Egy magasan képzett munkavállaló akár az egész cég motorja is lehet. Tudása, tapasztalata ösztönzőleg hat a kollégákra és a vezetőkre egyaránt. A HR-esek mégis sokszor veszélyesnek tartják a túlképzett álláskeresőket, így gyakran be sem hívják az interjúra. Mi a különbség "tapasztalt" és "túlképzett" munkavállaló között? Miként győzheti meg a pályázó a HR-est arról, hogy esélyt adjon a bemutatkozásra?
Szitokszóval is felér, amikor a munkáltatók udvariasan csak annyit mondnak: az álláskereső tapasztalata „több mint kielégítő”, majd mégsem őt veszik fel, sőt, többnyire be sem hívják egy személyes beszélgetésre. Az elutasítás leggyakoribb oka, hogy a felkínált pozíció vélhetően nem nyújt majd elég kihívást a jelölt számára. Más HR-esek ennél messzebbre is mennek: azt feltételezik, hogy a munkavállaló csak ideiglenes megoldásnak tekinti az adott állást, és azonnal továbblép, ha valami jobbat talál.
Nyomós érv lehet ugyanakkor a pályázó részéről, hogy a jelenlegi gazdasági, így munkaerőpiaci helyzetben (a KSH adatai szerinti 10,7 százalékos munkanélküliségi ráta mellett) nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy akár évekig a képzettségének megfelelő lehetőségre várjon. Szakemberek szerint élethelyzet függő, ki mikor elégszik meg egy alacsonyabb beosztással, hiszen a mérleg másik serpenyőjében akár több szabadidő, kevesebb túlóra és felelősség is állhat.
Pályamódosításnál is gyakran előfordul, hogy alapvető információkra, munkatapasztalatra lehet szüksége a jelöltnek, amit egy új területen csak pályakezdőként szerezhet meg. Ilyenkor nem árt alaposan felkészülni az indoklással. Meg kell ugyanis győzni a leendő munkáltatót arról, hogy ez a kísérlet nem csak egy rövid fellángolás, vagy épp nem a több hónapos sikertelen álláskeresésből való menekülés.
A hvg.hu-nak nyilatkozó HR-esek ugyanakkor egy további nem elhanyagolható szempontot is megemlítettek, mégpedig a fizetés mértékét. A munkáltatók ugyanis gyakran aggódnak amiatt, hogy az általuk felajánlott összeg, juttatási csomag nem kielégítő, így eléggé motiváló sem lesz a munkavállaló számára. A pályázó ilyen esetben hivatkozhat előző fizetésére, hogy magasabb összeget harcoljon ki, de a bérigény meghatározásánál mindenképp maradjon reális!
Persze nem csak az interjún, hanem már az önéletrajzban is óvintézkedéseket kell tennie a munkavállalónak, ha túlképzettként keres állást. Érdemes a pályázati anyagot – CV-t, motivációs-, illetve kísérő levelet – az adott pozíció munkaköri leírásához igazítani. Bizonyos pontokat ki is hagyhat a pályázó, ha szeretne kevésbé képzettnek tűnni, ugyanakkor fontos, hogy ne túlozzon, azaz ne maradjanak lyukak az önéletrajzában. Szakemberek szerint a kísérő vagy motivációs levél például remek terep arra, hogy a jelentkező kifejtse, miért szeretne az adott körülmények között akár túlképzettként is az adott cég kötelékébe tartozni. Itt érdemes jelezni, mennyire lelkesen vetné bele magát a munkába, ha megkapná az adott állást.
Nem szabad elfelejteni, hogy a túlképzettség nem csak szitokszó, hanem akár bók is lehet az interjúztató részéről. Így a személyes beszélgetésen mindenképp érdemes udvariasan rákérdezni, mit is ért az adott szó alatt a beszélgetőpartner. Válaszában ráadásul az álláskereső olyan plusz információkkal szolgálhat, amelyekkel meggyőzheti a munkáltatót arról, hogy a sok száz jelentkező közül őt válassza.