Magyarország nemzeti szuverenitásának a védelme a titkosszolgálatok első és legfontosabb feladata, és az, hogy minden tegyenek meg annak érdekében, hogy Magyarország ne keveredjen háborúba - mondta Rogán Antal a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szerdai ülésén, ahol őt, mint a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterjelöltet hallgatta meg a testület, miután a polgári titkosszolgálatok az irányítása alá kerülnének.
A mindenkori szolgálatok a kormány szolgálatai, nem egy miniszteré - kezdte a meghallgatáson Rogán, hangsúlyozva, hogy 1990 és 2010 között nem tartozott a titkosszolgálat a BM alá. Akkor (2010-től) azért kellett, hogy a BM alá tartozzon, mert szerinte rossz volt a közbiztonság - mondta Rogán. Szerinte ezért kapta meg Pintér Sándor ezt a területet, és ezt a szolgálatok "kiválóan megoldották", mert Magyarország ma szerinte Európa egyik legbiztonságosabb országa. Viszont most egy új időszak elé nézünk, háborús helyzet van - folytatta Rogán, majd a szolgálatok előtt álló legfontosabb kihívásokról beszélt. A háború szerinte az anyagi biztonságra, az energiabiztonságra és a fizikai biztonságra is veszélyt jelent, ezért a kormány világos elvárásokat is megfogalmaz a titkosszolgálatoknak.
Az első és szerinte legfontosabb feladat Magyarország nemzeti szuverenitásának a védelme. Ez alatt Rogán azt érti, hogy mindig "Magyarország az első, a magyar emberek, a magyar gazdaság, a magyar emberek érdeke az első".
Rogán szerint az a titkosszolgálatok második legfontosabb feladata, hogy "tartsák tiszteletben a magyar emberek által meghozott döntéseket", azaz mindent tegyenek meg azért, hogy Magyarország ne keveredjen bele a háborúba. Szerinte a "háborús propaganda ellen fel kell lépni".
Harmadik feladatként említette, hogy a szolgálatok legyenek tekintettel az ország szövetségi rendszerére, azaz a NATO és az EU kereten belül működjenek. "A NATO, EU országokkal működjünk együtt egészen addig, amíg az első szabály nem sérül. Más országokkal szemben az elhárítás az első számú feladat" - mondta a miniszter.
A Nemzeti Információs Központról elmondta, hogy a TIBEK jogutódja lesz, de bővülő feladattal és nemcsak nemzetbiztonsági szakembereket keresnek oda, hanem olyanokat, akik az energiaügyekhez is értenek.
"A biztonsági kihívások nem fognak véget érni a háború végével" - mondta Rogán, aki szerint a háború következménye, hogy szervezett bűnözői csoportok jelennek meg, menekülthullám lesz. "Fegyverek kerülhetnek az illegális piacra. Köztörvényes bűnözőket engedtek ki harcolni, ezek visszatérhetnek. Külföldi zsoldosok jelentek meg mindkét oldalon, mi vagyunk Ukrajna szomszédjában" - mondta, utalva arra, hogy az emberkereskedelem, a lőszerkereskedelem, az illegális fegyverkereskedelem is erősödhet.
Rogán beszélt arról is, hogy létre szeretnének hozni egy Védelmi Tanácsot, amit Orbán Viktor vezetne. A titkosszolgálatokat (elhárítást és hírszerzést) nem fogják integrálni a következő négy évben. "Van egy erőteljes joguralom" - ezt arra válaszolva mondta, hogy a titkosszolgálatok betartják szerinte a törvényeket. "A baloldal lejáratására a baloldal a legalkalmasabb, nem kell ehhez titkos információgyűjtés" - viccelődött.
Az orosz befolyással kapcsolatos ellenzéki felvetésre úgy reagált, hogy 2010 előtt, amikor magukat bolgár pszichológusnak kiadva végeztek orosz hírszerző tisztek poligráfos vizsgálatot az akkori Nemzetbiztonsági Hivatalban, az országban sokkal inkább jelen volt az orosz titkosszolgálati fenyegetettség.
A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán irányítása alá egyébként nem csak a polgári titkosszolgálatok kerülnének, de miniszterként ő felelne a kormányzati kommunikációért, az e-közigazgatásért, a hírközlésért, a digitalizációért is.
Arról, hogy Rogán Antal felségterületévé válhatnak a titkosszolgálatok, már a kormányalakítás előtt írtunk. Belügyi és kormányzati körökben már hetek óta keringtek erről pletykák, ahogy arról is, hogy a szolgálatokért korábban felelős Pintér Sándor belügyminiszter és Rogán között komoly súrlódások voltak. A Rogán-Pintér párharcban a belügyminiszter maradt alul. Egy törvényjavaslat értelmében Rogánnak mellesleg sokkal nagyobb hatalma lenne, mint amilyen Pintérnek volt.
Pintér irányítása alatt az előző ciklusokban csak az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat állt, a hírszerzésért felelős Információs Hivatal korábban Szijjártó Péter külügyminiszterhez tartozott. Ezeket most mind bekebelezte Rogán, mi több, egy új szervezetet miniszteri irányítását is megkaphatja, ez lesz a Nemzeti Információs Központ (NIK). A NIK-nek nem csak arra lesz lehetősége, hogy titkos információgyűjtést folytassanak, de elemző-értékelő szervként valamennyi titkosszolgálattól kérhet és kaphat információkat. Ez azt jelenti, hogy a polgári szolgálatokat és a NIK-et miniszterként irányító Rogánhoz futhat be az összes fontos információ.