A vártnál jóval kevesebb új bankári állás a Cityben
A vártnál sokkal kevesebb új bankári állás létesül az idén és jövőre a Cityben - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző intézet legújabb előrejelzésében, amely szerint a pénzügyi válság miatt komoly erózió kockázata fenyegeti a City jelenlegi globális pénzügyi központi státusát.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR), amely rendszeresen közöl előrejelzéseket a citybeli foglalkoztatási kilátásokról, szerdán Londonban közzétett friss prognózisában az írta, hogy várakozása szerint az idén 9600-zal növekszik a banki munkahelyek száma a Cityben. A cég az erről kiadott előző, áprilisi becslésében még 14 ezer állás létrejöttét jósolta 2010-re a londoni pénzügyi szektorban.
A CEBR szerdai új előrejelzése szerint azonban azóta egyértelművé vált, hogy a vezető citybeli befektetési intézmények óvatosak a munkaerő-toborzással, mert még mindig bizonytalan, hogy milyen változások lesznek a banki szabályozásban. A cég szakértői ennek alapján jelenleg azzal számolnak, hogy 2010-ben és 2011-ben együtt sem haladja meg sokkal a 12 ezret a várhatóan létrejövő új citybeli befektetési banki munkahelyek száma. Ez alig a negyede a 2008-2009-es pénzügyi válságban odaveszett City típusú állások számának. A CEBR új becslése szerint abban a két évben ugyanis 49 ezer munkahely tűnt el a londoni pénzügyi szolgáltatói szektorban.
A cég szerdai kimutatása szerint a citybeli befektetési banki állások száma 2015-re sem fogja elérni a pénzügyi válság előtti utolsó "békeévben", 2007-ben mért 354 ezres eddigi csúcsot. A CEBR szakértői jelenleg azzal számolnak, hogy a tavaly mindössze 305 ezer főre apadt befektetési banki munkaerőállomány létszáma öt év múlva is csak 345 ezerre emelkedik vissza.
A becsléshez fűzött elemzésükben a kutatóközpont szakértői kiemelték, hogy mind London, mind New York vezető globális pénzügyi központi szerepe gyengült az "elmúlt három viharos évben", miközben a nyugat-keleti irányú gazdasági erőeltolódás üteme felgyorsult a pénzügyi világválság kirobbanása után. A CEBR elemzői szerint fennáll az a veszély, hogy a londoni City mindössze az egyik "regionális pénzügyi csomóponttá" válik a nemzetközi pénzügyi rendszeren belül, és a "felemelkedő gazdasági szuperhatalmak" fontos pénzügyi szolgáltatói tevékenységeit inkább Sanghaj és Szingapúr látja majd el.