2005. december. 16. 10:49 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 16. 11:19 Karrier

Csizmár: segíteni kell az idősek munkavállalását

Magyarországon az idősek foglalkoztatási aránya nem éri el az uniós átlagot - mondta Csizmár Gábor, az idősödő munkaerőről tartott konferencián Budapesten.

A foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter elmondta, Magyarországon az 55 év felettiek foglalkoztatási aránya 29 százalék, míg ez a szám az unióban 57 százalék.

Csizmár Gábor hozzátette, a kormányzati lépéseknek köszönhetően a tendencia
javul, de további segítségre van szükség. Az idősek munkapiaci helyzetéről a konferenciát szervező IBM Magyarország és a GKIeNet Internetkutató Kft. készített felmérést. Az 50 főnél többet foglalkoztató vállalatok körében 2005 utolsó negyedévében készített tanulmány szerint a 45 év felettiek foglalkoztatási aránya 45 százalék, az ágazatok között azonban jelentős az eltérés.

A mezőgazdaságban, oktatásban és egészségügyben az idős munkavállalók aránya 57 százalék, szemben a pénzügyi, ingatlanpiaci és gazdasági szolgáltatásokat nyújtó cégek 32 százalékos arányával.

Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy a 45 év felettiek a nem tartoznak a "preferált" munkaerő közé, holott tapasztalatuk és lojalitásuk magasabb a fiatalabb kollégákénál.

Az igazgató utalt az AmCham csütörtökön közzétett adatára, amely szerint a cégek versenyképességét leginkább javító lojalitás Magyarországon alacsonyabb az európai átlagnál.

Paál Péter hangsúlyozta, a vállalatoknak nincs kidolgozott stratégiájuk, hogy mit csináljanak a 45 év feletti munkavállalókkal. Csizmár Gábor szólt arról, hogy az egyensúly felborul, ha az idősek nem jelennek meg a munkaerőpiacon, viszont bent maradnak a társadalombiztosítási rendszerben.

Ismertetése szerint ugyanis magyar sajátosság, hogy mind a foglalkoztatottság, mind a munkanélküliség alacsony. Ennek okaként azt jelölte meg, hogy a munkaképesek 40 százaléka inaktív, ennek azonban 40 százaléka nyugdíjas.

Az idősek foglalkoztatást segítő intézkedések között említette a részmunkaidős foglalkoztatást és az idősek képzését. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte: a felnőttképzésbe bevont 800 000 embernek csak 1 százaléka 50 év feletti.

A miniszter az állam által az idősek foglalkoztatását segítő lépések forrásaként "több milliárd forintot" jelölt meg, és utalt a márciusban indult Prémium programra, amelynek keretében a költségvetés az időseket alkalmazó cégeknek bér- és járuléktámogatást nyújt.