Árvízinfót tartott a miniszterelnök, aki “személyesen irányítja a védekezést” és elmondta, hol lesz a legnehezebb a helyzet.
Karácsony Gergely és Pintér Sándor társaságában, a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központban kezdte a napot Orbán Viktor, ahol a legfrissebb árvízi helyzetről tartott tájékoztatót Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója. Nem sokkal később a miniszterelnök “árvízinfó” címmel jelentkezett be.
Megkezdődött a védekezés legkomolyabb és legnehezebb szakasza, éjszaka belépett az országba az árhullám legmagasabb vízszintje – kezdte mondandóját Orbán. Arra számít, hét-nyolc napig tarthat az árvíz, ekkor hagyhatja el a hullám az országot.
“Az időjósok szerint, amely lassan tudománnyá fejlődik, a jövő héten nem lesz eső” – mondta a miniszterelnök és hozzátette, hogy ha száraz időszakban kell védekezni, akkor a ma mért legmagasabb vízszintnél nem lesz rosszabb a helyzet, ezzel lehet számolni. Megjegyezte azt is, minden jelenlegi tudás arra utal, hogy a 2013-asnál enyhébb áradás jöhet, így minden eseményt ismerünk már és tudjuk, hogyan kell védekezni.
Jövök le az árral a Dunán, látom a védekezésben résztvevőket, ellenőrzöm a munkájukat, ők magabiztosak és nyugodtak”
– nyomatékosította a miniszterelnök, hogy ő mindig ott van, ahol a legnagyobb a gond és megemlítette a szakemberek mellett az önkénteseket is. Az állami szakaszok készen állnak állítása szerint, az önkormányzatok által felügyelt vízpartok közül közül még nem mindenhol teljes a készültség, de ez is jól áll, sikeresen hangolják össze a munkát. Az 50 százalékos készültség szintjét már mindenhol elérték és azt ígéri, mire megérkezik a településekre az árvíz, mindenhol készen állnak majd rá.
Összesen 544 kilométeren védekezünk a Dunán, a Lajtán, a Rábán és a Marcalon, ebből és 127 kilométeren I. fokú, 192 km-es szakaszon II. fokú, és 225 km-en III. fokú, vagyis a legmagasabb a készültség – sorolta a statisztikai adatokat a miniszterelnök.
Szombat délután-estefelé tetőzhet Budapesten a Duna, nagyjából 40 centiméterrel lejjebb, mint 2013-ban – mondta Orbán és megemlítette, hogy a rakpartokat jövő hét közepe-vége felé nyithatják meg a forgalom előtt.
Összesen 4392 fő vesz részt a védekezésben az önkénteseket nem számolva, Orbán pedig felsorolta, hogy ebből a vízügy részéről 1288-en vannak, közülük közel 900-at az Alföldről vezényeltek át. 1677 katona csatlakozott hozzájuk, de napi négyezerrel tudják növelni a létszámot adott esetben, bár szerinte erre nem lesz szükség, emellett pedig 988 katasztrófavédelmi dolgozó és 312 rendőr (ebből 200 rendészeti hallgató) is beszállt. “Nekik is jó iskola ez” – mondta a diákokra és megemlítette, hogy a büntetés-végrehajtás is 117 főt delegált.
Ők a rabok. Nem az őrök védekeznek, hanem az elítéltek”
– tette hozzá és elmondta, olyan típusú bűncselekmények miatt rabosított embereket mozgósítottak, amelyek esetében nem fenyeget szökéssel vagy bűnismétléssel az árvízi munka, majd nekik is külön köszönetet mondott.
Egyszer nézzük már meg, hogy mégis ki és mikor és miért adott ki engedélyeket arra, hogy ártérben építsünk házakat”
– mondta Orbán arról, hogy Pilismarót kritikus hely az árvízhelyzetben és nehéz, szinte lehetetlen a lakóházakat védeni. Megjegyezte, hogy ez egy másik ügy, most az árvízre kell koncentrálni. Szintén nehéz ügy a Margit-sziget, a HÉV-et pedig lehet, hogy leállítják, de erről már a közlekedési szakemberek döntenek.
Dunabogdány, Tahitótfalu és Leányfalu – itt lehet még nehéz a helyzet a miniszterelnök szerint, itt szükség lesz önkéntesekre. A 2-es utat péntektől le kell zárni Vácnál, Kismaros pedig mindig nehéz, ott is a település jelentős része áll az ártérben – összegzett Orbán.
“Esztergomban most erősítjük a védműveket, nem tudtuk befejezni a mostani árvízik, ezzel sietni kell az árvíz után” – jegyezte meg azután, hogy felsorolta az elmúlt évek vízvédelmi beruházásait, amellyel Győr és Budapest is könnyebb helyzet előtt áll a következő napokban.
“Az önbizalmunk ne csapjon át túlzott magabiztosságba, hadd ne mondjam, nagyképűségbe, mert akkor lankad a fegyelem, maradjunk élesek!” – vázolta az elvárt hozzáállást a miniszterelnök, szerinte így tudjuk minden nagyobb baj nélkül “kikísérni” a magas vízállást a szerb határig.
Beszéde végén a sajtótájékoztatót vezető Vitályos Eszter kormányszóvivő elmondta,
a miniszterelnök személyesen irányítja az árvízi védekezést,
ezért csak pár kérdésre lesz idő. Az M1 készültségre vonatkozó kérdésére válaszolva Orbán arra kérte az önkénteseket, a polgármestereknél jelentkezzenek, ők koordinálják ugyanis a helyi védekezést és így lehet hatékonyan elosztani az erőforrásokat.
“Nem panaszkodom, jó munka ez. Nem mondom, hogy ragaszkodom hozzá, de szívesen csinálom” – mondta Orbán a Blikk kérdésére, hogy hogyan telik a napja és tisztázta, árvíz idején a hét hét napján dolgozik, napi 12-14 órában. Baj esetén könnyebb az együttműködés a fővárossal is, mind az állam, mind az önkormányzat tisztában van a felelősség súlyával és mindent megtesz a védekezésért.
Az árvízhelyzetről a legfrissebb híreinket itt olvashatja, percről percre frissülő közvetítésünk pedig itt érhető el.