Mennyit keres egy rendőr?
Sorozatunkból kiderül, milyen kilátásaik vannak az egyes szakmák képviselőinek Magyarországon. Ezúttal a rendőrök szakmai és anyagi lehetőségeit összegezzük: kiderül, mennyit kapnak havonta, mi a feladatuk és milyenek a piaci esélyeik. Összefoglalónk a HVG Kiadó gondozásában megjelent Szakmák Könyve adatain alapul.
2005-ben a rendőrök átlagosan havi 207 ezer forintot, átszámítva évi mintegy 9800 eurót kerestek (az összes foglalkozási ág átlaga 150 ezer forint, évi 7200 euró).
Forgalomirányítás. Mindennapos feladat © hvg.hu |
A megyék közötti különbségek szerkezete eltér az összes hazai foglalkozási ág átlagától (aszerint 7 megyében átlagos volt a kereset, 12-ben átlag alatti, s csak a fővárosban átlag fölötti). A rendőrök körében a Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek vitték haza a legtöbbet, itt a havi kereset átlagosan 45 ezer forinttal múlta felül a 207 ezret. A legrosszabbul Nógrádban és Vasban jártak az e foglalkozási körben dolgozók, ezekben a megyékben 140 ezer forint körül alakult az átlagkereset.
A nők e munkakörben átlagban kevesebbet keresnek a férfiaknál. 2005-ben a 45-54 évesek körében a férfiak átlagosan 17 ezer forinttal kerestek többet, amit nem tudott ellensúlyozni, hogy a fiatalabb korosztályokban a nők kaptak többet.
Munkaerőpiac
A szakmakör |
Munkakörök: bűnügyi rendőr ● közlekedési rendőr ● közrendvédelmi rendőr Kapcsolódó foglalkozások: (baleseti) helyszínelő ● (baleseti) vizsgáló ● bevetési járőr ● büntetés- végrehajtási felügyelő ● bűnügyi technikus ● fogdaőr ● forgalom-ellenőrző járőr ● főhatárrendész ● határrendész ● igazgatásrendész ● járőr ● katonai rendész ● körzeti megbízott ● közlekedési járőr ● közterület felügyelő ● motoros járőr ● nyomozó ● objektumőr ● személy- és vagyonőr ● testőr ● tűzoltó ● vám- és pénzügyőr ● vízirendészeti járőr |
A rendőrök létszámukhoz mérten kisebb arányban jelennek meg álláskeresőként a munkaügyi hivatali regisztrációban, mint az összes hazai foglalkozási ág átlaga (2005-ben egy százalék az összes 7 százalékkal szemben). A zömében férfi álláskeresőknek 2005-ben 4 százaléka pályakezdő, s arányuk 2000 és 2005 között stagnált. 2006 tavaszán e körben nem volt bejelentett álláshelykínálat.
2000-ről 2005-re a munkaügyi hivataloknál bejelentkezett álláskeresők száma 5 százalékkal csökkent, a bejelentett álláshelyek száma 2001 kivételével elhanyagolható volt. Az NSZI jövőelemzése szerint várhatóan kisközösségi rendőrségek jönnek majd létre, és nő a szakma megbecsülése.
Képzés |
Minimális képzettség (képesítés): gimnázium, szakközépiskola, technikum (rendészeti szervező). A képzés maximális időtartama 1050 óra a határrendész-szervező, katasztrófavédelmi-polgári védelmi szervező, rendőrszervező, tűzoltó-szervező szakirányon. A rendőr-képzés időtartama 2 év, 2000 óra, s többlet-képesítés is szerez-hető (kutyavezető rendőr). |
Elvárt szakmai készségek: B kategóriás vezetői engedély, gépjárművezetés-technikában való jártasság, a fegyverzeti anyagok kezelése. A jogszabályváltozások nyomon követése, légalkoholmérő műszerek kezelése, rajzkészség (helyszínrajzok készítése), rendőri eszközök helyes alkalmazása, sebességmérő műszerek kezelése, számítógép-kezelés, szoftverhasználat szintén nélkülözhetetlen, ha valaki ezen a területen szeretne elhelyezkedni.
2005-ben – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – a nem anyagi szolgáltatási foglalkozás-alcsoportban a foglalkoztatottak mintegy 30 százaléka nem a lakóhelyén dolgozott.