Február 19-éig összesen 5 609 olyan gyanús esetet jelentettek, ahol a menekültek ukrán-magyar kettős állampolgárságukkal élhettek vissza.
Ukrán menekültként kért védelmet több magyar-ukrán kettős állampolgársággal rendelkező személy Németországban. Az rtl.hu szerint vannak köztük, akik ukránul egyáltalán nem beszélnek. Németország az ukrán menekülteknek kivételes eljárást és az úgynevezett Bürgergeld nevű szociális juttatást is biztosítja. Ezt eredetileg az alacsony jövedelmű német állampolgárok kaphatják meg, összege pedig tavaly egy egyedülálló esetében 502 euró, azaz nagyjából 198 ezer forint volt. Aki azonban uniós állampolgár – így a kettős állampolgárok – ezeket a segítségeket nem kaphatják meg.
Az rtl.hu kérdésére Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (Bamf) szóvivője, Christoph Sander megerősítette: az ukrán-magyar kötődésű, ideiglenes védelmet kérelmező személyek állampolgárságával kapcsolatos kételyek tisztázására eljárás indult. Ennek keretében idén február 19-éig a tartományokból összesen 5 609 gyanús esetet jelentettek.
Az ideiglenes védelmet kérelmezők állampolgárságával kapcsolatos kételyek tisztázására irányuló külön eljárást jelenleg csak ukrán-magyar kötődésű személyek esetében folytatnak
– írta az rtl.hu kérdésére Christoph Sander.
A baden-württembergi hatóságok korábban kiderítették, hogy
az érintettek közül sokan a kárpátaljai Beregszászon szerezték ukrán útlevelüket.
Nem ez az első alkalom, hogy ukrán-magyar kettős állampolgársággal rendelkező személyek megsegítése körül vita alakul ki. A háború kitörését követően, 2022 májusában több száz roma származású, ukrán-magyar kettős állampolgárságú ember rekedt a prágai főpályaudvaron. A cseh belügyminiszter, Vít Rakušan azt mondta: ukrán kollégájával egyeztetve arra jutottak, hogy az érkezésük hátterében a szervezett bűnözés állhat, amelynek célja a menekülteknek járó juttatások megszerzése. A menekültek egy része nem beszélte sem a roma, sem az ukrán vagy az orosz nyelvet, csak magyarul tudott.
Az Egyesült Államok már szigorított
2022-ben derült fény arra, hogy az egyszerűsített honosítási eljárás révén annyi bűnöző és csaló szerzett magyar útlevelet, hogy az Egyesült Államok sorra kezdte visszadobni a beutazási kérelmeket. Tavaly pedig hivatalosan is szigorítottak – nemcsak a kettős, hanem minden magyar állampolgár részére. A magyar útlevéllel rendelkező személyek esetében az Utazási Engedélyt Jóváhagyó Elektronikus Rendszeren (ESTA) keresztül igényelt utazási engedély érvényességi ideje két évről egy évre csökkent. Emellett a magyar útlevéllel rendelkezők ESTA-jának érvényessége egyszeri használatra korlátozódott.