Itthon hvg.hu 2023. május. 30. 15:53

Schadl sofőrje a bíróság előtt néma maradt, de korábban Völnernek átadott pénzekről beszélt

M. V. a bíróság előtt nem tett vallomást, de kiderült: a nyomozás során volt, hogy azt állította, Schadl György pénzt adott Völner Pálnak. Ám hogy mennyit és milyen jogcímen, arról nem tud.

Schadl-Völner-ügy
Friss cikkek a témában

A negyedrendű vádlott meghallgatásával folytatódott volna a Völner–Schadl-ügy bírósági tárgyalása, M. V. – aki Schadl György sofőrjeként és személyi asszisztenseként dolgozott – azonban nem tett vallomást.

A bíró, Tóth Erzsébet így felolvasta a nyomozás során tett vallomásait, amelyek a 24.hu beszámolója szerint tartogattak meglepetéseket.

M. V., aki a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnökének ügyes-bajos dolgait intézte – többek között készpénzt is szállított a megbízásából – és a naplóját is vezette, a kihallgatása során egyebek mellett azt mondta:

Egy további személy jut eszembe, akinek rendszeresen adott át pénzt Schadl György, őt Völner Pálnak hívják.”

Aztán arról beszélt, nem tudja, milyen időközönként kapott Völner, az Igazságügyi Minisztérium volt államtitkára, miniszterhelyettese pénzt a végrehajtói kar elnökétől, „de biztos, hogy valamilyen rendszer mellett, és több millió forint volt”. Azt is állította, előfordult, hogy Schadl őt kérte meg az összeg összekészítésére és szállítására, de olyan nem fordult elő, hogy személyesen neki kellett volna odaadnia a pénzt a politikusnak, nem volt jelen ilyen alkalmakkor és azt sem tudta, hogy mi volt a pénzátadások jogcíme.

Schadl-ügy: „Gazdi" mindent tagadott a bíróságon, szerinte nem is úgy volt a kamu emberrablásos sztori, ahogy a vád állítja

A cikk szerint M. V. emlékei a későbbi vallomástételei során megfakultak, és úgy nyilatkozott: csak hallomásból tudott arról, hogy Schadl és Völner között kapcsolat van.

Arról is beszélt, hogy

  • nem követett el bűncselekményt, minden jövedelme legális volt.
  • rendszeresen vitt Schadl megbízásából pénzt különböző embereknek, de róluk vagy az összegek jogcíméről nem tudott semmit.
  • Schadl vagy annak (később vádalkut kötött) bizalmasa megbízásából rendszeresen vitt különböző összegeket önálló bírósági végrehajtóknak.
  • több végrehajtó évente akár többször nagy – akár tíz- vagy százmillió forint nagyságrendű – összegeket fizetett Schadlnek.

Egyik kihallgatása során pedig felsorolt öt végrehajtót is azok közül, akik az ügy tárgyalásának korábbi szakaszában beismerték a bűnösségüket.

Schadl-ügy: Völner mindent tagad, előkerültek sms-ek Varga Judittól és Bayer Zsolttól is

Kedden a hatodrendű vádlottat, Cs. É.-t is meghallgatta a bíróság, a hét megvádolt végrehajtó közül az egyetlent, aki nem ismerte be, hogy a kinevezéséért cserébe fizetett Schadlnek. Azt korábban elismerte, hogy három alkalommal pénzt adott a végrehajtói kar elnökének, de állítása szerint egy kölcsönt fizetett vissza így. Védője akkor Trócsányi László volt igazságügyi miniszter és Vízkelety Mariann államtitkár meghallgatását is indítványozta az ügyben.

Meghallgatta a bíróság Schadl Györgyöt, aki továbbra is tagadta bűnösségét

Schadl a tárgyaláson elárulta, hogy magánemberként mi a közös benne és Völner Pálban.

A 24.hu szerint a mostani tárgyaláson Cs. É. további részletekkel egészítette ki a vallomását, hogy alátámassza korábbi, a kölcsönről szóló állítását. Azt mondta, hogy valóban dolgozott Schadlnek, akitől szakmailag sokat tanult, de egy vitájuk után maga mondott fel, illetve hogy a többi vádlottat, így V. M.-et sem ismeri.

Papp Gábor, Völner Pál ügyvédje: „Nincs itt piros telefon, hogy leszóljanak a pártközpontból"

Ügyfelei között szép számmal akadnak ismert emberek, politikusok, vállalatvezetők, médiaszemélyiségek. Ha valaki be akarja sorolni ebbe vagy abba a politikai táborba, nincs könnyű dolga: egyszerre védi Völner Pált, a korrupcióval vádolt volt fideszes miniszterhelyettest és Horváth Csaba szocialista politikust. Szakterülete a büntetőjog, ahol a bíróságokat függetlennek tartja, az ügyészséget azonban nem.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?