Mélyen őrzött titkok a fizetésemelés körül
Mitől függ, hogy mekkora fizetésemelést kapsz, hogy egyáltalán megemelik-e a béredet? A munkaadók közül akad, aki nem szívesen foglalkozik a kérdéssel, mások bíznak benne, hogy alkalmazottaikat fizetésemelés nélkül is meg tudják tartani. Tanácsok.
Ismerős helyzet: évek óta dolgozol a cégnek, ám még nem kaptál fizetésemelést? A vállalatvezetők a hosszú idő óta esedékes – és elmaradt – fizetésemelést a cég gazdasági helyzetének romlásával indokolja? „Nem ment jól a cégnek”, „Most nem tudok béremelést adni, amint fellendül az üzlet, beszélhetünk róla”. Az ilyen és ehhez hasonló magyarázatok egy ideig megnyugtathatják az elégedetlenkedő alkalmazottakat, ám mindenkinél eljön a pillantat, amikor betelik a pohár. Miért húzzák-halasztják a fizetésemelést olyan sokan? Milyen okok állnak a várt anyagi megbecsülés elmaradásának hátterében?
Mi újság a piacon?
Mennyit ér a munka? © sxc.hu |
Nézz körül, hogy a jónevű cégeknél mennyit keresnek a tiéddel azonos munkakörben dolgozók, és fizetésük mennyivel nőtt az évek folyamán. Azt is nyomozd ki, hogy a szakmabeliek milyen végzettséggel, képzettséggel bírnak, ugyanis előfordulhat, hogy bérezésük ennek függvényében eltér az átlagtól. (Egy többdiplomás alkalmazott, sokéves szakmai tapasztalattal a háta mögött, két-három nyelvvizsgával valószínűleg jobban keres nálad, még akkor is, ha a ranglétrán nem áll feletted.)
Mióta dolgozol a cégnél?
Az sem kizárt, hogy a főnök megfeledkezett arról, mióta vagy a vállalat alkalmazottja. „Olyan, mintha tegnap jött volna. Hogy repül az idő”. Nem ritka, hogy a vállalatvezető ezzel a közhellyel mentegeti magát, ha az alkalmazottja a szemére veti, hogy két-három év után már járna neki a fizetésemelés. Ha te is hasonló cipőben jársz: évek óta ugyanott dolgozol, ám még szóba sem került a béremelés, beszélj a főnökkel. Frissítsd fel az emlékezetét: említsd meg, mióta dolgozol neki, és közöld, hogy ezt kompenzálhatná is, mégpedig úgy, hogy megemeli a béredet.
Túlzott igények?
„Nem tudok sokat emelni, keveset meg kár”. A jelképes fizetésemelés valóban nem boldogító, ám még mindig jobb a semminél. Némely vállalatvezető attól tart, hogy az alkalmazott kevesli majd a felkínált emelést, ezért inkább úgy dönt, elhalasztja, hogy később egy magasabb összeggel kompenzálja azt. Hogy valóban erre gondolt, vagy csak megfeledkezett a dologról, kiderül, ha rákérdezel. Arra ügyelj, hogy főnököd ne érezze úgy, hogy felelősségre vonod. Miközben a fizetésemelésről érdeklődsz, maradj tárgyilagos, tisztelettudó.
Mit tudsz felmutatni?
A legjobb indok a fizetésemelésre a remek teljesítmény, az évek során elért eredmények. Ahhoz, hogy főnököd egyenrangú tárgyalópartnernek tekintsen, érvekkel kell alátámasztanod igényedet. Mielőtt bekopogtatsz felettesedhez, állíts össze egy listát az elvégzett feladataidról, sikeres tárgyalásaidról. Ha látja, mit tudsz felmutatni - talán már meg is feledkezett erről -, előbb-utóbb kompenzálni fogja fáradozásaidat. Az értékes munkaerőt ugyanis minden vezető igyekszik megtartani.