Itthon Dezső András 2022. május. 18. 16:01

Szalay-Bobrovniczkytól megkérdezték, mit tesz majd az orosz katonai hírszerzés ellen

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

A NATO velünk együtt talán megvéd minket, de ehhez szükség van a magyar honvédség elszántságára – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterjelölt kinevezés előtti meghallgatásán, amit a parlament nemzetbiztonsági bizottságában tartottak szerdán.

52 éves leszek néhány héten belül, de technikailag még 51 vagyok – kezdte Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a honvédelmi minisztérium vezetésére felkért jelölt a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szerdai ülésén.

Ebben a bizottságban őt megelőzően Rogán Antal beszélt arról, hogy kit és mit tart nemzetbiztonsági kockázatnak, maga Szalay-Bobrovniczky pedig előzőleg a honvédelmi és rendészeti bizottságban volt meghallgatáson.

Szalay-Bobrovniczky ezután beszélt az eddigi szakmai életéről, arról, hogy nagyvállalatoknál kezdte, végül diplomata lett, de üzletemberként is tevékenykedett. Azt mondta, hogy üzletemberként mindig a magyar nemzeti befolyásszerzés vezérelte. Ahogyan a honvédelmi bizottságban, úgy itt is elmondta, hogy katonacsaládból származik, mindkét nagyapja katona volt, egyik családtagja a Rákóczi-szabadságharcban esett el. "A mi családunkban a hazaszeretet és a haza fegyveres védelme nem hangzatos szólam volt" – állítja. Ezért amikor lehetőség adódott, azonnal jelentkezett önkéntesnek. Versenyszerűen aktívan jelen van a lovasportban, és tíz évig kempózott, valamint vadászik – hangsúlyozta.

Háború van a szomszédunkban – tért rá a szerinte "rendkívül komoly helyzetre". Megnyugtató és biztos pontként említette a NATO-t, de hangsúlyozta, hogy az egy védelmi szövetség, és nem szabadna változó, agresszívabbá váló szövetséggé válnia. A NATO velünk együtt talán megvéd minket, de ehhez szükség van a magyar honvédség elszántságára – mondta, hozzátéve, hogy a magyar honvédség képességét fejlesztené tovább.

Arra fog miniszterként koncentrálni, hogy a megkezdett beszerzések sikeresen lezáruljanak és a leendő beszerzések is gördülékenyen alakuljanak – mondta a miniszter, aki éppen annak a repülőgépgyártónak a tulajdonosa, amelytől gépeket rendelt a magyar honvédség.

Szerinte fontos, hogy a honvédség megfelelő létszámmal és felkészültséggel, elkötelezettséggel, harci kedvvel álljanak a honvédségbe. Új, átgondolt ajánlatot szeretne a társadalom felé közvetíteni, ez azokat célozza, akik hivatásos vagy tartalékos formában, de védenék a hazát. Példaként említette, hogy Angliában az emberek karrierjük egy pontján beálljanak a hadseregbe, és olyan képesítést szereznek, amit a civil életben is használni tudnak.

Magyarország a béke pártján áll – hangoztatta a kormány politikai mantráját, hangsúlyozva, hogy a kormány tudja, ki ebben a háborúban az agresszor, bár Oroszország nevét nem említette. A háborún kívül más biztonsági kihívások sem múltak el szerinte, példaként az illegális migrációt és a pandémiát mondta. Azt ígérte, hogy ezeket a feladatokat a jövőben is professzionálisan végzi majd a hadsereg. Említette, hogy a terrorista veszély sem múlt el, számítani kell majd arra, hogy a világ támadások alatt fog állni, újabb hadviselések jelennek meg. Nagyon határozottan jelen szeretnének lenni a NATO rendszerében – hangsúlyozta.

A miniszterjelölt megdicsérte a katonai titkosszolgálatot, a KNBSZ-t, ami szerinte az egyik legprofesszionálisabb titkosszolgálat. Ennek irányítása marad a miniszternél, maximális bizalmat élvez a szolgálat vezetője. "Minden a legnagyobb rendben van, semmilyen látnivaló nincs" – mondta a szervezetről, hozzátéve, hogy a finanszírozása is kielégítő.

Minden Magyarországot érintő tevékenység ellen könyörtelenül fel fogunk lépni – felelte Szalay-Bobrovniczky a momentumos Hajnal Miklós kérdésére, aki azt firtatta, miniszterként mit tesz majd az orosz katonai hírszerzés magyarországi ténykedése ellen.

Noha a NER-en belül főleg Habony Árpád és Rogán Antal köreihez sorolt Szalay-Bobrovniczky leginkább üzletemberként ismert, van egy másik oldala is: tartalékos százados, a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegységénél, a Palotaőrség állományában tartalékos csoportparancsnok. Egyúttal ő a 2001-ben alakult Magyar Tartalékosok Szövetségének társadalmi elnöke is.

És amiről már említést tettünk: tavaly ősszel többségi tulajdonosa lett a katonai kiképző és könnyű harcászati gépeket gyártó cseh Aero Vodochody vállalatnak is, amelytől a kormány 12 gyakorlatozó repülőgépet vesz. Erről egyébként a Kormányinfón megkérdeztük Szentkirályi Alexandrát, az akkor még nem miniszterjelölt Szalay-Bobrovniczky kormányszóvivő feleségét is, azt tudakoltuk, hogy egy tízes skálán mennyire tartja ezt kínosnak, mire azt mondta, nem érez összeférhetetlenséget a vásárlás miatt, a magyar haderő fejlesztését pedig szükségesnek tartja. Kinevezése azért is figyelemreméltó, mert annak a Magyar Vagon Zrt.-nek is a tulajdonosa, amely cég egy orosz állami céggel közösen birtokolja a TMH Hungary Invest Zrt. nevű céget, amely 2020-ban vásárolta meg az állam és a MÁV tulajdonában álló Dunakeszi Járműjavító Kft.-t.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.