Az új összetételű OBT kedden megválasztott elnöke partnerséget szeretne a Kúriával és az Országos Bírósági Hivatallal. Ő pedig büszke arra, hogy a magyar demokrácia bírója lehet.
Kedden tartotta meg alakuló ülését az új összetételű Országos Bírói Tanács, amelynek elnökévé Szabó Pétert, a Győri Ítélőtábla polgári ügyszakos bíráját, elnökhelyettesévé pedig Varga Ritát, a Kaposvári Törvényszék polgári ügyszakos tanácselnökét választották meg. A sajtószóvivő Kovács Ildikó, a Szekszárdi Járásbíróság büntető ügyszakos bírája lett. Péntek délelőtt ők tartottak sajtótájékoztatót az előttük álló feladatokról.
A beszélgetésen kiderült, hogy Szabó Pétert „jelentős többséggel” választották meg a tagok, de nem egyedül indult, Félegyházy Megyesy Fatime, a Budapest Környéki Törvényszék bírája is jelölést kapott. Már megvan az új OBT első ülésének időpontja is: február 14-én tartják majd.
Matusik Tamás leköszönő elnök az Országos Bírói Tanács új tagjainak: Ne féljenek!
Megtartotta alakuló ülését az új összetételű és megerősített jogkörű, így már a döntéseknél is kikerülhetetlen Országos Bírói Tanács. Matusik Tamás leköszönő elnök arra figyelmeztette kollégáit, hogy a jogállam csak akkor működhet jól, ha az OBT független tud maradni. Varga Zs. András, a Kúria elnöke eközben burkoltan bírálta az Európai Bizottságot, és azt üzente, a jog nem lehet a harc eszköze.
A beszélgetésen Szabó Péter kiemelte, hogy elkötelezett az Országos Bírói Tanács átlátható működése mellett. Arra azonban, hogy ebbe az ülésekről készült szó szerinti jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozatalának eddigi gyakorlata is beletartozik-e, nem tudott még válaszolni, mivel arról a testület dönt, nem pedig ő egy személyben.
A jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozatalának kérdése azért lényeges, mert a közvélemény sokszor csak onnan értesülhetett olyan példa nélküli pengeváltásokról, amelyek például tavaly decemberben történtek Varga Zs. András, a Kúria és Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke között.
Szabó Péter megígérte azt is, hogy mindenképpen foglalkoznak majd a bírók és az igazságügyi alkalmazottak javadalmazásának helyzetével, az ugyanis „a bírói függetlenség egyik összetevője”. Egyelőre azonban még az átadás-átvétel zajlik az előző OBT vezetésével.
A hvg.hu-nak arra a kérdésére, hogy milyen munkakapcsolatot vár majd a Kúria és az OBH elnökével, azt mondta: tisztába van azzal, hogy korábban voltak súrlódások, de szerinte mindannyian ugyanabban érdekeltek, és reményei szerint partnerségen alapuló kapcsolatot tudnak majd fenntartani.
Szabó Péter beszélt a saját szerepfelfogásáról is, amit sporthasonlattal élve a csapatkapitányéhoz hasonlított.
Neki nincsenek a többi taghoz képest pluszjogosítványai, ugyanúgy kaphat sárga lapot, piros lapot, de egy bizonyos mértékű felelősséget vállal a csapatért
– fejtette ki. Azt is megemlítette, hogy az OBT a Nemzetközi Bírói Egyesülettől kapott Bírói Függetlenség Díját (Judicial Independence Award) az asztalán tartja, hogy emlékeztesse, miről szól az elnöki funkciója.
Az új elnök keddi bemutatkozójában említette, hogy négy előzetes döntéshozatali indítvány fűződik a nevéhez, illetve annak a tanácsnak a nevéhez, amelynek ő maga is tagja volt. Erről most azt mondta, nagyon büszke arra, hogy a magyar demokrácia bírója lehet, és ugyanígy büszke arra, hogy Magyarország az Európai Unió tagja, és az Európai Unió jogát alkalmazzák.
Az alakuló ülésen Matusik Tamás, az OBT leköszönő elnöke azt üzente az új tagoknak, hogy ne féljenek. Szabó Péter szerint ez az üzenet mindenkiben megmaradt, és alapvető fontosságúnak tartja, hiszen az a bírói függetlenség garanciája.
Matusik Tamás korábban azt mondta, hogy nem szeretne lehajtott fejű OBT-tagokat látni. Én nemcsak az OBT-ről, hanem bárkiről mondva azt szeretném mondani, hogy nem szeretnék félő bírót látni Magyarországon
– mondta Szabó.
Az Országos Bírói Tanács jogkörei a tavaly nyáron, az Európai Bizottság kérésére elfogadott bírósági reform részeként jelentősen megerősödtek. A szervezet nemcsak pénzt, hanem komoly ellenőrzési jogköröket is kapott, amelyekkel gyakorlatilag megkerülhetetlenné vált a fontosabb döntésekben. Az új tagok választásának azért is volt nagy jelentősége, mert az új jogköröket leginkább ők fogják gyakorolni a következő években.