2009. július. 20. 20:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 20. 17:43 Karrier

Kelet-Európából pótolják a német tanárhiányt?

Kelet-Európából kellene pótolni a rendkívüli német tanárhiányt. Legalábbis ezt a javaslatot vetetette fel a kialakult drámai helyzet kapcsán egy hétfői lapinterjúban a Német Filológusok Szövetségének elnöke.

Heinz-Peter Meidinger a Bild című lapnak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy az őszi tanévkezdéskor mintegy 40 ezres tanárhiánnyal kell számolni, azaz kereken 15 ezerrel  lesz több a betöltetlen pedagógusi állás, mint az elmúlt évben volt. Meidenger szerint kelet-európai tanárok alkalmazása jó megoldás lehetne. "Felkészültségük jó, igaz, pedagógiailag némi képzésre szorulnak" - tette hozzá.
  
A szövetség szerint egyébként a matematika, az informatika és a természettudományok terén jelentkezik a legélesebben a tanárhiány. Az ok egyebek között a nem megfelelő utánpótlás-képzésben rejlik, aminek magyarázata az, hogy az alacsony fizetés és a rendkívüli túlterheltség miatt - Németországban is -  egyre kevésbé vonzó a pedagógusi pálya. A fizetések, illetve a tanárokkal szemben támasztott igények ugyanakkor tartományonként különbözőek.
  
Az országban jelenleg 770 ezer tanár tanít a különböző iskolákban. A szövetség szerint a helyzet az elkövetkező években még drámaibbá válhat, közülük ugyanis az elkövetkező tíz éven belül csaknem 300 ezren készülnek nyugdíjba. Meidinger ennek nyomán állt elő a kelet-európai "tanártoborzót" célzó indítványával. Arra szólította fel a tartományokat, hogy indítsanak  külön tanfolyamokat a térségből pályázók számára.
  
A Német Filológusok Szövetsége az elmúlt időszakban kritikus volt néhány kérdésben. Így például a közelmúltban élesen bírálta és nem kielégítőnek nevezte az iskolákban zajló idegen nyelvi oktatást és tiltakozott az interneten keresztül történő, a pedagógusokat sértő, egyre nagyobb számú "diákcsínyek" miatt. 
  
Heinz-Peter Meidinger a legélesebb bírálója volt a Schulradar nevű német iskola- és tanárminősítő oldalnak.  A Schulradar hivatalosan tavaly tavasz óta működik és  segítségével egy honlapon nem csak a tanulók, de szüleik is is osztályozhatják gyermekeik tanárait vagy iskoláit. Meidingerrel együtt számos tanár tiltakozott az új rendszer ellen. A korábbi döntés értelmében a diákok  "csak" osztályozhatják tanáraikat, sértegetésük viszont tilos.