 1.409 db emelkedett jogerőre. Tavaly csak azoknak a cégeknek kellett felfüggeszteni az adószámukat, amelyeknél a mérlegforduló napja 2009. április 30-át követő napra esett. 2010-ben már valamennyi - mérlege beadását - mulasztó cég esetén alkalmazni kell a szankciót.

 

2010. januárjában 2.363 darab olyan határozatot hozott az adóhatóság, amelyben adószám felfüggesztését rendelte el. Ezekből 794 db határozat emelkedett 2010. január 31-éig jogerőre, vagyis törölték azt. Ezek az adatok tartalmazzák a beszámoló közzétételére, illetve a költségtérítés teljesítésére irányuló kötelezettség teljesítésének elmulasztása miatt elrendelt felfüggesztések adatait is. Arról, hogy mennyi eljárás van folyamatban és hány  adószám felfüggesztése miatt induló eljárás várható ebben az évben nincsenek becslések.


Forrás: APEH

Az adószám-felfüggesztési és - törlési gyakorlatban új elem, hogy a cégeknél a 2009. évi beszámoló benyújtásának elmulasztása miatt is fel kell lépnie az adóhivatalnak. A beszámoló közzétételét elmulasztó cégeket a májusi vég határidőtől számított 30 napon belül levélben keresi meg az APEH a vállalkozás székhelyén, és adószámuk felfüggesztése mellett felszólítja őket annak pótlására. A 60 napos pótlási időszak eredménytelen letelte után az APEH megszüntetési eljárást kezdeményez, amelyet a cégbíróság ügyintézői, titkárai folytatnak le, a folyamat tehát szinte automatikus, nem kell hozzá külön bírói eljárás, és csak akkor fordítható vissza, ha a cég időközben pótolja a mérleget. 

Az APEH az adószám alkalmazását nemcsak hiányzó mérleg és kétszer egymás után meghiúsult kézbesítés miatt függeszti fel, hanem a következő esetekben is:

- ha az adóhatóság hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy az adózó a székhelyén, illetve a székhelytől eltérő központi ügyintézés helyén nem található,
- ha az adózó a rá irányadó szabályoknak megfelelő szervezeti képviselőt az adóhatósághoz nem jelentette be,
- ha az adózó ellenőrzése alapján az adóhatóság hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy az adózónak nincs szervezeti képviselője, vagy a bejelentett szervezeti képviselő nem valós személy, illetve a megadott elérhetőségi helyeken nem fellelhető,
- ha az adózóval szemben az állami adóhatóság 60 napos üzletlezárást, illetve a tevékenység 60 napos felfüggesztését ismételten rendeli el,
- ha az adózó az állami adóhatósághoz teljesítendő bevallási vagy adófizetési (adóelőleg-fizetési) kötelezettségének a törvényi határidőtől, illetve az esedékességtől számított 365 napon belül nem tesz eleget.

A felfüggesztett adószámú cégek és a velük üzletelők

Az APEH szerint kockázatot jelent, ha egy cég tulajdonosának egy másik cége felszámolás alatt áll, nagyobb összegű hátralékot halmozott fel, bevallási kötelezettségét rendszeresen elmulasztotta, vagy büntető feljelentést tettek ellene. Kockázati tényező lehet a korábbi ellenőrzés nagy összegű megállapítása, az adószám-felfüggesztés, vagy az üzletbezárás is. Gyanúra adhat okot, ha a tulajdonos előző, vagy másik vállalkozása gyakran változtatja székhelyét (például egyik megyéből a másikba), vagy folyamatosan veszteséges. Az ilyen vállalkozásoknál tehát gyakrabban tűnik fel az adóhatóság, de az is megjárhatja, aki ilyen cégekkel üzletel. Amennyiben egy másik, „makulátlan” vállalkozás adószám-felfüggesztés alatt álló gazdasági szereplővel folytat kereskedelmi kapcsolatot és fogad be számlát, a számlán feltüntetett forgalmi adó összegének visszaigénylését az APEH megtagadhatja, visszautasíthatja azzal, hogy nem olyan adóalany bocsátotta ki a számlát, amely gazdasági tevékenységet szabályszerűen folytatta, hiszen a székhelyén nem volt megtalálható: akkor vajon az üzletfél miként üzletelt vele? Még bonyolultabb a helyzet, ha közösségi adószám alapján vették igénybe a szolgáltatást.

Az adószám felfüggesztésének kivédése

Az adószám jogerős felfüggesztése esetén - figyelmeztet az MKOE alelnöke - a kézbesítés vélelmének megdöntése a cég célja, csakhogy gyakran az adóhatóság nem érdekelt abban, hogy erről tájékoztassa a pórul járt ügyfelet. Helyette azt tanácsolják, hogy állítassák vissza az adószámot. Ebben az esetben a hivatal elismertnek tekinti a kézbesítést és már később sem ért egyet azzal, ha azt valaki megtámadja, hiszen az érintettnek tudomására jutott a probléma, mégsem tett semmit. Az adószám visszaállítását írásban kell kérni, a hivatal pedig erről ismét postai úton küld értesítést.

Az adóhatóság a felfüggesztés tényét 15 napon keresztül elérhetővé teszi hirdetőtábláin és internetes portálján.

Az APEH határozattal szembeni fellebbezést  egy hónapon belül bírálják el és ha az jogos, akkor azt módosítják, visszavonják  vagy helybenhagyják, de az indoklást kiegészítik. Amennyiben a határozat jogerőre emelkedik, akkor a hivatal értesítést küld a cégbíróságnak, amely azt a cégjegyzékben közzéteszi. Amennyiben a felfüggesztés oka, hogy az adózó tartózkodási helye ismeretlen, vagy nincs képviselője, vagy elérhetetlen, az adóhatóság a cégbíróság megkeresésével egyidejűleg törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez, hogy a vállalkozást megszüntesse.

Az APEH abban az esetben törölheti az adószámot, ha a felfüggesztésére okot adó körülményt az erről szóló határozat keltéhez képest 30 napon belül nem rendezik. A folyamat csupán tárgyában különbözik a felfüggesztéstől, de az eljárás azonos.

Az APEH legtöbb esetben szabálysértésre és közokirat-hamisításra derített fényt az adószám felfüggesztése során. A revizorok olyan esettel is találkoztak, hogy a bejelentett székhely egy tízemeletes bérház egyik lakása volt, amit további hét adózó is megadott címként. Az is előfordult, hogy a székhelyként bejelentett ingatlanon egy félkész ház állt, vagy üres telket találtak a megadott címen. Arra is volt példa, hogy a bejelentett székhelycím egy kirándulóhely lakatlan épülete volt, vagy hogy a címben megadott utca nem is létezett. Az ilyen címen bejelentett társaságok ügyvezetője általában hajléktalan vagy olyan ember, akiről kiderül, hogy nem sok köze van a vállalkozáshoz, de az ügyintézéshez sem. A székhely címén szereplő ingatlanok tulajdonosai az esetek többségében nem is hallottak még az oda bejelentett társaságról és nem adtak engedélyt senkinek sem arra, hogy ingatlanjukat a vállalkozás székhelyeként tüntessék fel. Az APEH minden ilyen esetben intézkedik a társaság adószámának felfüggesztéséről, a táraságok képviselője ellen pedig büntető feljelentést tesz.

Ellenőrzött cégek

Az APEH 2009 első félévében 23500 jogelőd nélkül újonnan alakult vállalkozás közel egynegyedénél (6300-nál) végzett megelőző, úgynevezett preventív vizsgálatot. A revízió 630 esetben kezdeményezte az új vállalkozás adószámának felfüggesztését, vagyis minden tizedik vállalkozásnál problémás volt a kézbesítési címen az APEH levelének átvétele, vagy a cég a helyszíni ellenőrzés során nem volt megtalálható.

Forrás: MKOE

Az adószám felfüggesztése váratlan, de kivédhető esemény. A vállalkozásnak ügyelnie kell, hogy postai küldeményei rendesen megérkezzenek, a székhelyén kövesse nyomon a postázási szokásokat, és ne feledkezzen meg arról, hogy a cégtábla kifüggesztése nem véletlenül kötelező, még akkor is, ha a gyakorlatban egy postaládán elhelyezett felirat is pótolja. A felfüggesztett adószám bekerül a cégjegyzékbe, abból pedig „történeti” adatként mindvégig lekérdezhető marad, még akkor is, ha az adószám felfüggesztése jogsértő volt. Az APEH egyelőre nem tervezi, hogy olyan értesítést küld a cégbíróságnak, amely teljesen kitörli a valótlan adószám-felfüggesztő határozatot, hiába vonták azt vissza időközben. A meghurcolt cégen emiatt - figyelmeztet Ruszin Zsolt - szégyenfolt maradhat a jogosulatlanul felfüggesztett, törölt adószáma.