Itthon Lengyel Tibor 2024. június. 04. 12:27

Földbe állt a Békemenet mögött álló CÖKA: 100 milliós pluszból egy év alatt veszteségbe fordultak

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A CÖKA a tavalyi mérlege szerint bevételei az egy évvel korábbi harmadára apadtak, így kénytelen volt – a fizetések kivételével – visszafogni a kiadásait, de mégis összehozott 12 milliós veszteséget.

“Büszkék vagyunk arra, hogy 2009 óta, immáron 15 éve szolgáljuk a hagyományos keresztény-nemzeti-konzervativizmust” – így kezdődik a békemeneteket is szervező Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) friss, 2023-as közhasznúsági jelentése. A szolgálat azonban tavaly a korábbihoz képest spórolós volt, mivel a bevételek a 2022-es összeg töredékére apadtak – ezt már a tavalyi mérlegbeszámoló adatai mutatják. 

Eszerint 2023-ban a CÖKA összes bevétele 187 millió forint volt, aminek persze sok civil szervezet örülne, ám a Békemenet szervezői nem ehhez szoktak: egy évvel korábban, 2022-ben ennek még több mint a háromszorosából, 637 millióból gazdálkodhattak. Mivel a CÖKA mindig is javarészt külső támogatásokból élt, a csökkenés is itt látványos: a mérleg ezen során a 2022-es 582 millióval szemben tavaly csupán 172 millió állt. 

Orbán Viktor az idei Békemeneten
Kriza Márton

A támogatások, adományok összegét minimálisan egészítik ki egyéb bevételek, de ezek is mind csökkentek: vállalkozási tevékenységből a 2022-es 55 millió után tavaly csak 15 millió folyt be, és a felajánlott adó 1 százalékok sem dobták meg a büdzsét, hiszen a 2022-es 1,5 millióval után ez tavaly is elhanyagolható összeg volt, mindössze 1,7 millió. Ezek után nem meglepő, hogy  

a jelentős bevételcsökkenést komoly kiadás-visszafogással igyekezett ellensúlyozni a CÖKA. 

A spórolás nem minden tételnél sikerült. Míg az összes ráfordítás zömét kitevő közhasznú tevékenység kiadásait a 2022-es 480 millióról kevesebb mint a felére, 184 millióra faragták le tavaly, ez már nem igaz a személyi jellegű ráfordításokra. Sőt: ez a 2022-es közel 25 milliós összeg bő másfélszeresére, csaknem 40 millióra nőtt. Ezen belül például  

Csizmadia László kuratóriumi elnök juttatása a 2022-es évi 1,2 millióról tavaly 7,2 millióra nőtt. 

Összességében mindez azt eredményezte, hogy a mérlegbeszámoló szerint az alapítvány tavaly veszteséges lett, ami a CÖKA 15 éves történetében most fordult elő másodjára. Utoljára 2017-ban hoztak össze jelentős, több mint félmilliárdos mínuszt, ehhez képest a tavalyi 12,3 milliós veszteség nem sok ugyan, de mégiscsak mínusz. Főleg azután, hogy 2022-ben még 102 milliós adózott eredménnyel, pluszban zártak. 

Ami még az anyagiak forrását illeti, arra a közhasznúsági jelentés címszavakban kitér. Eszerint a költségvetésből “nem igényelt”, így nem is kapott támogatást az alapítvány, amely rögzítette azt is: “külföldi támogatást nem fogadunk el, valljuk, hogy az politikai megrendelésekkel jár együtt”. Adományaik a jelentés szerint “a magánszférából” érkeztek. A CÖKA gazdálkodása itt követhető: 

A CÖKA mérlege 2024

No Description

Amúgy nem meglepő, hogy a CÖKA “nem igényelt” állami forrást, hiszen sosem a közvetlenül a költségvetésből kapott támogatások jelentették az alapítvány fő bevételi forrását, hanem az állami cégektől odacsorgatott, esetleg pályázaton elnyert tíz- és százmilliók. Ebből a szempontból 2022 volt a rekordév, hiszen akkor húzta be a CÖKA történetének legtöbb, 582 milliós adományát. 

A 2022-es adománybevétel még a 2016-os addigi csúcsot is meghaladta, amikor az állami MVM 508 milliót adott nekik a “közgondolkodás javítására”, és a Fidesz pártalapítványa is hozzátett még. Hasonló nagyvonalú adományok tehát tavaly nem érkeztek, ez eredményezte a veszteséget is. Persze, ha lenne is nyereség, a profitot közhasznú alapítványból úgysem lehetne osztalékként kivenni, mint egy cégből. 

De ha már cég, van az alapítványnak egy üzleti vállalkozása is. Ez a 2021 elején alapított, Kövess minket 2022 Kft., amelynek szintén elérhető a 2023-as mérlege. Kiderült, a cég a 2021-es és a 2022-es évhez hasonlóan ismét jelentős mínusszal zárt. Míg 2021-ben 121 millió forint veszteséget termelt, 2022-ben még nagyobb, 177 milliós mínuszt hozott össze, tavaly pedig 41 milliós veszteséggel zárta az évet. 

A dollárbaloldalazós óriásplakát – később Fekete-Győr András fejét Magyar Péterére cserélték
Reviczky Zsolt

Ez, a CÖKA tulajdonolta vállalkozás készítette és fizette a 2022-es választási kampány idején az országot ellepő “100% Gyurcsány”-feliratú, valamint a Márki-Zay Pétert “mini Feri”-ként ábrázoló plakátokat. A mostani kampányban pedig ők álltak elő a dollárbaloldalazó, “Megvették őket kilóra”-feliratú plakátokkal és a Magyar Pétert is ide soroló videókkal – a látvány ötletét amúgy a Dead Kennedys punkegyüttestől nyúlták. 

A CÖKA idei nagy dobása amúgy kétségtelenül a választások előtt megszokott Békemenet volt. A június 1-i rendezvényről tudósításunkat itt olvashatja vissza, a színpadra állított nemzeti giccset itt elemeztük, Orbán Viktor beszédét itt véleményeztük, a résztvevőket érintő számmisztikáról itt írunk, és videót is forgattunk a helyszínen, ami ebben a cikkünkben nézhető meg:      

Magyar Péterről, politikai vitákról kérdeztük a Békemenet felvonulóit, és meglepő válaszokat is kaptunk – videó

Elegen vannak-e az idegbetegek, ki nyerte a közmédia vitáját, lehet-e együttműködni Magyar Péterrel, hova repíti a vérnyomást Dobrev Klára, illetve mit csinálnak a hangyák, miközben a tücsök önfeledten hegedül a káoszban? – erre mind választ kaptunk a Békemeneten. Hogy milyeneket, a videóból kiderül.

Hirdetés