Itthon Cabrera Martin 2024. október. 12. 10:00

Csobánka nem kér a bányából és a sittlerakóból, még a kormányszóvivő Vitályos Eszter is keresztbe feküdne a teherautók előtt

Se a bányatevékenység újraindítását, se sittlerakót, pláne nem negyedóránként forduló 40 tonnás teherautókat nem akarnak a Pest megyei Csobánkán és Pilisvörösváron, festői tájvédelmi környezetben élők – ebben egyetértés volt a csütörtöki lakossági fórumon, amire csak a tiltakozás kereszttüzébe került, korábbi zűrös ügyeiről ismert vállalkozó cég képviselői nem mentek el. Ott volt viszont a körzet országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter kormányszóvivő, aki jelezte: keresztbe fekszik az úton a teherautók előtt, ha a cég engedélyt kap végül.

Csobánkát és Pilisvörösvárt egy festői tájon haladó, kacskaringós út köti össze, ahol jó időben igazi élmény vezetni: a dimbes-dombos tájon egymást váltják az emelkedők és a lejtők, mígnem az utazó – néhány éles kanyar után – Csobánka központjában találja magát. Emellet az út mellett, a két település között nagyjából félúton található egy elhagyott – korábban működő, de 20 éve bezárt – dolomitbánya, amelyet jelenleg kizárólag gyalog, egy rövid ösvényen felsétálva lehet megközelíteni.

Az egykori bányaterülethez csak gyalog lehet eljutni
Cabrera Martin

Ezt, a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó, Natura 2000-es természetvédelmi területen található bányát nyitná meg újra a Szűcs-Fuvar Bt. nevű vállalkozás, melynek tulajdonosa Szűcs Gábor és Gáborné. A házaspár korábbi cége többször is bekerült a sajtóba amiatt, mert az általuk máshol üzemeltetett lerakókba az előzetesen bejelentett építési hulladék helyett azbesztet és más veszélyes anyagokat, vagy épp szennyezésmentes föld helyett építési hulladékot helyeztek el – például a városligeti egykori Petőfi Csarnok bontásából származó sittet Dunakeszin.

Nemrég írta meg a 444.hu és az Átlátszó is, hogy az engedély elbírálásáért felelős kormányhivatal tájékoztatása szerint a cég 2025 első negyedévétől négy évig bányászna dolomitot a korábbi, Csobánka-I. bánya újranyitott területén. Mivel ezt részint robbantásos módszerrel végeznék, már ez is nagy hanggal és sok porral járna, nem beszélve a dolomitot szállító teherautók okozta forgalom- és környezetterhelésről. De a Dolomit Operatív Törzs néven összefogó civilek még jobban tartanak attól, hogy ezután, 2029-től kezdődően a kérelmezett engedély szerint a Szűcs-Fuvar Bt. sittel töltené fel a bányaterületet, méghozzá hosszú-hosszú időn át, 10 éven keresztül. Az engedélykérelem elbírálása még folyamatban van, de

ha a vállalkozás megkapja az engedélyt, akkor 2025-2027 között évi 30 ezer m3, 2028-ban pedig 26 ezer m3 ásványi nyersanyagot kíván kitermelni, majd ezután, “rekultivációs” tevékenységként 10 év alatt évi 36 ezer m3 sitt lerakását tervezi.

A HVG által megkérdezett helyiek közül senki sem örült a tervezett beruházásnak: nemcsak a bányában lerakni tervezett hulladéktól, de az újranyitás esetén megnövekvő forgalomtól is féltik a Pilis ékköveként emlegetett falut. „Hagyják békén a Pilist” – mondta egy csobánkai lakos. “Elég megnézni, mennyire túlterhelt Pomáz főutcája, ez az út sem bírna el ekkora forgalmat” – mondta el kérdésünkre az egyik szomszéd településről érkező lakó.

A helyi civilek aktív szervezkedésbe kezdtek a bányanyitás ellen, és létrehozták a Csobánkai Dolomit Operatív Törzs nevű kezdeményezést, valamint online petíciót is indítottak: ezt cikkünk megjelenéséig már több, mint kétezren írták alá. A civilek szerint a település semmit nem nyerne a bánya újranyitásával, a beruházás pedig – a környezeti károkon felül – az ingatlanok értékét is csökkentené, ráadásul munkahelyeket sem igazán teremtene. A környezetvédelmi hatástanulmány szerint a bányavállalkozó ugyanis 2 műszakban mindössze 6 fő speciális szakképzettséggel rendelkező (robbantómester, homlokrakodó, törő-aprító gépkezelő stb.), saját vállalkozásában foglalkoztatott munkavállalót alkalmazna. Tiltakozik a csobánkai és a pilisvörösvári önkormányzat is.

Magyar-Ábel Ágnes, a bányanyitás elleni tiltakozás egyik szervezője
Cabrera Martin

A Dolomit Operatív Törzs csütörtök este lakossági fórumot szervezett Csobánkára, a közösségi házba – ezen ott volt a HVG tudósítója is. Az érdeklődés akkora volt, hogy a résztvevők egy része be se fért a terembe, ugyanis nemcsak a faluból, hanem a környező településekről is érkeztek tiltakozók. A eseményen Völgyes József csobánkai polgármester mellett többek között részt vett Forián-Szabó Gergely, Budakalász nemrég hivatalba lépett új polgármestere, Pilis Dániel, Szentendre alpolgármestere, illetve Tordai Bence országgyűlési képviselő is.

De ott volt Vitályos Eszter is – nem kormányszóvivőként, de a térség, Pest megye 3-as körzetének fideszes országgyűlési képviselőjeként. Vitályos már előző nap kilátogatott a helyszínre, és Facebook-posztjában egyértelmű tette, hogy ellenzi a terveket. Azt írta: “A mai napon személyesen győződtem meg arról, hogy a Csobánka I.-dolomit védnevű bánya ügyében a kitermelés újraindítását és annak hulladékkal való feltöltését nem lehet támogatni.” Ezek után nem volt meglepő, hogy a lakossági fórumon kifejtette:

Szeptember 11-én intéztem a Pest vármegyei kormányhivatalhoz egy megkeresést, és főispán urat arra kértem, hogy ebben az egész csobánkai dolomitbánya-újranyitás ügyben a lehető legnagyobb körültekintéssel és gondossággal járjanak el, tekintettel arra, hogy milyen természetvédelmi, Natura 2000-es, és egyáltalán milyen nehezen megközelíthető területen fekszik a bánya”.

Vitályos ezt követően arról beszélt, hogy a cégadatok alapján is gyanúsnak tűnik a vállalkozás, mert a foglalkoztatottjaik száma nulla, továbbá 2022-ben mindössze másfél millió forint volt az adózott eredményük. „Még akár nevetségesnek is lehetne nevezni, ha nem lenne vérlázító. De szerintem az” – mondta. Vitályos Eszter odáig ment, hogy a fórumon kijelentette:

Az első én leszek, aki az úton keresztülfekszik, hogyha itt ez a bánya engedélyt kap, úgyhogy számíthatnak rám mindenben”.

Vitályos Eszter sem támogatja a bánya újranyitását
Cabrera Martin

A kormányszóvivő után a tiltakozást szervező civilek szólaltak fel, ki-ki a saját témakörében: köztük Hajdu László geológus, aki szerint a karsztos területre lerakni tervezett hulladék hatására veszélybe kerülhet a környék vízbázisa. Török Miklós természetfotós pedig arról beszélt, hogy a bánya újranyitása veszélyeztetné a környék madárpopulációját, köztük egy kígyászöjv párt is – ilyen madárból alig 40 pár fészkel Magyarországon, és az egyik éppen a dolomitbánya közelében.

Az egyik legérdekesebb felszólaló talán Krnács Zsolt volt, akinek 20 éven át volt egy bányája, amelyet az elhúzódó engedélyezés miatt sosem tudott megnyitni, így amikor tudomást szerzett a csobánkai újranyitási tervről, rögtön a civilek mellé állt, hogy tapasztalataival segítse őket.

Török Miklós szerint a bánya újranyitása veszélybe sodorná a környéken élő madarakat
Cabrera Martin

A meghívottak között volt Bodnár Zsuzsa, az Átlátszó.hu újságírója is, aki már évek óta figyelemmel kíséri az említett cég működését. Ő azt mondta, meglepődött Vitályos kijelentésén, mert párttársát, Tuzson Bencét nem zavarja a cég Dunakeszin végzett tevékenysége – ő igazságügyi miniszter, de Pest megye 5-ös körzetének fideszes országgyűlési képviselője is.  Bodnár állítása szerint ott a cég a hatósággal is összejátszik azért, hogy működhessen, a Pest vármegyei kormányhivatal pedig jelenleg nem válaszol az újságíró kérdésére, hogy jelenleg van-e engedélye a cégnek. „Majd megkérem (Vitályost), hogy beszéljen Tuzson Bencével!” – mondta.

A fórumon Tordai Bence, a szomszéd körzet ellenzéki országgyűlési képviselője is felszólalt, és ő elmondta, hogy már több, mint egy hónapja foglalkozik az üggyel, a fórum előtt pedig kérdéseket intézett Lantos Csaba energiaügyi miniszterhez, aki a válasza szerint szintén ellenzi a terveket. “Csobánkán folyamatban van az eljárás, arról határozott a véleményünk, hogy oda nem lehet hulladékot lerakni, ez teljesen egyértelmű kérdés” – mondta a miniszter Tordai kérdésére. Tordai azt is hozzátette, hogy szerinte a tevékenységtől való eltiltás feltételeit is szigorítani kellene, hogy a korábban szabálytalanságon ért vállalkozók ne kezdhessenek bele hasonló projektekbe. “Remélem Vitályos Eszterrel majd közösen tudunk beadni egy Btk.-szigorítási javaslatot” – mondta a Párbeszéd frakcióvezetője.

Tordai Bence is felszólalt a fórumon
Cabrera Martin

Völgyes József, Csobánka polgármestere a lakossági fórumon köszönetet mondott a környékbeli települések polgármestereinek a kiállásukért, majd elmondta, hogy őt nem érdekli a vállalkozó háttere:

„Attól félek, hogy kicsit elviszi a fókuszt arról, hogy mit akarunk, mert ha a bányavállalkozó múltját kezdjük el boncolgatni, akkor ez azt a látszatot kelti, hogyha szűzlány lenne, akkor mi szeretnénk vele bányát csinálni. Ez nem igaz. Senkivel nem akarunk bányát!”

A polgármester beszámolt arról, hogy a területen jelenleg található, illegálisan lerakott szemét miatt feljelentést tettek.

Völgyes József, Csobánka polgármestere
Cabrera Martin

„Csobánkára bányát nem!”

– hangsúlyozta a település vezetője. A lakossági fórumra meghívták a Szűcs-Fuvar Bt. képviselőit is, de ők nem mentek el. Az augusztusban benyújtott engedélykérelem elbírálására 105 napja van a kormányhivatalnak, a határozat kihirdetése október 21-e után várható.

Hirdetés