Csúcson a munkanélküliség Kelet-Közép-Európában
Lassan csúcson lesz a munkanélküliség a közép-kelet-európai országokban idén - állítják a Bécsi Összehasonlító Tanulmányok Intézetének (WIIW) közgazdászai, akik szerint azonban három-öt évbe is beletelik, amíg a munkanélküliségi ráta a válság előtti szintre süllyed vissza. A válság előtt a térségben az átlagos munkanélküliségi ráta 6,5 százalék volt.
A Wirtschaftblatt című osztrák gazdasági napilap pénteki számában idézett szakemberek szerint Magyarországon és Lengyelországban tíz százalék felett lesz a munkanélküliség, Szlovákiában 13, Lettországban húsz százalékos. Általánosságban ennél is magasabb lesz a munkanélküliségi ráta Délkelet-Európában. Macedóniában több mint 30 százalékos, Szerbiában több mint húsz százalékos mutató várható.
Különösen az alacsonyan képzetteket fenyegeti az állásvesztés, náluk már a válság előtti fellendülés kedvező hatásai sem érvényesültek. Leginkább az építőipart, illetve általában az ipart érinti a munkanélküliség, a férfiakat nagyobb arányban, mint a nőket. Külön gondot jelent a munkanélküliség a 20-25 év közötti korosztály esetében, egyharmaduknak nincs állása. Gyakran híján vannak a munkatapasztalatnak, s alacsonyan képzettek, így kevés az esélyük arra, hogy a következő 2-5 éven belül el tudjanak helyezkedni. "Egyesek elveszett nemzedékről beszélnek" - fogalmazott Peter Havlik elemző.
Más véleményen van Monika Mott, a KuklturKontakt Austria nonprofit szervezet oktatási osztályának vezetője. Bizonyos országokban, például Koszovóban vagy Bosznia-Hercegovinában magas ugyan a fiatalok körében a munkanélküliség, de a kép a térségen és az egyes országokon belül is nagyon változó - mondta. Az OECD adatai szerint a tanulmányaikkal a válság alatt végzők felét az a veszély fenyegeti, hogy elvesztik a kapcsolatot a munkaerő-piaccal. Ha ismét beindul a gazdasági növekedés, a munkáltatók a frissen végzetteket részesítik majd előnyben azokkal szemben, akik hosszabb ideje munkanélküliek - írta a Wirtschaftblatt.