Miközben tele az ország a háborús hangvételű toborzóplakátokkal, az új vezérkari főnök politikai megfelelési kényszertől vezérelt nyilatkozatokkal teszi kétségessé, hogy valóban profi módon zajlik a hadsereg modernizálása – írja az e heti HVG.
Szittya harcmodorról beszélt, és a történelemhamisítástól sem rettent vissza, csak hogy második világháborús párhuzamot vonhasson az orbáni béketeremtési szándék igazolására – így mutatkozott be Böröndi Gábor altábornagy. Pedig az új vezérkari főnöknek nem lett volna szüksége ilyen antréra. Jól képzett, többszörösen bizonyított katona, aki végigjárta a parancsnoki ranglétrát – olvasható az e heti HVG.
A honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf a piszkos munkát, a tisztikarnak a miniszter által elvárt lefejezését még Böröndi elődjével, Ruszin-Szendi Romulusszal végeztette el. A január elején indult, jó néhány érthetetlen döntéssel járó kirúgássorozat persze aligha csak Böröndi elődjének a lelkén szárad, ő nyilván miniszteri megrendelésre cselekedett.
Élesen kritizálta a honvédséget egy belsős jegyzetben az új vezérkari főnök
Átvilágítják a légvédelmet, megújítják a személyzeti politikát, a háttérbe szorul a katonák családjának érdeke, drasztikus változások lesznek - ígérte a honvédség új vezérkari főnöke egy vezetői értekezleten, az ott készült, kiszivárgott dokumentum alapján.
Ilyen körülmények között különösen érthetetlen, miért gondolja Szalay-Bobrovniczky, hogy hadműveleti szintre kell és lehet emelni a honvédség képességeit – ez volt a vezérkari főnök-váltás hivatalos indoka –, hiszen még a harcászati szint is kívánnivalókat hagy maga után. A hadműveleti szinthez egyelőre sem az eszközök, sem az állomány nincs meg, ahogy a szükséges kiképzés sem.
A politikai vezetés egy nehézdandár felállítását ígérte meg 2028-ra a NATO-nak, ám ha az összejön, akkor is csak NATO-egységekkel szoros kapcsolatban lesz képes hadműveleti szinten tevékenykedni. Böröndi tábornok egy előadásában azt állította, hogy a nehézdandárt „már csak össze kell rakni”, s ezzel az első tagállam lehetünk az egész szövetségben, amelyik maradéktalanul teljesíti vállalását.
Vér, könny, sírás, veríték, fájdalom - ez az út vezet az ütőképes honvédséghez az új vezérkari főnök szerint
Lelkesítő beszédet mondott Böröndi Gábor az első általa vezetett honvédségi állománygyűlésen. Változást, ütőképes honvédséget ígért, és hogy bízik a katonákabam hogy képesek lesznek véghez vinni ezt a várható fájdalom ellenére is. Azt is elárulta, mit kell mondani, ha esetleg valakit zavar a honvédségi aktivitás: ha átmegy a Gripen a falu fölött, az a szabadság hangja.
Ahogy a nehézdandár felállításánál, úgy az egész Magyar Honvédségben is az a legnagyobb kérdés, hogy honnan lesz állomány. A tisztek, az altisztek és a legénység létszáma ma a becslések szerint 25 ezer alatt van; hogy 30 ezerre emelkedjen, azt az előző miniszter, Benkő Tibor 2028-ra látta elérhetőnek. Az állomány több mint fele szerződéses katona – akik nem feltétlenül élethivatásuknak választották a katonásdit –, és egyelőre nem látszik, honnan lenne utánpótlás a tervezett létszámemeléshez.
A minisztérium érdekesen áll a problémához, hiszen azzal a szlogennel kampányol, hogy „ha a honvédség tagja vagy, nem hagyunk magadra!” – ez pedig a kirúgások fényében enyhén szólva is nevetségesnek tűnik.
Arról, hogy a nemrég még helyettes államtitkárként a hadiipari beszerzéseket intéző Maróth Gáspár hogyan lett a német hadióriás, a Rheinmetall kelet-európai vezetője, és milyen lehetőségek állnak a magyar hadiipar előtt, illetve milyen piacokat zárt el előle politikai megfontolásból maga Orbán Viktor, a HVG csütörtökön megjelenő számában és a hvg360-on olvashat bővebben.
(Nyitóképünk illusztráció)