2009. július. 08. 16:09 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 08. 16:03 Karrier

Egyre kevesebben jelentkeznek a szlovákiai egyetemekre

Az idei a második év Szlovákiában, amikor csökken az egyetemek nappali tagozatára jelentkező diákok száma - írja az Új Szó című pozsonyi napilap. A révkomáromi Selye János Egyetem az egyetlen, ahova kevesebben jelentkeztek, mint a felvételi keretszám.

A 2008-as év volt hosszú idő után az első, amikor kevesebben jelentkeztek egyetemi nappali képzésre mint az azt megelőző esztendőben. Az idén újra több ezerrel kevesebb jelentkezés "futott be" a szlovákiai felsőoktatási intézményekhez mint tavaly.A megtorpanás oka feltehetően a születések hosszú idő óta csökkenő számában és abban keresendő, hogy a felsőoktatási rendszer "megtelt".
 
A legfelkapottabbnak régóta a pozsonyi Komensky Egyetem számít. A révkomáromi Selye János Egyetemre viszont kevesebben jelentkeztek az idén, mint ahány hallgatót fel kívánt venni az intézmény. Az egyetemek nagy részére túljelentkezés volt, és az állami egyetemek közül egyedül a komáromiba jelentkezett kevesebb diák, mint ahány helyet meghirdettek. A szlovákiai Iskolaügyi Informatikai és Prognosztikai Intézet adatai alapján a Selye Egyetem által meghirdetett 520 nappali tagozatos helyre 462 felvételi kérelem érkezett május 31-ig.
 
A legnagyobb túljelentkezés a pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán volt, ahol 523-an jelentkeztek 100 helyre. Arányaiban viszonylag nagy volt az érdeklődés a besztercebányai és az eperjesi egyetemre is. Abszolút számokban legtöbben – közel 18 ezren – a Komensky Egyetemre nyújtották be felvételi kérelmüket, az egyetem viszont csak 7227 új nappali tagozatos hallgatóval számol. Ezek az adatok nem véglegesek, ugyanis több felsőoktatási intézménybe a nyár folyamán is lehet jelentkezni, és sok helyen tartanak augusztusi, második felvételi fordulót is.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.