Összekavarta a képet Magyar Péter, aki most meg tudja mondani, mi lesz négy nap múlva este, az valószínűleg a Teremtő úristennél is bölcsebb - mondta Gyurcsány Ferenc a hvg.hu-nak Érden tartott kampányeseményén. Itt a Demokratikus Koalíció elnöke arról is beszélt, hogy Magyarország szerinte sosem lesz kétpárti rendszer, és ahol arra is rájöttünk, hogy mi a közös benne és a Tisza Párt elnökében.
“Háborútól megmentő nagyúr képében akar tetszelegni… Bolondítani az embereket, birtokolni a nyilvánosságot…” – Gyurcsány Ferenc hangját fújja a szél az érdi Európa sétány irányából, jó helyen járunk. Amikor szerda délután 5 óra után pár perccel megérkezünk a Tavaszi Gyülekező néven futó kampányeseményre, a Demokratikus Koalíció elnöke már úgy bele van melegedve a mondanivalójába, mintha legalább reggel óta ott szónokolna a Stop Shop mögött a tűző napon, pedig a rendezvény hivatalosan éppen akkor kezdődött.
Gyurcsány Ferenc a kör közepén áll. A kört úgy 80 DK-s alkotja, főleg idősebbek, de vannak köztük bőven fiatalok is. A kört a járda melletti sövény árnyéka kettéosztja, a hűvösebb oldalán valamivel többen állnak. Gyurcsány fény és árnyék között ingázva beszél, de inkább prédikál: “Sokan valóban tartanak attól, hogy háború sodródunk, tele vannak gyötrelemmel, félelemmel… A kérdés inkább az, helyes-e erkölcsileg ezt a félelmet kihasználni?”
Az utóbbi hetekben láttam kampányolni Kövér Lászlót, Dobrev Klárát, Magyar Pétert és Szijjártó Pétert is. Gyurcsány Ferenc fellépése ezek közül leginkább Magyar Péterére hasonlított. A fideszesek és Dobrev is zárt helyen, szűrt közönség előtt beszéltek, előre megírt és unalomig ismert szövegeket mondtak fel, míg Magyar és Gyurcsány szabad téren improvizáltak (ez abból is látszik, hogy a felsorolt politikusok közül ők ketten vannak alaposan leégve, nyári kampány lévén). Gyurcsányért és Magyarért a közönség rajongott, a többieket támogatták. Máshogy szónokolnak, Gyurcsány személyesebb, líraibb, Magyar többet általánosít és agresszívabbnak hat, de mindketten szónokolnak, és nem beszélnek. Tartalmában is nagyon hasonló a kettő, a háborúellenesség hangsúlyozását és a jogállamisági kérdést leszámítva. Magyart persze többen hallgatják.
Miközben ezen a párhuzamon gondolkoztam, Gyurcsány már a lakótelepi élet szuverenitásánál tartott. Elmesélte, hogy 12 éves koráig egy cselédlakásban laktak Pápán, lavórban mosakodtak, a kertbe jártak a reterátra. “Ha apám ott elordította magát, nem fordult ez elő olyan gyakran, de ha mégis, a kutyát nem érdekelte. Amikor viszont 12 éves koromban kaptunk egy másfél szobás lakótelepi lakást, elvesztettük a szuverenitásunkat. Onnantól meg kellett állapodni, hogy a 30 lakásos épületben, ki, mikor mossa fel a lépcsőházat, nem bömböltethettük úgy a tv-t, stb.” Azt javasolja, örüljünk annak, hogy mi is együtt gyakoroljuk a szuverenitásunkat az osztrákokkal, vagy a franciákkal, mert bár amikor átköltöztek a cselédlakásból, nekik is odalett a szuverenitásuk, mégis, piszkosul örültek az új lakásnak, mert jobb volt, mint a régi. “Az a kérdés, hogy egyedül vagy másokkal együtt tudjuk jobban megvédeni magunkat? A DK szerint együtt többre megyünk.”
Ezt a párhuzamot aztán továbbvitte az önkormányzati választásra is. Merthogy amikor a lakótelepen laktak, tudták egymás nevét, vagy ha mást nem, “azt tudtuk, hogy ő a Béla bácsi a másodikról, tudod, aki múltkor félrészegen leesett a lépcsőházban, aztán úgy kellett felsegíteni”, vagy “ő nem a Manci néni, ő a Bözsi, akinek a férje ott dolgozik a húsgyárban”. Tehát látásból ismerték egymást, ugyanakkor ez Érdről már nem mondható el, mert 70 ezer ember már nem ismeri így egymást. “Ilyenkor a politikának az a fő szabálya, hogy idézzünk fel magunkban mindenfajta nagyon okos mondást, például azt, hogy madarat tolláról, embert barátjáról, politikust meg pártjáról lehet megismerni.”
Érden az ellenzék által támogatott jelölt Csőzik László, aki 2019 óta vezeti a várost. Ő Gyurcsány Ferenc szerint “biztosan jó ember azok szerint, akik már találkoztak vele, de nagyon sokan vannak, akik nem találkoztak vele”. Vagyis a csoporthovatartozását keressük meg – mondja. Miért? “Mert anélkül, hogy ismerném a hétköznapi életét, amellett nyugodtan tudok érvelni, hogy az Istennek, nehogy a fideszes jelöltet válasszák.” Ezen a ponton megáll, és körbekérdez, hogy is hívják a fideszes jelöltet. Különböző neveket kiabálnak be, végül kiderül, hogy Kardosné Gyurkó Katalinnak.
Tehát, miközben Gyurcsány nem tudja, hogy ő, mármint Kardosné, egészen pontosan kicsoda-micsoda, hogyan gondolkodik, azt tudja, hogy a pártja hogyan gondolkodik. “A pártja úgy gondolkodik, hogy az elmúlt években nem gyarapította Érd városát, hanem elszegényítette.” Ezért azt nyugodt szívvel tudja mondani, hogy rá ne szavazzanak. Ez a gondolatmenet még hosszan folytatódott, de legyen ennyi elég. Az ellenzék által támogatott Csőzik egyébként nem tagja semmilyen pártnak, a Szövetség Érdért civil szervezet jelöltjeként indul, és a plakátjain sincs rajta semmilyen párt logója.
Magyar Péterre a pártelnök magától tér ki. “Látjuk, önök is látják, én is látom, hogy sok tekintetben fölkavarodott az elmúlt hónapokban a magyar belpolitika, elsősorban annak az ellenzéki oldala. Váratlan volt, többségünk nem számított rá, hozzáteszem, arra igen, hogy előbb-utóbb valaminek történnie kell, hiszen a beállt az a politikai képlet, amelyik nem ígért megoldást nagyon sokak számára, se erre, se arra” – kezdi a megfejtést.
Gyurcsány Ferenc szerint helyes, ha nyitottan, érdeklődéssel és várakozóan tekintünk mindarra, ami Magyar Péter környékén történik, és értékeljük, hogy mi ehhez a viszonyunk. Szerinte nagyjából mostanra világos, hogy ő önmagát jobboldali, konzervatív személyiségnek mondja, és az is világos, hogy a mögötte lévő világ ezzel szemben rendkívül színes. Miért színes? Mert egyelőre még csak annyit mondanak, hogy mit nem akarnak.
“A nemek mindig egyesítenek, mert az ember sok mindenre mond nemet. Nem akarok 40 fokot, 38-at, 37-et, 35-öt, mínusz 50-et, mínusz 60-at, mínusz 70-et. Amikor azt mondom, hogy 22-őt akarok, abból már kevesebb van, aki csak pont 22-t akar. (…) A nemek egyesítő hatása természetesen sokszínű tábort hoz létre, és érdemes érteni, hogy más a tábor, és más az, aki azt most megszemélyesíti.” Gyurcsány szerint a választások után eldől, Magyar hol foglal helyet a magyar politika térképén. Ezután röviden beszélt arról, hogy a DK áll a történelem helyes oldalán Orbán és a demokratikus ellenzék vitájában, mert tisztességes, európai, polgári világot képzelnek el, nem Salazar Portugáliáját. Majd kérdések következtek.
Az első kérdező meg van róla győződve, hogy Gyurcsány Ferenc egyszer még miniszterelnök lesz, ezért azt szeretné megtudni, marad-e a mostani katasztrófavédelem, vagy visszaállítják az önkormányzati hatásköröket. “Először is a kérdező teljesen biztos volt benne, hogy a politikai karrierem innentől felfelé fog száguldani. Hát, dicséretes az optimizmusa” – mondta erre Gyurcsány, aztán belekezdett valamibe a katasztrófavédelemről, amit meg sem próbálnék itt most felidézni, különösen, hogy egy ponton félbeszakították, mert megjött a tortája, Gyurcsány Ferenc ugyanis épp egy nappal korábban, június 4-én született (ami most a Nemzeti Összetartozás Napja), 1961-ben. “El fogjuk fogyasztani” – mondja a tortával a kezében. “Mondják azt, hogy nagyon jól nézek ki, maguk is jól néznek ki, ahhoz képest, hogy. Köszönöm szépen.”
A következő kérdező szerint a magyar társadalom enyhén jobboldali beállítottságú, ezért szerinte harcos baloldalisággal nem lehet leváltani a Fideszt. Most valaki megint jobbról próbálkozik, mit gondol Gyurcsány?
A válasz egy hosszú, összetett mondat volt, ebben a formában adjuk vissza, lényegesen rövidítve a hallottakat. A pártelnök szerint
- megkopott a fideszes büszkeség, sokakat már csak az vigasztal, hogy jó-jó, de hatalmon vagyunk;
- az ellenzéki oldalon sokakban okozott csalódást, hogy “14 év alatt nem sikerült ezeket elzavarni”;
- különösen fájdalmas a 22-es csalódás, amikor “összeállt az a struktúra, amiben mindenki hitt”, és mégis, kudarc lett a vége;
- aztán most jött valaki, aki felvillantotta a reményt, de nem ismerjük pontosan;
- azt tudjuk, hogy remek szónok, de az legfeljebb a politika 20 százaléka, a többit nem tudta még megmutatni, hiszen egyelőre ellenzéki helyzetben kampányol;
- de Budapesten képviselete lesz, az Európai Parlamentben képviselet lesz, “el kell kezdeni majd foglalkozni nemcsak a nemekkel, hanem az igenekkel is”.
- szerinte az ő oldalukon van az egyetlen hiteles ajánlat Magyarország számára,
- azt is gondolja, hogy a rendszerváltás után kialakult egy olyan struktúra, amelyben van egy nagyobb baloldali tömörülés, és van mellette egy “városiasabb, polgáriasabb szabadelvű tömörülés,
- aki pedig ezeket az oldalakat egy pártban akarja képviselni, az nem jár sikerrel erről, az tartósan kisebbségbe szorítja magát.
- a Fidesz világával szemben álló demokratikus világ összetettebb, sokrétűbb, színesebb, szociológiai értelemben is strukturáltabb.
- nem hiszi, sőt, a legmerészebb álmaiban sem gondolta, hogy a DK akkora lehet, hogy egymagában leváltja a Fideszt, de ezt más pártról sem gondolja,
- Magyarország nem lesz tisztán kétpárti rendszer.
Idősebb férfi kapja meg a mikrofont, övé az utolsó kérdés. “Mi a teendő? Mi a teendő, hogy ne csak ennyien legyünk, hogy ne feltartott kézzel menjünk neki a választásnak. Vannak-e elemzések? Van-e kutatás arról, hogyan lehetne áttörni a Fideszt körülövező hazugságburkot, ezt a gonoszságot? Mit kellene tenni?” – kérdezi némileg kétségbeesve.
Gyurcsány szerint ez nem az az időszak, amikor elemzéseket kell olvasni, finisben a kampány, leszegett fejjel kell menni előre. “Most annak van a rendelt ideje, hogy küzdjünk. Ezek a találkozók, ezek csoportterápiák. Megerősítjük a hitünket, hogy mi vagyunk a good guy-ok ebben a történetben” – ezt a részt mindenkinek mondja, a következőt csak a férfinak. “Ne aludjál rosszul! Te vagy a történelem jó oldalán, jó küzdelemben vagy benne.”
A pártelnök iszik egy kis vizet, szelfizik párat, aztán leülünk egy közeli kerítéshez az árnyékban interjúzni.
hvg.hu: Melyik a fontosabb a két választás közül a DK-nak, az önkormányzati vagy az európai parlamenti?
Gy.F.: Másért fontos az egyik, mint a másik. Alma meg körte, tipikusan. Egy pártnak akkor van mélysége, hogyha ott van az önkormányzatokban, ezért aztán az nagyon fontos. Az európai választás pedig egy adott pillanatban az országos hangulatot tükrözi, tehát nyilván az is fontos.
hvg.hu: A 2022-es választási vereség után kérdezték öntől a Partizánban, hogy mit tud ajánlani a DK elnökeként azoknak a fiataloknak, akik most szeretnének csatlakozni a politikába? Valami olyasmit válaszolt, hogy nem tud nekik autót adni, lakást adni, pénzt adni, nincs nagyon mit ajánlani. Most mit tudna ajánlani annak, aki szeretne csatlakozni a pártjához?
Gy.F.: Őszintén, csak küzdelmet. Szerintem kevés annál fantasztikusabb dolog van, mint hogy az ember küzd a saját hazájáért. Nagyon sokfajták vagyunk, vannak olyan emberek, akik ezzel nem akarnak foglalkozni, azt mondják, hogy a család meg a munka tök elég. Vannak olyanok, akik ennél többel akarnak foglalkozni. Szerintem jó dolog, ha az ember küzd, ez nem jutalomjáték sehol a világban, ez küzdelem. Aztán persze lesznek olyanok, akik ezt hivatásként választják, az még összetettebb, de hát addig hosszú út vezet mindenkinek. Szerintem jól teszik a fiatalok, hogyha birtokba akarják venni a hazájukat.
hvg.hu: Semjén Zsolt a mostani békemeneten azt mondta, hogy végső soron sajnálja önt, mert már majdnem összejött volna az ellenzéki oldal egyesítése, azaz a DK majdnem maga alá gyűrte a többi pártot, és akkor egy az egybe kiállhattak volna a Fidesz ellen, de belerondított Magyar Péter. Mit szól ehhez a megfejtéshez?
Gy.F.: A magyar politikának az az alapszerkezete, elsősorban a választási rendszere miatt, hogy két nagy tömb tud eséllyel versengeni egymással a nemzeti parlamenti helyekért. Mindegy, mit gondolunk, hogy ez jó vagy rossz, ez a helyzet. Ezért aztán az a természetes, hogy keresi a tömbösödés útját mindkét oldal. Kereste a jobboldal is, maga alá gyűrt mindenkit, hogyha használhatom a miniszterelnök-helyettes kifejezését, és úgy látom, hogy azzal nem volt kifogása. Keresi az útját ez az oldal is, mert hogy politikai értelemben választási együttműködés kell. Én egyáltalán nem gondolom azt, hogy bármelyikünknek, beleértve a DK-t is, lenne az Isten adta joga, hogy ő legyen egy ilyen tömbösödésnek a közepe.
Nyilván, ha hiszek abban, hogy nekünk igazunk van az ország dolgában, akkor azért küzdök, hogy ebben többen higgyenek. Ez a természetes, és ennek az ellenkezője lenne a természetellenes. Volt egy végi vita, nem tudom, emlékszik-e rá, Orbán miniszterelnök gúnyolódott talán Kovács László egykori külügyminiszterrel, hogy maga szerint jó kis országnak lenni, jó kicsinek lenni? Az légy, aki nagy a politikában, mert az azt jelenti, hogy sokan osztják a te véleményedet. Magyar Péter, mit mond most? Egyedül is győzni fogok. Én ezt nem vetem a szemére. Hát legyen ez az ambíció, természetes módon. A végén a választók majd eldöntik. Tök rendben van ez, szerintem.
hvg.hu: Hogyha jól értettem, itt az előbb azt mondta, hogy az ön megfejtése az egész Magyar Péter-jelenségről az, hogy az emberek csalódtak a 22-es választás után az ellenzékben, egyébként meg úgy képzelik, hogy jobboldalról lehet leváltani a Fideszt, és akkor jött valaki, aki ezeket a szempontokat magában foglalja. Jól értettem?
Gy.F.: Két pontosítással, két nem lényegtelen pontosítással. Olyanok, hogy emberek, olyanok nincsenek. Tehát vannak olyan ellenzéki szavazók, akik így gondolják, hiszen abban egészen biztosak lehetünk, ön is meg én is, hogy lesznek olyan ellenzéki formációk, amelyek érdemi támogatást fognak szerezni, akik mögött olyan választók vannak, akik azt mondják, hogy nem, tök rendben van a DK, tök rendben van a Momentum, nem támogatom a Tisza Pártot. Vannak elégedetlenek, igen, és vannak annyira elégedetlenek, hogy nem zavarja őket, hogy dacára, hogy én liberális vagyok, mint Momentumos, ő meg minden bizonnyal jobboldali, de mégis ő a remény.
Azt nem tudjuk még róluk, hogy azt mondják, jobboldalról lehet leváltani a Fideszt, azt mondják, hogy most nem zavar, hogy a reményt ő testesíti meg. De ez is rendben van, a reménynek ez a jellegzetessége, fogalmilag ez a jellegzetessége, és majd ahogy elkezdi tenni a dolgát, a következő hónapokban, években, meglátjuk, hogy mi a valóságos politikai teljesítménye, mi a valóságos hely számára a magyar politikában. Annak, hogy jön egy új formáció, annak önmagában szerintem inkább örülni kell. Az meg nem elvárás, hogyha nem értünk valamiben egyet, akkor is azt mondjuk, hogy egyetértünk, vagy nem kritizáljuk, ez a két dolog egymás mellett létezik. Hogy az emberek megmozdulnak és támogatnak valamit, azt szerintem tök jó. Ha meg olyasmit képvisel az a párt, amivel nem értek egyet, majd elmondom a véleményemet, mint ahogy elmondtam, hogy szerintem tőrőlmetszett fideszes, az a politika, amit a Péter csinál, de ez is tök rendben van, ő meg azt mondja, hogy amit én csinálok, az nincs rendben.
hvg.hu: Van egy ilyen ellentmondás, hogy Molnár Csaba például, aki ugye a DK európai parlamenti képviselője, többször is kategorikusan kijelentette, hogy Magyar Péter tulajdonképpen Orbán embere, míg ön tegnap az ATV-ben már nem zárta ki az együttműködést Magyar Péterrel.
Gy.F.: Ugye a kérdés úgy hangzott el tegnap, hogy el tud-e majd képzelni koalíciós együttműködést a Tisztelet és Szabadság Párttal, Magyar Péterrel. Én azt mondtam, amit mi gondolunk, és erre a kérdésre azt remélem, hogy mindegyikünk ezt válaszolja, hogy mindenkivel el tudunk képzelni együttműködést, aki elutasítja a Fidesz kormányzati gyakorlatát és a mögötte meghúzódó eszmeiséget. Ha Magyar Péter pártja majd ilyen lesz, akkor vele is. Miért ne? A viszonyok nem személyesek. Egy politikához viszonyulok. Én nem ismerem Pétert személyesen, soha nem találkoztunk. A politikáját tudom minősíteni, és azt tudom mondani, hogy miután a Fideszét a demokratikus politikai küzdelmen kívülre helyezem, ezért csak azokkal tudok együttműködni, akik azon belül vannak. Amikor azt mondja Magyar, hogy a jogállami ügyek, azok nem fontos ügyek, az nyilván a mieinket megrettenti. Ne vicceljünk már! Hát ez az alkotmányos demokrácia lényege, hogy ezek fontos ügyek.
hvg.hu: Mit tippel, mi lesz június 9-én?
Gy.F.: Őszintén nem tudom. Sokfajta mérést látunk, valamelyiken én is meglepődök, nyugodtan mondhatom. Mertem volna önnek mondani pár hónappal ezelőtt, és őszintén szólva, visszanézve a DK-s politikusoknak nyilatkozatait, azt mondták, hogy sokkal több szavazónk lesz, mint 5 évvel ezelőtt. Most is ebben reménykedek. Összekavarta ezt a képet Magyar Péter. Aki most meg tudja mondani, mi lesz négy nap múlva este, az valószínűleg a Teremtő úristennél is bölcsebb. Én meg nem vagyok az. Köszönöm szépen!
Az interjú után sétálunk vissza a parkolóba, Gyurcsány a Blikk egyik újságírójával a futásról beszélget. Félmondatokat hallani csak, de azt tisztán, amikor egy ponton megjegyzi: “Nem könnyű ma Gyurcsánynak lenni Magyarországon”.