A rendelet alapján csak az „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett” területeiről érkezők részesülhetnek lakhatási támogatásban.
Augusztus 21-étől csak azok az ukrán menekültek jogosultak szállásra Magyarországon, akik „katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységből” érkeztek. Ennek következtében szerdán mintegy száz ukrán menekültet kellett kiköltöztetni a Komárom-Esztergom vármegyében található Kocs településen, ahol eddig állami támogatású magánszálláson éltek – közölte a Magyar Helsinki Bizottság.
A háttérben egy júniusban hozott kormányrendelet áll, amely jelentősen megváltoztatta az Ukrajnából érkező menekültek elhelyezésének szabályait. Az érintett megyékről Pál Norbert kormánybiztos döntött, a honvédelmi és a külgazdasági és külügyminiszterekkel együttműködve. A változtatások értelmében mostantól csak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat jogosult menedékkérők elhelyezésére közösségi szállásokon, de más szervezetekkel is szerződhetnek erre a feladatra.
„A Kocson eddig működő szálláshelynek a mai nappal megszűnt a szerződése, és szűkült azok köre, akik jogosultak a támogatott szállásra. Innen most mindenkinek el kell mennie” – nyilatkozta Bakonyi Anikó, a Helsinki Bizottság menekültügyi programvezetője a 24.hu-nak.
A kitelepítettek közül sokan a buszmegállóban keresnek menedéket gyermekeikkel a tűző nap elől, mivel fogalmuk sincs, hol tölthetik az éjszakát. A helyszínen rendőrök és polgárőrök biztosítják a rendet, de máshogyan nem tudnak segíteni.
A Magyar Helsinki Bizottság Facebook-posztjában arról számolt be, hogy ugyanazokkal a bőröndökkel várakoznak a menekültek, amelyekkel 2022 februárjában indultak el otthonról, és most nincs hová menniük.
Az új rendelet alapján már nem jogosult menekültek július 10-éig fordulhattak méltányossági kérelemmel Pál Norbert kormánybiztoshoz, aki Bakonyi Anikó szerint „teljesen átláthatatlan szempontok alapján, nagyon kis százalékban hagyta jóvá” a kérelmeket.
Simon László, Kocs polgármestere elmondta, hogy a településnek nincs olyan szálláshelye, ahol elhelyezhetnék az ukrán menekülteket. Az eddig elszállásolásukat biztosító vállalkozó pedig most távozásra szólította fel azokat, akik után már nem jogosult támogatásra. Simon hozzátette, hogy igazságtalannak tartaná, ha a kormányzati döntés miatt kialakult helyzet megoldását az önkormányzattól várnák.