2005. június. 28. 11:16 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 29. 08:34 Karrier

Pályázat felnőttképzésre

Óránként és képzett személyenként 370-740 forintos támogatást nyerhetnek el akkreditált felnőttképzési intézmények, ha az állam által elismert és a munkaerőpiac igényeihez igazodó szakképzésre vállalkoznak – derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium internetes címén közzétett pályázati felhívásból.

A Munkaerőpiaci Alap az iskolarendszeren kívüli felnőttképzési célú kerete terhére 1 milliárd 447,5 millió forintot nyújt erre a célra. Az idén kifizethető támogatási összeg 947,5 millió forint, a jövőre kifizethető pedig 500 millió forint.

A tárca a képző intézmények pályázatai alapján elsősorban azok képzését támogatja, akik alacsony jövedelemszintjük miatt önerőből nem képesek fedezni ennek költségeit. A pályázatokat augusztus 15-ig kell beadni.

A támogatás azon képzések után vehető igénybe, amelyek szeptembertől kezdődnek és a jövő és júniusban lezárulnak. Amennyiben a támogatott képzésben részt vevő felnőtt a képzést önhibájából nem fejezi be, vagy a képzés lezárását követő fél éven belül a képzésben részt vevő felnőttek legalább 90 százaléka a vizsgát nem teszi le, visszafizetési kötelezettség terheli a képzési intézményt.

A képzési intézménynek vállalnia kell, hogy a képzések a képzésben részt vevő felnőttek számára díjmentesek. A képzési intézmény a munkáltatóval a felnőtt munkahelyének megtartásához szükséges képzésre, vagy a felnőtt foglalkoztatásához szükséges képzésre foglalkoztatási megállapodást köt. Ebben a munkáltató vállalja, hogy a képzésben részt vett személyt a szakképzettség megszerzését követő 3 hónapon belül, legalább fél év időtartamban foglalkoztatja, illetve továbbfoglalkoztatja. A képzésben részt vevő felnőtt vállalhatja, hogy a képzés lezárását követő legfeljebb 3 hónapon belül maga számára munkahelyet hoz létre, illetve korábban ilyen munkahelyét legalább fél évig fenntartja.

A támogatást elnyerő képzési intézménynek nyilvántartást kell vezetnie, sőt azt 5 évig meg kell őriznie. A nyilvántartás a tanórákon vezetett, a képzésben részt vevő felnőttek által aláírt jelenléti ívekre, a képzésben részt vevők személyi adataira, a hiányzással kapcsolatos adatokat tartalmazó osztálynaplóra, a képzésben részt vevők támogatásra való jogosultságának igazolásaira, a képzésben résztvevők által a vizsga sikeres letételét igazoló dokumentumra vonatkozik.

A felnőttképzési intézmény a foglalkoztatási megállapodásokban rögzítettek teljesítéséről a fél éves foglalkoztatási, illetve továbbfoglalkoztatási kötelezettség leteltétől számított 5 munkanapon belül köteles jelentést benyújtani. Amennyiben a támogatott képzésben résztvevő felnőttek legalább 55 százalékát ténylegesen nem foglalkoztatták, illetve valamennyi képzésben részt vevőt nem foglalkoztatták tovább, az intézmény a felnőttképzési célú keret terhére kiírt képzési célú pályázatra két évig pályázatot nem nyújthat be.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.