Ombudsman: létezik olyan iskolai erőszak, amit nem kell kiirtani
Nem kell feltétlenül kiirtani az erőszak összes formáját az iskolákból; ilyen például az, amikor két fiú verekszik össze egy lány miatt - mondta az oktatási ombudsman az InfoRádió Aréna című műsorában. Aáry-Tamás Lajos azonban hozzátette: a súlyosabb eseteknél belátható, hogy ezeket a helyzeteket nem egyedül a pedagógusoknak kell megoldaniuk.
A tanároknak nincs elég eszközük arra, hogy az iskolai agresszióval egyedül szálljanak szembe - mondta a műsorban az oktatási ombudsman, aki hozzátette: számos esetben van döntési helyzetben a pedagógus, és ezeket a döntéseket meg kell hoznia, de az agresszió nem csak pedagógiai gond. Aáry-Tamás Lajos azonban hangsúlyozta: van olyan agresszió, amelyet nem feltétlenül kell megszüntetni. Ilyen például az, amikor két fiú verekszik össze egy lány miatt - persze szét kell választani őket, de ezt a jelenséget nem kell kiirtani.
Ha azonban galerik alakulnak, beavatási szertartások vannak az iskolában, vagy ha rendszeresen bántanak valakit, akkor fel kell lépni pedagógiai eszközökkel, de meg kell keresni azokat a szakembereket is, akiknek további eszközeik vannak - véli az ombudsman, aki szerint a családsegítők, a gyermekjóléti szolgálat, a rendőrség, az egyház és a sportklubok vezetői is ide tartoznak. Aáry-Tamás Lajos szerint az ügyészek és a bírók tapasztalatait is be lehetne kapcsolni az iskolai agresszió kezelésébe, hiszen ők azok, akik átlátják a bűnözői karriereket, azt, hogy hogyan jutott el egy fiatal az iskolapadból a bíróságig. A börtönparancsnokok is látják, hogy a gyerek honnan fordulhatott volna vissza, ha kap egy segítő kezet.