Nem keresett még senki a nyomozás ügyében, de nyugodt vagyok – mondta a hvg.hu-nak Márki-Zay Péter a milliárdos külföldi kampánytámogatásról. Az amerikai adományokról úgy vélte, arról az ellenzéki pártok tudtak, márciusban be is jelentették, amúgy meg nem tiltja semmi, mert a CÖF is ezt csinálja, csak “itthon lopott pénzből”. Amúgy pedig betiltaná a fizetett politikai hirdetéseket.
“Még nem keresett sehonnan, senki ebben az ügyben” – mondta a hvg.hu kérdésére Márki-Zay Péter, az egyesült ellenzék egykori miniszterelnök-jelöltje arról, hogy az általa vezetett Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) külföldről elfogadott 1,8 milliárd forintnyi, a kampányban felhasznált támogatása ügyében rendőrségi nyomozás zajlik.
Kerestük a nyomozó hatóságot is, hogy a nyomozás állásáról érdeklődjünk, de az ORFK-tól csak annyi választ kaptunk, hogy “a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál sikkasztás és pénzmosás gyanúja miatt továbbra is folyamatban van a nyomozás, aminek érdekére tekintettel egyelőre bővebb információt nem áll módunkban adni”.
“Jöjjenek csak a nyomozók, én nyugodt vagyok” – mondta Márki-Zay Péter, aki kitart amellett, hogy semmilyen törvénysértés nem történt. A hvg.hu is írt róla, hogy bár a kormányzat és a Fidesz szerint jogsértő, hogy külföldről finanszírozták az ellenzék választási kampányát, a törvény csak pártoknak tiltja a külföldi kampánytámogatás felhasználását, márpedig
a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom nem párt, azt pedig elvileg nem tiltja törvény, hogy egy civil szervezet külföldről kapjon pénzt.
Kétmilliárd Amerikából Márki-Zay-nak és az ellenzéknek? És ez legális volt?
Márki-Zay Péter először elszólta magát, majd mozgalma költségvetését nyilvánosságra hozva próbált menekülni a külföldi kampányfinanszírozás gyanúja alól. Az ügyben a rendőrség nyomoz.
A hvg.hu kérdésére, hogy ezek szerint csak kihasználtak egy jogi kiskaput, Márki-Zay Péter azt válaszolta: “kiskapu nincs, ez egy óriási kapu”. Hozzátette: “a CÖF is ezt csinálja, csak ők nem külföldi adományokból, hanem itthon összelopott pénzből, állami cégek támogatásából”. Az összehasonlítást korábban kikérte magának az Orbán Viktor mellett a mostani kampányban is Békemenet-szervező CÖF, bár csak annyiban, hogy ők külföldről nem fogadnak el támogatást.
Ezt az összehasonlítást most megismételte az MMM egy friss Facebook-posztban, újra kiemelve, hogy bár “a Fidesz jelenleg a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak nyújtott adományokat kívánja úgy feltüntetni, mintha azok jogszabályt sértően kerültek volna felhasználásra”, a mozgalom “átláthatóan gazdálkodik, elszámolásunk teljesen transzparens, bátran állunk minden vizsgálat elé”.
“Nincs takargatnivalónk, nem titkoltuk, márciusban még sajtóztuk is, hogy kapjuk a pénzt” – mondta most a hvg.hu-nak Márki-Zay, hozzátéve: “erről a pártvezetők is tudtak, mindannyian”. Az MMM-nek az adományt közvetítő Action for Democracy a 24.hu szerint a kampányidőszak alatt kötött adománygyűjtésre szerződést az MMM-mel, és június 30-ig “kalapoztak”.
Ha a kormánynak, és a kormánypárti sajtónak ez azonnal nem is szúrt szemet, a kormányközeli Századvég már márciusban megkongatta a vészharangot, amikor március 10-i bejegyzésében a honlapján arra figyelmeztetett, hogy “a Mindenki Magyarországa Mozgalom a párttörvényt megkerülve, az egyesületi formát felhasználva, külföldről finanszírozhatja a baloldal kormányfőjelöltjének választási kampányát”.
Az Action for Democracy nevében egyébként Korányi Dávid – Karácsony Gergely városdiplomáciai főtanácsadója, Mihalik Enikő szupermodell férje – a minap azt mondta, csak a diaszpórában élő magyarok pénzéből támogatták Márki-Zay mozgalmát, korábban pedig tagadta, hogy ezzel nemzetbiztonsági kockázatot jelentő módon beavatkoztak volna a választásba.
Pedig az ügy utóbbi vetületével a kormánypártok javaslatára még az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága is foglalkozott. Pontosabban ez elég homályos, mivel a zárt ülésről előbb a Magyar Nemzetnek szivárogtatta ki valaki, hogy a testület az ügy tisztázására “titkosszolgálati vizsgálatot” rendelt el, majd egy nappal később Molnár Zsolt, a testület MSZP-s tagja azt mondta: ez nem igaz, nincs is vizsgálat.
“Ez egy zárt, nem nyilvános bizottsági ülés volt, emiatt nem mondhatok semmit és nem is kommentálnám egyik állítást sem” – mondta a hvg.hu érdeklődésére Sas Zoltán, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke. A jobbikos politikus azt viszont elismerte, hogy az MMM-féle adománygyűjtésének köze van az általa egyéni képviselői indítványként benyújtott törvénymódosító javaslathoz. E szerint
civil szervezet a külföldről származó támogatás felhasználásával az országgyűlési képviselők választásán, az Európai Parlament tagjainak választásán, valamint helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán közvetlenül vagy közvetve jelölő szervezetet és jelöltet nem támogathat.
Az ügyben a Fidesz által használt “ellenszolgáltatás, függőség” kifejezéseket visszhangzó szöveg alapján megkérdeztük a benyújtó Sas Zoltánt, hogy miért lépne fel a jogi kiskapu bezárása érdekében, amikor ő maga is ennek nyomán, ezen a választáson került be a közös ellenzéki listáról az Országgyűlésbe. Azt mondta, “a kampány idején én csak arról tudtam, hogy magyarországi adományok vannak, szerintem ez így nincs rendben. Kiemelte: a javaslata sem ellehetetleníteni akarja a külföldről támogatást kapó civileket, ahogy tette volna azt a Fidesz egykori civiltörvénye, csak annyi a cél, hogy külföldi támogatást ne lehessen hazai kampánytevékenységre költeni.
Márki-Zay Péter azonban a hvg.hu-nak most azt mondta, talán Sas nem, de a pártvezetők – így a Jobbiké is – tudtak a külföldi pénzgyűjtésről. Amúgy a javaslat benyújtása után felhívta a jobbikos politikust, és arra kérte, hogy “ne a Jobbik játssza el a Fidesz szerepét” – mondta. Megjegyezte: "az lenne a legtisztább helyzet”, ha úgy változtatnának, hogy “semmilyen fizetett politikai hirdetés ne jelenhessen meg a kampányban, tiltsák meg mindenkinek, a Fidesznek is, meg az ellenzéknek is”.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel