2013. április. 09. 20:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 09. 20:08 Karrier

Több ezer állami alkalmazottat rúgnak ki Horvátországban

Körülbelül tízezer embert bocsátanak el az állami vállalatok átszervezése miatt 2014 júniusáig Horvátországban. A legtöbb embert az állami vasúttársaságtól, az autópálya-kezelő vállalatoktól, a nemzeti légitársaságtól és a postától küldik el – jelentette be Sinisa Hajdas Doncic közlekedési miniszter kedden Zágrábban az állami vállalatok átszervezéséről szóló kerekasztalon.

A 23 cég 2012-es működésére vonatkozó elemzés azt mutatja, hogy a bevételek csökkennek, a veszteségek nőnek. A 2011 decembere óta hatalmon lévő balközép kormány tárcavezetője szerint az állami szektorban éveken át nem fejlesztéseket, hanem a foglalkoztatás mesterséges fenntartását finanszírozták.

A vállalatokat a szociális partnerekkel együttműködve úgy kell átalakítani, hogy azok versenyképesek és nyereségesek legyenek – mondta Hajdas Doncic.

Kérdés azonban, hogyan növelhetik bevételeiket az olyan társaságok, mint a tengeri kompjáratokat üzemeltető Jadrolinija, a vasúti személyszállítás vagy a postavállalat a szolgáltatások drágításán kívül, ami viszont negatívan hatna a gazdaságra. Az elbocsátások általi költségcsökkentés pedig a munkanélküliséget fogja tovább növelni – mutatott rá a miniszter.

Az átstrukturálás során a kormánynak tiszteletben kell tartania a támogatásokra vonatkozó európai szabályokat is. Például a Croatia Airlines feltőkésítése kompenzációs intézkedésekkel jár, így körülbelül 200 dolgozó elbocsátásával, egy repülőgép kivonásával és 12-13 járat megszüntetésével. A kormánynak azonban nincs más választása, mert a másik lehetőség a nemzeti légiszállító csődje – mondta Hajdas Doncic.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.