Itthon hvg.hu 2024. január. 16. 08:37

MTA-elnök a kormány kutatási programjáról: Kárenyhítésre jó

Freund Tamás szerint el kell hárítani a politikai akadályokat az elől, hogy minden magyar kutatóhely ismét teljes jogú tagja legyen az európai kutatási térségnek.

A Magyar Tudományos Akadémia üdvözöl minden lépést, ami enyhíteni próbálja azokat a károkat, amelyeket a magyarországi modellváltó egyetemek kizárása okoz az uniós Horizont kutatási programból. Ám ezzel párhuzamosan mielőbb el kell hárítani a politikai akadályokat az elől, hogy minden magyar kutatóhely ismét teljes- és egyenjogú, diszkriminációmentes résztvevője legyen az európai kutatási térségnek – mondta a Népszavának Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a kormány új kutatási programjával kapcsolatban.

 

Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár múlt héten jelentette be, hogy a kormány HU-rizont néven saját nemzetközi kutatási programot indít a Horizontból kizárt modellváltó egyetemeknek.

Az Európai Bizottság 2022 decemberében azért tiltotta meg, hogy magyar alapítványi egyetemeknek EU-forrásokat juttassanak – ezzel kizárva azokat például az Erasmus+ és a Horizont Európa egyetemi kutatási programokból is –, mert a Bizottság nem látta biztosítottnak az intézmények autonómiáját és transzparenciáját.

Ezzel sok magyar diák Erasmus-részvétele vált bizonytalanná, a magyar alapítványi egyetemek pedig csak saját vagy kormányzati büdzséből vehetnek részt azokban a kutatási projektben, amelyeket eddig az EU finanszírozott.

Az Erasmus-ügyről szóló cikkeinket ide kattintva találja meg.

Freund szerint ugyan a kizárás csak a modellváltó egyetemekre vonatkozik, valójában az egész magyar felsőoktatásnak és kutatási életnek súlyos károkat okoz. Az MTA elnöke úgy véli, hogy a HU-rizont program csak kárenyhítésre jó. Az ország érdeke azonban az lenne, ha az egyetemek ismét részt tudnának venni a Horizont programban.

Szabó Gáborral, a Szegedi Tudományegyetem volt rektorával korábban többek között arról beszélgettünk a hvg360-on, hogy milyen hatásai lehetnek annak, ha a modellváltó egyetemek tényleg kimaradnak a Horizont programból. A beszélgetést itt tudja elolvasni:

 

Szabó Gábor volt rektor: Csapkodnak körülöttünk a Nobel-díjak, de ha a Horizont programból kimaradunk, az katasztrófa lenne

A Szegedi Egyetem modellváltása körül voltak a leghangosabb tiltakozások, mára viszont, úgy tűnik, az új rendszer beállt és működik. Szabó Gáborral, az egyetem korábbi rektorával, a mai fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökével beszélgettünk. Az interjú a HVG Diploma 2024 kiadványában jelent meg, most itt, a hvg360-on is olvasható.

„Nem hiszem, hogy neves kutatók, kutatóhelyek vállalnák, hogy részt vegyenek ebben a programban” – mondta ezt már Pálinkás József, az MTA volt elnöke a lapnak. Szerinte értelmetlen pénzkidobás a HU-rizont, amit össze sem lehet hasonlítani a Horizonttal.

Attól, hogy félig-meddig plagizálják a nevét és pályázatokat írnak ki, ez messze nem ugyanaz

– fogalmazott Pálinkás a lapnak.

Hirdetés