2008. július. 03. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 02. 15:14 Karrier

Mennyit keres egy postai kézbesítő?

Hány százalékkal nőtt a postai kézbesítők átlagkeresete az elmúlt években? Mely megyék a legvonzóbbak az e munkakörben elhelyezkedni vágyók körében? Összefoglalónk a HVG Kiadó gondozásában megjelent Szakmák Könyve adatain alapul.

2005-ben a postai kézbesítők átlagosan havi 97 ezer forintot, átszámítva évi 4600 eurót kerestek (az összes foglalkozási ág átlaga 150 ezer forint, évi 7200 euró). Ezzel itthon a kereseti felső középmezőnybe tartoznak a szolgáltatók foglalkozás-főcsoporton belül, amely az Európai Unió statisztikáiban 2003-ban és 2004-ben évi 4500 euró egy főre jutó átlagkeresettel szerepel.

A postai kézbesítők havi alapbére és bruttó keresete 2000-ről 2005-re nagyjából egyenletesen nőtt, az alapbér mintegy 60 százalékkal, a kereset 70 százalékkal, vagyis nőtt az alapbéren felüli keresetrészek hányada.

© sxc.hu
A megyék közötti különbségek szerkezete eléggé eltér az összes hazai foglalkozási ág átlagától (aszerint 7 megyében átlagos volt a kereset, 12-ben átlag alatti, s csak a fővárosban átlag fölötti), amennyiben 14 megyében átlagos, és csak 5-ben átlag alatti a kereset. A postai kézbesítők körében a fővárosiak vitték haza a legtöbbet, itt a havi kereset átlagosan 20 ezer forinttal múlta felül a 97 ezer forintot.

Mintegy 15 ezer forinttal maradt az országos átlag alatt Vas megyében, míg a legrosszabb helyzetű Hevesben 80 ezer forint körül alakult az átlagkereset. A nők e munkakörben is kevesebbet keresnek a férfiaknál, átlagosan 10 ezer forinttal. 2005-ben a 45 év fölötti nők átlagosan 15 ezer forinttal kerestek kevesebbet, mint a férfiak.

A szakmakör
Ide tartozó foglalkozások: csomag-kézbesítő ● egyesített kézbesítő ● hírlapkézbesítő ● külterületi kézbesítő ● támpontkézbesítő ● távirat- és expresszkézbesítő ● utalványkézbesítő
Kapcsolódó foglalkozások: hordár, csomagkihordó ● járatkísérő ● mozgóposta-kezelő
Munkaerőpiac

Az e foglalkozási körbe tartozók közel száz százaléka volt alkalmazott 2005-ben. A foglalkoztatottaknak átlagosan 40 százaléka volt nő, ezen belül arányuk a 35 év alatti korosztályban alacsonyabb volt. A postai kézbesítők létszámukhoz mérten kisebb arányban jelennek meg álláskeresőként a munkaügyi hivatali regisztrációban, mint az összes hazai foglalkozási ág átlaga. Az álláskeresőknek 2005-ben elenyésző százaléka volt pályakezdő, arányuk 2000 és 2005 között stagnált. 2006 tavaszán a 35 év alatti álláskeresők  többsége férfi volt, 35 év fölött viszont kicsit több volt a nő.

Postai kézbesítőket a munkáltatók nem a munkaügyi hivatalokon keresztül keresnek, 2006 tavaszán például e körben elenyésző volt az álláshelykínálat. Az üres állások lényegében három megye között oszlottak el, a bejelentések harmada Bács-Kiskun megyére, 20-20 százaléka Fejér és Pest megyére jutott.

2000-ről 2005-re a munkaügyi hivataloknál bejelentkezett álláskeresők száma 7 százalékkal, a bejelentett állásoké 17 százalékkal csökkent. Hat év alatt összesen 2,1-szer annyi munkakeresőt regisztráltak, mint ahány betöltetlen állást.

2005-ben – a KSH adatai szerint – a közlekedési, postai és hírközlési foglalkozásalcsoportban a foglalkoztatottak mintegy 40 százaléka nem a lakóhelyén dolgozott (az összes foglalkozási ágra ez 32 százalék).

Foglalkozásjellemzők
Főbb tevékenységek: előfizetett hírlapok kézbesítése, az előfizetési díjak beszedése, előfizetés-gyűjtés, hírlapárusítás; levélpostai küldemények, pénzküldemények, csomagok kézbesítése; tévé-előfizetési díj, a postai küldeményeket terhelő díjak beszedése; a posta és az ügyfelek közötti kapcsolattartás; a pénzzel és az átvett küldeményekkel való elszámolás
Elvárt szakmai ismeretek: a belső kezelési utasítások, szabályzatok ismerete, a Magyar Posta Zrt. üzletszabályzatának a munkakört érintő részének, valamint a  postatörvény és rendeleteinek kézbesítésre vonatkozó részének ismerete. 
Elvárt szakmai készségek: jó szóbeli kommunikációs készség, kézbesítéshez szükséges eszközök használata, vezetői engedély.
Minimális képzettség: szakképesítés (postaforgalmi szakmunkás).













hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.