Itthon hvg.hu 2022. december. 05. 16:14

Letette a miniszteri esküt Lantos Csaba

Az Energiaügyi Minisztérium vezetőjének Orbán Viktor gratulált elsőként.

Miniszteri esküt tett Lantos Csaba, a december 1-jén létrejött Energiaügyi Minisztérium vezetője hétfőn a parlamentben. Az új miniszternek elsőként Orbán Viktor kormányfő gratulált.

Lantos Csaba azután lett a kormány tagja – és egy új tárca irányítója –, hogy november közepén lemondott Palkovics László, az Technológiai és Ipari (TIM) minisztérium vezetője.

Azért távozott, mert az energetika kikerült a tárcája fennhatósága alól.

Lantos Csaba leendő energiaminiszter: Az energiaipar nem a kisfiúk játéka

Palkovics lemondásával a TIM is megszűnt, a feladatait pedig Lantos Csaba új minisztériuma mellett a Lázár János irányította gazdaságfejlesztési, az építési és beruházási, illetve a Csák János vezette kulturális és innovációs tárca vette át.

Ahogy korábban a hvg360 megírta, Lantos „körön belülről” érkezett a kormányba, mindig is a NER közelében volt, a Fideszbe azonban sosem lépett be. Az üzleti világban jól ismert és nagyra tartott szereplő, akinek mindkét politikai oldalon vannak barátai. Tavaly a 95. leggazdagabb magyarnak számított 12,2 milliárd forintra becsült vagyonával. Mielőtt Orbán javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök miniszterré nevezte ki, a földgázkereskedő MET Holding AG elnöke, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatósági és a 4iG tanácsadó testületének tagja volt, és Trócsányi László volt miniszter mellett helyet kapott a Szegedi Tudományegyetem kuratóriumában is.

Az orbáni politika feltétlen támogatója az új miniszter, Lantos Csaba, nem lesz fordulat energiaügyben

Kétharmados törvényt is módosítania kell a Fidesznek, hogy olyan mértékű centralizációt hajtson végre az energiapolitikában, amilyet Orbán Viktor elhatározott. Kicsi az esélye, hogy az energetikai miniszterré avanzsáló Lantos Csaba éppen a kormányfő retrográd politikáján változtatna.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.