Vége az első kormányzati szintű női esélyegyenlőségi képzésnek
A politikai döntések meghozatalakor figyelembe kell venni a nemek közötti esélyegyenlőséget - közölte Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára csütörtökön Budapesten, a kormányzati gender mainstreaming képzési program zárókonferenciáján.
A szakállamtitkár elmondta: a gender mainstreaming olyan politikai célt és stratégiát jelent, amely a nemek közötti esélyegyenlőséget a politikaformálás középpontjába helyezi. A Magyarországon mérföldkőnek tekinthető képzésben a kormányzati szféra közel 150 munkatársa vett részt. A program összköltsége 85 ezer euró volt, amelynek nagy része európai uniós támogatás, a 15 ezer eurós önrészt pedig a tárca biztosította.
A képzés 2009 tavaszán, az Európai Bizottság Progress Programja pályázatának keretében valósult meg, ez a bizottság 2007 és 2013 közötti foglalkoztatási és társadalmi szolidaritási programja. Az esélyegyenlőségi képzésben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a Miniszterelnöki Hivatal, az Önkormányzati Minisztérium, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, az APEH és a Magyar Államkincstár munkatársai vettek részt.
A fő célkitűzés az volt, hogy a nemek egyenlőségének érvényesítéséhez a részt vevő szakemberek számára átfogó ismereteket, továbbá saját működési területüket érintő praktikus tudást nyújtsanak és terjesszék a gyakorlatban már jól működő példákat - közölte Rauh Edit.
képzéshez kapcsolódóan elkészült egy általános ismereteket tartalmazó kézikönyv, valamint nyolc munkafüzet, amelyek az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjaihoz igazodva ismertetik a irányító hatóságok feladatait. A programban szakmai közreműködőként részt vett a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség és a Konszenzus Alapítvány budapesti szervezete.
A magyar államigazgatásban ez volt az első ilyen jellegű tréning. A tervek között szerepel, hogy jövőre önkormányzati szinten is indítanak egy hasonló képzési programot - mondta Rauh Edit.