2005. január. 07. 15:26 Utolsó frissítés: 2005. január. 07. 15:52 Jogi tanácsok

Jár-e kártérítés az utasnak természeti katasztrófa esetén?

A délkelet-ázsiai természeti katasztrófa miatt sok magyar utas kényszerült lemondania éppen esedékes külföldi útját, ám számos utazási iroda „vis maior” kárra hivatkozva nem, vagy csak részlegesen fizette volna vissza a részvételi díjat. De mi számít vis maiornak a jog szerint és mit tehetünk, ha például természeti katasztrófa miatt hiúsul meg külföldi nyaralásunk?

A magyar jogban a vis maior fogalmára nem adható pontos meghatározás. A Ptk. kommentár a vis maiort az elháríthatatlanság egyik eseteként határozza meg, a természeti események, állati közrehatás, stb. mellett. Így vis maiornak az olyan eseményt tekinti, amely esetén a technika adott fejlettségi szintjére és a gazdaság teherbíró képességére is figyelemmel nem áll fenn a védekezés lehetősége.

A Munka Törvénykönyve kommentárja a vis maior eseményeket a fentiektől sokkal bővebben, a munkavállaló személyétől függetlenül objektíve bekövetkezett, elháríthatatlan akadályként (például árvíz, hóvihar, baleset, sztrájk, stb.) határozza meg.

Az utazási és utazást közvetítő tevékenységről szóló 214/1996. Korm. rendelet vis maiorként szabályozza az olyan szokatlan, előre nem látható körülményt, amely az utazási vállalkozó akaratán kívül áll, és amelynek következményeit az utazási vállalkozó a legkörültekintőbb gondosság mellett sem lett volna képes elhárítani (rendelet 12. § (6). Bekezdés c. pont). Így ez alapján nem minősíthető vis maiornak télen, egy síparadicsomban bekövetkező hóvihar, mert bár ez az a vállalkozó akaratán kívül áll, ezt elhárítani nem képes, de szokatlannak nem minősíthető.

Vis maior esetén a minket ért kár megtérítését általában senkitől sem követelhetjük. Bár az utazási vállalkozó felel az utazási szerződés betartásáért, illetve a hibás teljesítésből eredő károkért, de vis maior esetén nincs kártérítési felelőssége (rendelet 12. §.).

Kártérítést esetleg abban az esetben kérhetünk, ha valamely olyan természeti esemény miatt ért minket kár, amelyet az ennek megfigyelésére, előrejelzésére létrehozott szerv észlelt, vagy kellő körültekintés mellett észlelhetett volna, és ha időben figyelmeztet minket az esemény bekövetkezésére – illetve a kárt jelentős mértékben mérsékelni lehetett volna. Kártérítés csak ettől a szervtől kérhető.

A vis maior által okozott kár kockázatát megfelelő biztosítás megkötésével csökkenthetjük.

dr. Benkő Ferenc
Benkő és Boros Ügyvédi Iroda

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.