Módosítják a panasztörvényt, kiveszik belőle a köztársasági elnök által kifogástolt részt.
Az Országgyűlés kormánypárti többsége kedden meghajolt az államfő akarata előtt és 147 igen, 6 nem és 30 tartózkodással megszavazta a panasztörvény új változatát.
Mint ismert, a parlament ezt a törvényt még április 11-én fogadta el. Ennek eredetileg – az Európai Bizottság igényei alapján – az lett volna a lényege, hogy anonim módon lehessen bejelenteni visszaéléseket, korrupciós ügyeket. Ezt azonban úgy bővítették ki, hogy „az Alaptörvényben foglalt alapvető értékek és jogok magasabb védelmi szintjének elérése érdekében, valamint a magyar életmód megvédéséhez fűződő közérdekre tekintettel is” lehessen ilyen bejelentéseket tenni különféle hatóságoknak. Például arról, ha valaki kétségbe vonja, hogy házasság csak férfi és nő között lehetséges, és az anya nő, az apa férfi.
Újabb fronton védheti a kormány a „magyar életmódot" a parlament friss döntésével
A „genderpropaganda" ellen és „a magyar életmód" védelmében léphet fel új eszközzel a kormány. A parlament által elfogadott törvényt az EU-ra hivatkozva nemcsak a korrupciógyanú anonim bejelentését könnyíti meg, hanem azoknak a bepanaszolását is, akik kétségbe vonják „a házasság és család alkotmányjogilag elismert szerepét". Igaz, ennek nincs sok értelme, mert ez - még - nem bűn.
A köztársasági elnök a fenti szöveggel elfogadott törvényt azonban nem írta alá, hanem április 21-én megvétózta, mondván: az idézett rész idegen test a jogszabályban, „nem erősíti, inkább gyengíti az alaptörvényi értékek védelmét”. A törvényalkotási bizottság (TAB) múlt heti ülésén elfogadta Novák vétóját, és a kifogásolt rész eltávolítását javasolta.
Ettől még az Országgyűlés egyszerű többséggel elutasíthatta volna – de épp az ellenkezője történt. A vitatott részt tehát ennek értelmében kivették a törvényből, azaz nem lehet majd névtelenül feljelentgetni embereket, csak azért, mert befogadóbban gondolkodnak például a melegházasságról, mint az Alaptörvény.