"Fogd a pénzt, és kuss!"
A felmérések azt mutatják, hogy a munkavállalók többsége elégedetlen a munkahelyével, s ennek a kényelmetlenségnek a legfőbb okozója, hogy kevesebb a fizetésük, mint amennyit méltányosnak, illetve a teljesítményükkel arányosnak tartanának.
A fizetés sohasem elég. Jövedelmi tévérzetek © sxc.hu |
A munkavállalók alulfizetettség érzése és a piaci valóság közötti rés abból származik, hogy az egyes munkákkal kapcsolatban mindenkinek más a várakozása, az előképe, a percepciója, ráadásul a munkavállalók többnyire úgy érzik, hogy nem aknázzák ki a bennük lévő lehetőséget, s így amellett, hogy alulfizettek, amiatt is veszteség éri őket, hogy nem kapnak lehetőséget valódi képességeik megmutatására. Amikor pedig azt kérdezik, hogy kollégájuk fizetése miért magasabb azonos munkakörben, csak ritkán fogadják el a választ, hogy azért, mert kevesebbet teljesítenek munkatársuknál. Az emberek ugyanis többnyire saját teljesítményüket másokénál és a valóságosnál többre értékelik.
Az alulfizetettség érzése abból is táplálkozik, hogy az inflációkövető fizetésemelések után az emberek úgy érzékelik, mintha körülbelül 10 százalékkal kevesebb jutna nekik. Az elfogadható életszínvonalat ugyanis akkor érzékelik, ha egyre újabb javakat sajátíthatnak el. Ha a fogyasztásukban nincs növekedés, akkor azt visszacsúszásként élik meg, s ezzel összefüggésben alulfizetettnek gondolják magukat. Mi több azt gondolják, hogy más munkaadónál hozzájutnának az általuk elfogadhatónak érzett fizetéshez, ami pótlólagos frusztrációt, s erősödő elégedetlenséget eredményez.
És az állásváltáskor elérhető fizetésemeléshez fűzött remények nem is teljesen alaptalanok, mert a frissen felvetteket gyakran 5-10 százalékkal túlfizetik. Ennek akár bérfeszültség is lehet az eredménye, illetve a későbbiekben a fizetésemelések elmaradása, ami szintén kínos.
Egy további fontos tényezője az alulfizetettségi érzésnek, hogy sokan az egyes beosztásokhoz, címekhez, sarzsikhoz, titulusokhoz bizonyos fizetést és juttatásokat tartanak elfogadhatónak, de ezek egy részét sohasem kapják meg. Felmérések szerint az alkalmazottak 30 százalékának van magasabb sarzsija, mint amit a munkaköre indokolna. A fizetését viszont nem a címhez, hanem a teendőkhöz szabják. Ráadásul könnyen megtörténhet, hogy ugyan abban az iparágban egy alacsonyabb beosztású ember egy nagyobb cégnél többet keres, mint egy magasabb beosztású, de kisebb vállaltnál alkalmazásban álló kollégája.
Ezért ahelyett, hogy valaki e számok ismeretében az alulfizetettség és boldogtalanság érzését választaná, hasznosabb, ha elolvassa a munkaköri leírásokat, áttekinti a viselt felelősség nagyságát, s ezek ismeretében alkot ítéletet a jövedelméről. Ez többnyire elég ahhoz, hogy belássa az adott körülmények között jobb, ha megkapaszkodik az állásában s jövedelmében. Aki azonban még mindig elégedetlen, vagy elég bátor a váltáshoz, akár futhat is.
Karrier
MTI
2005. október. 24. 17:32
Egy évig megspórolható a dolgozók fizetésének egy része
Karrier
MTI
2005. november. 16. 14:38
Szerdán a legjobb fizetésemelést kérni
Karrier
euractiv.hu
2006. február. 13. 10:14
Állami fizetés a szakmával felhagyó idősebb prostituáltaknak
Karrier
hvg.hu
2005. július. 20. 07:59
A fizetési alku és egyezség titkai
Karrier
MTI
2005. december. 11. 09:31
A többség szerint kevés a fizetés
Itthon
MTI
2005. november. 19. 11:03
Elégedettek fizetésükkel a pályakezdő mérnökök
Karrier
MTI
2006. február. 13. 15:03
Keleten jobban nőtt a csúcsvezetők fizetése, mint Nyugaton
Karrier
MTI
2006. február. 22. 11:42
A rendőri kezdő fizetés 800 ezer forint – Londonban
Karrier
hvg.hu
2005. július. 05. 12:42