Ideje továbblépni, ha úgy érzi: elege van jelenlegi állásából, mi több, egész eddigi pályafutásából. De mi lesz azokkal az értékes tapasztalatokkal, amelyeket hosszú évek alatt korábbi munkahelyein szerzett? A válasz egyszerű: ne töröljön ki mindent, és kezdje újra a rajtvonalról. Hagyatkozzon inkább azokra a képességeire, készségeire, melyek létezéséről eddig talán nem is tudott.
Rejtett képességeink, készségeink fejlődését jelentősen befolyásolja, mit tapasztalunk, milyen újabb és újabb ismereteket szerzünk munkánk során, gyakornoki státuszban, az iskolapadban, sportolás közben vagy az élet egyéb területein. Különösen fontosak ezek a képességek az első munkahelyüket kereső pályakezdő fiatalok esetében, de nagy szerepet játszhatnak az idősebb munkavállalók életében is, akiknek vagy elhúzódó munkanélküliséggel kell szembenézniük, vagy épp hosszabb távollét - betegség, utazás, esetleg családi problémák - után szeretnének visszatérni a munka világába. Semmiképp ne legyenek szűklátókörűek, az említett képességeket, készségeket nem csak tanult szakmájukban, hanem akár egy teljesen új foglalkozás esetében is kamatoztathatják.
A legfontosabb kérdés az, hogyan fedezze fel a pályázó saját képességeit. A munkahelyi titulusok általában keveset árulnak el arról, milyen feladatok járnak együtt az adott munkakörrel, milyen erősségei lehetnek a dolgozónak, sőt, gyakran még a munkaköri leírások is távol állnak a valóságtól - így még fontosabb, milyen képet fest magáról a munkavállaló a kiválasztást végző szakembereknek. Karrier-tanácsadók szerint mindenkinek érdemes időről-időre kielemezni korábbi feladatait, illetve minden egyes állásajánlatot, hogy feltérképezzék azokat a készségeket, képességeket, amelyeket használtnak, illetve a jövőben használni tudnának munkájuk során.
Az alapos önértékelés tehát ez esetben is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a munkavállaló megtalálja a hozzá leginkább illő hivatást. Ehhez meg kell vizsgálnia, hogy mely képességeit, készségeit tudja a lehető legjobban kiaknázni új pozíciójában. Szakemberek azt javasolják, hogy gyűjtsön a munkavállaló minél több információt az egyes foglalkozásokkal kapcsolatban, amelyben az álláshirdetések tanulmányozásán túl az egyes szakmai szervezetekkel való kapcsolatfelvétel is segítséget nyújthat.
A következő lépésben a pályázónak „már csak” arról kell meggyőznie a potenciális munkaadót, interjúztatót, hogy képességeit hol, miként tudná a legjobban kamatoztatni. Nem ér el ugyanakkor nagy hatást az az álláskereső, aki csak titulusokat ad meg az önéletrajzában.
Az egyik lehetőség ilyenkor, ha leírja magának azt a célt, amit el szeretne érni képességei segítségével, és ezt követve próbál meg érvényesülni. A másik út, ha olyan pályázati anyagot, funkcionális önéletrajzot állít össze, amelyben egyértelműen a képességeire, készségeire fókuszál. Ezen kívül írhat egy kombinált CV-t is, amelyben a funkcionális és a kronologikus önéletrajz elemeit használja, így a képességeire koncentrálva sorolja fel kiemelkedő szakmai gyakorlatát, tapasztalatait.