2006. február. 24. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 24. 16:21 Karrier

Belgium még nem engedi be az új EU-tagok munkavállalóit

Belgium egyelőre nem nyitja meg munkaerőpiacát az új EU-tagországokból, így Magyarországról érkező munkavállalók előtt – így határozott pénteken a szűk körű belga kormánykabinet, előrevetítve a néhány héten belül várható végleges döntést.

A csatlakozási tárgyalások során az akkori EU-tagállamok elérték, hogy ha akarják, a belépéstől számított két évig lezárhatják munkaerőpiacukat az új tagállamok munkavállalói előtt. Ezzel a lehetőséggel Nagy-Britannia, Svédország és Írország kivételével az összes régi EU-tag élt, s most, a belépés második évfordulójának, május elsejének a közeledtével dönteniük kell, hogy meghosszabbítják-e a tiltó rendelkezést újabb három évre. Bár az Európai Bizottság február elején nyilvánosságra hozott jelentése megállapította, hogy az új, kelet-közép-európai munkaerő beözönlésével kapcsolatos félelmek eltúlzottak voltak, s abban a három országban, ahol szabaddá tették az új tagok polgárainak munkavállalását, ez kedvező hatással járt, a régi EU-tagállamok többsége a jelek szerint a tilalom meghosszabbítására készül. Erre egyébként a csatlakozási szerződések értelmében joguk van.

A kormánykabinet pénteki nyilatkozata alapján ezen országok között lesz Belgium is. A lépést a dokumentum azzal indokolta, hogy előbb be kell zárni azokat a kiskapukat, amelyek a belga munkavállalókat nehéz helyzetbe hozzák, meg kell szüntetni a különböző illegális módszereket (például egyes vállalkozók belga munkásokat bocsájtanak el, hogy – jóval olcsóbban dolgozó – lengyelekkel helyettesítsék őket), s ki kell dolgoznia egy új rendszert a külföldről érkező munkavállalók regisztrálására.

Emellett a belga vezetés olyan intézkedéseket akar életbe léptetni, amelyek a munkaadókon a jelenleginél is jobban számon kérnék a külföldi munkavállalók alkalmazási és fizetési feltételeit, illetve megkönnyítenék, hogy a munkavállalók és szervezeteik bíróság előtt kereshessenek jogorvoslatot, ha valamilyen visszaélést tapasztalnak.

Mindenesetre az állásfoglalás annyiban kedvező az új tagállamok számára, hogy nem említ időpontot, azaz azt, hogy Belgium a lehetőségekkel élve három évre zárja le munkaerőpiacát. A dokumentum a korlátozások feloldását a feltételek teljesüléséhez köti, ami viszont akár korábbi dátumot is elképzelhetővé tesz.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.