Az egyik leggazdagabb magyar üzleti ügyei miatt kilenc éven át nyomozott a hatóság, ám 2021-ben hirtelen megszüntették az eljárást.
Gattyán György és társai ellen költségvetési csalás gyanúja miatt még 2012-ben kezdett el nyomozni a NAV. A gyanú szerint a Gattyán érdekeltségébe tartozó WebMindLicenses Kft. (WML) 2009–2011 évre vonatkozóan nem fizetett társasági adót. A nyomozók akkor azt gondolták, hogy WML 2009 nyarán színlelt licencszerződést kötött a portugál Lalib Lda nevű céggel annak érdekében, hogy elkerülje az adófizetést.
Noha a nyomozás kilenc évig tartott, a portugál hatóságok már az Európai Unió Bíróságának (EUB) 2015-ös ítélete előtt megküldték a magyar félnek azokat az adatokat, amelyek alapján végül 2021-ben hirtelen megszüntették a nyomozást – írja a Telex a birtokukba jutott iratokra hivatkozva.
2012 óta egyébként minden bíróság Gattyánék javára döntött a NAV-os ügyekben. Ezt emelte ki az ügyészség is később, mondván: az EU Bírósága szerint megfelel az uniós jogának, ha egy cég másik uniós országban köt ügyletet a jobb adózás érdekében.
A portugál hatóságok szerint a Gattyán-cég valós tevékenységet folytatott Portugáliában, ezután ott adózott, a kettős adóztatás tilalma miatt így viszont itthon nem volt áfafizetési kötelezettsége, ezért szüntették meg ellene az eljárást – írták korábban.
Mint arról a HVG is beszámolt, júniusban, a Partizán műsorában Tiszolczi Lajos egykori NAV-os nyomozó őrnagy azt állította: 2021-ben a legmagasabb szintről sikáltatták el a Gattyán és társai ellen folyó nyomozást.
Tiszolczi szokatlan eljárásrendi lépésekről beszélt, a NAV-vezetés leváltásáról, azt mondta, a nyomozás politikai befolyás alatt zajlott, míg végül lezárták. Ezt a NAV már akkor tagadta, és nem is került elő konkrét bizonyíték, amely Tiszolczi állítását igazolta.