Három cég egyesült a megváltozott munkaképességűekért
A közhasznú társaságként működő Főkefe, a megváltozott munkaképességű munkavállalók egyik legnagyobb foglalkoztatója Magyarországon. A cég nemrég két hasonló profilú társasággal egyesült. 2008-ban már az egyike a legnagyobb közhasznú társaságoknak, 3500, elsősorban látássérült, halláskárosult dolgozóval.
Magyarországon is megindult ez a folyamat, ennek nyomán csatlakozott a Főkefe Rehabilitációs Foglalkoztató Ipari Kht-hoz két másik hasonló feladatot felvállaló társaság. A Fővárosi Közterület-fenntartóval gyakran összetévesztett – Főkeféhez először a Savaria Nett-Pack Kft., majd a Rehabit Kft. összes megváltozott munkaképességű munkavállalója csatlakozott.
E két cég azóta a Főkefe két gyáregységeként működik, amelyek továbbra is önálló munkaszervezéssel dolgoznak. 2008. január 1-jétől a Főkefe Központ és a két gyáregység közös vállalatirányítási rendszert használva működnek együtt, valamint közös internetes oldalon, jelennek meg, ahol mindegyik gyáregység tevékenységi köre, elérhetőségei szerepelnek. A Főkefe Központ fő tevékenységi területe továbbra is a kefe-, és seprűgyártás, bérmunka tevékenysége keretében pedig különböző összeszerelési, csomagolási, címkézési feladatokat vállal hazai és nemzetközi partnerei megbízásából. A Savaria Nett-Pack Gyáregység fő profilja szintén egyrészt a kefe-, és seprűgyártás, emellett dosszié-, és dobozgyártással, kosárfonással, szövéssel, bérmunka tevékenységgel (lámpaszerelés) foglalkoznak. A Rehabit Gyáregység fő tevékenységi köre a dossziégyártás.
Magyarországon a megváltozott munkaképességgel rendelkezőknek csak igen kis hányada dolgozik (kb. 10 százalékuk, az európai átlag körülbelül 30 százalék) a munkaerőpiacon. Hasonlóképpen kevés társaság vállal fel ilyen közhasznú szerepet a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával, hiszen elég nehéz versenyképes módon termelő vagy szolgáltató tevékenységet folytatniuk. Ez annak is köszönhető, hogy Magyarországon a megváltozott munkaképességűek jellemzően igen korán kiesnek a tanulási hálóból, melynek eredményeképpen nincs magas képzettségük, szakértelmük, így csak egyszerűbb munkákat, elsősorban kézi munkát igénylő feladatokat tudnak elvégezni.
A Főkefe Kht. a közhasznú foglalkoztatáspolitikája kapcsán – más hasonló cégekhez hasonlóan – állami támogatásban részesül, így igen versenyképes árakon kínálja mind termékeit, mind pedig bérmunka kapacitásait (különböző összeszerelési, válogatási, csomagolási, címkézési, stb. feladatokat) partnerei számára.