Nyerő fotó az önéletrajzban
Míg egy jó fotó sokat javíthat az álláskeresők elhelyezkedési esélyein, addig egy régi, rossz kép vagy szerencsétlen beállítás miatt akár el is úszhat a megpályázott állás. Milyen a jó fénykép, illetve milyen hibákat követnek el leggyakrabban a pályázók?
„Fényképes önéletrajzát és motivációs levelét várjuk…” – ha ez áll az álláshirdetésben, a jelentkező feltétlenül csatoljon fotót CV-jéhez. Ha viszont a munkáltató nem ragaszkodik hozzá, nem érdemes fényképpel „feldobni” a pályázati anyagot, a kiválasztásért felelős szakemberek ugyanis átlagosan fél-egy percet szánnak egy-egy önéletrajzra. Egy jó fotóval személyesebbé lehet tenni a pályázati anyagot, mert a HR-es talán jobban megjegyez egy számára szimpatikus arcot, illetve már előre tudja, kit vár az interjúra. Egy fénykép persze mindig más, mint a valóság: a várnál jobb vagy rosszabb is lehet az interjúztató első benyomása.
A fénykép csatolása könnyen visszaüthet: a beállított, túlzottan merev képeket nem értékelik az interjúztatók. Egy ilyen fotó ugyanis könnyen azt üzenheti az érintettről, hogy rugalmatlan, sótlan figura. Vigyázni kell a viccesnek szánt, illetve a bulizás vagy sportolás közben készült fotókkal is, mert a munkáltatók többsége nem szereti a túlságosan laza, munkahelyi szabályokra fittyet hányó alkalmazottakat. A művészi beállítások, homályos képek szintén nem valók az önéletrajzba. Ha mégis úgy dönt a pályázó, hogy csatolja a fényképét, akkor portrét vagy igazolványképet válasszon.
A témáról bővebben a jobline.hu-n olvashat.