2012. január. 12. 06:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 12. 14:04 Karrier

Mit tegyen, ha változtatni akar a karrierjén?

Szellemi kihívás, kreativitás, pénz, elegendő szabadidő, előrelépési lehetőség vagy éppen kötetlen munkaidő - ezek az álláskeresők által leggyakrabban megfogalmazott karriercélok. De mit tegyen a munkavállaló, ha elbizonytalanodik? A legtöbben egy bizonyos ponton felteszik maguknak a kérdést: „vajon a megfelelő munkahelyen vagyok-e, vagy valami teljesen mást kellene csinálnom?” Sokan nem azért ragadnak benne élethelyzetükben, mert tehetségtelenek vagy alkalmatlanok egy új karrierre, hanem mert bizonytalanok abban, merre is induljanak.

Mit tegyen a munkavállaló, ha a karrierjében keresztúthoz érkezik? Karrier-tanácsadók szerint néhány kulcskérdés megválaszolása segíthet meghozni a megfelelő döntést. A hvg.hu által megkérdezett szakemberek hangsúlyozzák, akkor se essen kétségbe az álláskereső, ha egyik vagy másik kérdés látszólag kifog rajta, kérjen tanácsot egyik volt kollégájától, ex-főnökétől vagy egy coach-tól, aki „kívülről” látja, milyen képességei vannak, illetve milyen munka az, amire biztosan nem alkalmas. A karrierépítéshez szükséges kérdések a következők:

„Mit tud ajánlani?”

Ha az ember kilép a munkaerőpiacra, mindenképp pontosan tudnia kell, mit is „árul”. Próbálja meg azonosítani, mit tud ajánlani, ami értékes lehet egy potenciális munkáltató számára. Lehet szó készségekről, elméleti tudásról, gyakorlati tapasztalatról, esetleg olyan egyéb tényezőkről, mint a kiemelkedő ügyfélkezelés, a szakmán belüli magas elismertség, amelyekkel sikeresen eladhatja magát a pályázó.

„Milyen a munkastílusa?”

Mindenképp meg kell ismernie saját munkahelyi „személyiségét” az álláskeresőnek, hogy erre a kérdésre válaszolni tudjon. Olyan részleteket érdemes megfigyelni, mint például miként áll hozzá egy feladat megoldásához, vagy épp hogyan viszonyul a kollégákhoz, ügyfelekhez. Az ilyen és ehhez hasonló reakciók tisztázása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy ne csak „kényelmes” szerepeket térképezzen fel, hanem azt is kideríthesse, milyen típusú munkakörnyezet hozná ki belőle a maximális teljesítményt.

„Pontosan mit is szeretne elérni?”

Készítsen egy listát a pályázó arról, mit szeretne másképp csinálni a jövőben, illetve azt is szögezze le, mi az, amit mindenképpen meg szeretne tartani, hogy karrierstratégiáját sikeresen megvalósítsa. Ehhez gyakorlatias szempontokat is felsorolhat, mint a fizetés mértéke, valamint olyan kevésbé megfogható dolgokat is megemlíthet, mint a nagyobb elismerés a főnök részéről.

„Mit tehet azért, hogy elérje a vágyott karriercélt?”

Valószínűleg fel kell frissítenie pályázati anyagát, ápolnia kell kapcsolatrendszerét, tovább kell képeznie magát, vagy át kell beszélnie fejlődési lehetőségeit főnökével. Karrier-tanácsadók szerint azonban nem elég csak összeírni a feladatokat, határidőt is szabni kell hozzájuk. Ezen kívül érdemes olyan munkavállalókkal beszélgetni, akik azoknál a cégeknél dolgoznak hasonló pozícióban, ahová pályázni szeretne. Visszajelzést kaphat a kiválasztást végző szakemberektől vagy karrier-tanácsadóktól is, hogy mennyire versenyképes a többi jelölthöz képest.

Milyen a jól kitűzött karriercél?

- kihívásokkal teli
- egyértelmű
- megvalósítható
- tanulás, fejlődés szükséges hozzá
- tartalmaz ellenőrzési pontokat
- nem billen el általa a munka-magánélet egyensúlya