Új magyar nyelvű szakok az erdélyi felsőoktatásban
Új szakok beindításával bővül Erdélyben a magyar nyelvű felsőfokú oktatás.
A kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) néhány új magyar nyelvű szakra is várják a jelentkezőket. Magyar nyelven ősztől induló várostanulmányi, társadalommarketing, művelődésszervezői, illetve a római katolikus teológián a hittudományi, valamint a gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozaton a geodézia szak.
A korábbi évtizedekhez hasonlóan a BBTE bölcsészkarán is van újdonság. Mostantól a más nyelvekkel nem társított, egyszakos magyar nyelv és irodalom szakra is lehet jelentkezni - mondta Magyari Tivadar, a BBTE rektor-helyettese a Krónika című kolozsvári napilapnak, amely pénteki számában közöl összeállítást az új szakokról.
Magyari Tivadar elmondta, hogy az új szakokon egyelőre csak nappali tagozat működik. Távoktatásos képzés csak a már létező, bejáratott szakokon lehetséges. Hozzátette, hogy a tervektől eltérően egyelőre nem indítják el a magyar nyelvű muzeológia szakot, mivel azt még nem sikerült jóváhagyatni. A BBTE karain összesen 4300 hely jut a nappali tagozatos elsőéveseket, ebből 1100-at a magyarul tanulni óhajtók foglalhatnak el.
A nagyváradi központú Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) európai szociálpolitikák, valamint multikulturális és interkulturális kommunikáció címmel indul két mesterképzés az ősszel. Két másik tervezett magiszteri kurzus – filozófia a nyilvános térben, illetve kortárs politikai filozófia – engedélyeztetésére még várnak, s amennyiben őszig ez megtörténik, azokra is meghirdetik a felvételit.
A Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetemen beindították a magyar nyelvű táncművészeti szakot, valamint a Kárpát-medencében itt indul első ízben mester szintű drámaíróképzés.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, Dávid László arról számolt be a lapnak, hogy a napokban várhatóan jóváhagyják a számítógépes modellezés és tervezés, illetve az elektronika és távközlés szakot is.