Orbán Viktor megválasztása utáni beszédében az elkövetkezendő tíz év kihívásairól beszét, szerinte bizonytalan, gazdaságilag nehéz, háborús évtized jön, amire a kormány megfelelő választ fog tudni adni.
Hétfőn ismét Orbán Viktort választotta miniszterelnökké, 133 igen, 27 nem szavazattal, tartózkodás nélkül az Országgyűlés. Orbán ezt követően ünnepélyes esküt is tett a parlamentben. Az eskütételen Boross Péter volt miniszterelnök, Szili Katalin volt házelnök, Novák Katalin államfő, Áder János és Schmitt Pál korábbi köztársasági elnökök is részt vettek. Az ülésről a miniszterelnök megválasztását követően, azonban még a miniszterelnöki eskü előtt több ellenzéki képviselő is távozott, aki maradt, az sem tapsolta meg Orbánt, viszont Toroczkai László a Mi Hazánk és Tóth Bertalan, az MSZP elnöke is gratulált neki.
Első szavam a köszöneté – mondta Orbán beszédében, aminek elején a választópolgárok bizalmát is megköszönte. Kiemelte, hogy most itt a képviselők választották meg, de nem felejti el, hogy a választói bizalom az emberektől jön, amiért megdolgoztak, ő személyesen is. Igyekezett a legjobb tudása szerint szolgálni Magyarországot, ezért most a becsülettel elvégzett munka derűjével áll az Országgyűlés előtt, immár ötödször – mondta a miniszterelnök. Ellenfeleink gondoskodtak róla, hogy a választás soha nem látott nemzetközi és hazai ellenőrzés mellett történjék – mondta Orbán, aki szerint Magyarország olyan ország, ahol nem történhetnek választási visszaélések. Orbán itt köszönetet mondott az "ellenzéki aktivistáknak", hogy segítettek megvédeni Magyarország jó hírét.
A magyar embereket érdekli a sorsuk, van véleményük, amit nem is rejtenek véka alá – monda a miniszterelnök. Orbán hozzátette, hogy a magyar demokrácia történelmében soha nem szavaztak egy listára annyian, mint idén a Fidesz–KDNP listájára. 12 év kormányzás után megkaptuk a szavazatok abszolút többségét, azon leszek, hogy ezt megszolgáljam – mondta. Orbán szerint elgondolkodtató, hogy akkor nyerték a legnagyobbat, amikor a legnehezebb volt: szerinte összeállt ellenük a hazai baloldal és nemzetközi szövetségeseik – jelentette ki. Mondjuk ki világosan, hogy Brüsszel és Soros György is ellenünk játszott – jelentette ki. Orbán szerint nincs annál pezsdítőbb, mint amikor rálőnek, de nem találják el.
Ilyen győzelmi sorozat Európában és a nyugati világban is szokatlan, a győzelem arányát tekintve példátlan – mondta a miniszterelnök. Orbán szerint a magyarok kifinomult történelmi ösztönökkel és veszélyérzékkel rendelkeznek, ez nem csoda, hiszen ezer év nagy idő, a magyarok megtanulták, hogy veszély idején a széthúzás súlyos következményekkel, akár országvesztéssel is járhat. A belharc és a viszály a boldog békeidők luxusa – mondta. Baj idején az összefogás parancs Orbán szerint, aki kihúzza magát alóla, az veszélyt hoz a nemzetre, az ilyen politikusoknak a választók alaposan ellátják a baját. A magyarok azt is tudják, hogy az összefogás nem jön létre magától, a konszenzust nem húsvéti tojás módjára kell keresni, hanem meg kell teremteni a miniszterelnök szerint. A politikában ehhez erő és jó szív kell, akinek ez megvan, azé az emberek bizalma, számára ez a választás tanulsága.
A miniszterelnöki munka szerinte abból áll, hogy mindenért ő a felelős. Ez nagy teher, van, akit földbe nyom, van, akit lelkesít – jelentette ki. Elsőrendű felelősségének nevezte, hogy megértse, előre elgondolja, milyen idők várnak ránk, és erre felkészítse a magyarokat. Egyedül soha sem lehet az ember elég okos Orbán szerint. A minisztereken túl tanácsadókra, szellemei emberek tucatjaira van szükség, az ország pedig soha nem volt híján a kiváló koponyáknak, rájuk is számít Orbán.
Mindaz, amiből megérthetjük a 2020 és 2030 közötti idők természetét, az egy irányba mutat: Európa és benne Magyarország a veszélyek korába lépett – mondta. Ez az évtized a veszélyek, a bizonytalanság, a háborúk kora lesz – jelentette ki Orbán. A háború és a válaszként adott szankciós politika energiaválságot idézett elő, ez az amerikai kamatemelésekkel az inflációt hozta, ami a recesszióhoz vezet, amikor a gazdasági teljesítmény csökkenése, stagnálása, csekély növekedésének évei váltogatják egymást Európában Orbán szerint. Lehetnek járványok, lehet erősödő migráció szerinte. Mindennek tetejébe egy elhúzódó háború zajlik, egy háborús évtized képe bontakozik ki a szemünk előtt, jó lenne, ha nem így lenne – mondta Orbán.
Nekünk magyaroknak erre kell felkészülnünk, ebben kell megoldanunk a saját politikánkat – mondta. Orbán öngyilkossági kísérletnek nevezte azt, amit "nagy európai lakosságcsere programnak" hív, ebben szerinte Európa migránsokkal akarja pótolni a hiányzó gyerekeket. Ilyennek látja a "gender-őrületet és a liberális Európa programját, ami túllép a nemzetállami kereteken, viszont nem ad semmit helyette. Egyszerre sújtanak minket gazdasági bajok, háborús nehézségek és Brüsszel gyengeségei – mondta. Ebben a helyzetben kell útra állítani Magyarországot és ott is tartani Orbán szerint, azonban szerinte nekik sikerülhet. Makacsul ellenállunk a hanyatlásnak – jelentette ki. Megalkuvást nem ismerő hajlíthatatlan hűség, józan önérdek, derűs, önérzetes és bátor Magyarország, ez volna hát a feladat a következő kormány számára – mondta.
Orbán különösen számít a történelmi egyházak közösségére, akiknek biztosítják az egyházak tiszteletét, a szabad igehirdetést. Kiemelte, hogy látják az egyházi intézményeket, amiknek segítése kiemelt munkájuk lesz. A miniszterelnök szerint erősíti az egyetemes magyarságot a határon túli magyarságtudat. A miniszterelnök kiemelte, hogy lankadatlanul folytatják "nemzetegyesítő" munkájukat.
Első helyen most Magyarország biztonságáról kell beszélnem – mondta Orbán a háborúról szólva. Szerinte a háborúnak nem lett volna szabad elkezdődnie. A háborút könnyű elkezdeni szerinte, azonban befejezni nehéz. Európának semmilyen eszköze sincs a konfliktus kezelésére – jelentette ki. Erő híján a kontinens vezetése meg van arról győződve, hogy a szankciókkal lehet az oroszokat térdre kényszeríteni, ez papíron lehetséges – mondta. Orbán azonban akárhogy próbál emlékezni, nem tud olyan kontinentális zárlatot, ami eredményre vezetett volna, olyat viszont igen, ami belebukott, így csak a remény marad. Magyarország nem akadályozza a szankciókat addig, amíg nem veszélyeztetik azok az energiabiztonságot – emelte ki.
Magyarország a NATO tagja, mi csatlakoztunk hozzá, létkérdésnek tartjuk, hogy az ország a NATO tagja legyen, ez az a biztos pont, ahonnan felépíthetjük az ország védelmi stratégiáját – mondta. Orbán szerint nem szabad engedni a kísértésnek, hogy a NATO támadó akciókat hajtson végre területén kívül. A NATO nem az antant, és nem is válhat azzá – mondta. NATO-tagságunk fontossága sosem volt ilyen nyilvánvaló, hiszen a dolgok egyre rosszabbra fordulnak – jelentette ki Orbán. Az oroszok végtelenítették a háborút, az amerikaiak pedig az ukránok finanszírozása mellett döntöttek, ez így együtt a lehető legrosszabb kombináció szerinte. A háború így hosszú ideig fog folytatódni, állandó biztonsági fenyegetést jelentve az országra Orbán szerint. A miniszterelnök hozzátette, hogy az elkövetkezendő évtized legfontosabb feladata a háborúból való kimaradás, ami nem lesz könnyű, mert óriási nemzetközi nyomás nehezedik ránk. Aki fegyvert szállít, az fél lábbal már benne is van a háborúban – jelentette ki. Orbán azt mondta, azonnal béketárgyalásokat, tűzszünetet akar, valamint megígérte, hogy kitart ezen álláspontja mellett.
Baj esetén a NATO talán velünk megvédi az országot, azonban helyettünk nem – mondta Orbán. A miniszterelnök azt mondta, azt az országot támadják meg először, ami nem akarja megvédeni magát. A honvédséget szerinte erősíteni kell, ez a legsürgetőbb feladat. Ebben a háborúban Ukrajna a megtámadott, és Oroszország a támadó, ezért támogatjuk Ukrajnát, ezért segítjük őket a legnagyobb segélyakcióval – mondta. Létszámarányosan a legtöbb menekültet engedtük be – emelte ki. Segítünk, félretesszük azt a tényt, hogy korábban a kárpátaljai magyarok milyen sérelmeket szenvedtek el, ahogy azt is, hogy Ukrajna elnöke és kormánya beavatkozott a választási kampányba – mondta Orbán.
Világosan leszögezem, hogy Magyarország az EU tagja, és érdekünk, hogy az előttünk álló évtizedben az is maradjon – mondta, azonban hozzátette, hogy Brüsszel a tagállamok szuverenitásának visszaszorítására törekszik, az Európai Egyesült Államokat építi. A kulturális távolság, elidegenedés szerinte egyre nő Európa nyugati fele és Magyarország közt. Nekünk fontos, hogy rajtunk legyen a Jóisten áldása, fontos, hogy legyen hazánk, amit szerethetünk, fontos, hogy fenntartsuk az ezeréves magyar élet folyamatosságát, fontos, hogy úgy halhassunk meg, hogy tudjuk, hogy gyerekeinknek és unokáinknak legyen hazája, mi úgy tudjuk, ez a legnagyobb dolog, amit a gyerekeinknek adhatunk – jelentette ki.
Brüsszel nap mint nap visszaél hatalmával, olyanokat akar ránk kényszeríteni, ami nekünk rossz – mondta Orbán. Ajánlatot tettünk a migráció, a gender és az olaj ügyében is, ezeket visszautasították. Megvédjük a családjainkat, nálunk az apa férfi, az anya nő, a gyerekeinket pedig hagyják békén – mondta. Kitartunk az ország biztonsága mellett, olyan lépést nem fogadunk el, ami ezt tönkretenné. Így már csak az a kérdés, mit keresünk az EU-ban: az álmainkat, a szabad és egyenlő nemzetek közösségét – mondta a miniszterelnök. Nem azért vagyunk tagjai az EU-nak, mert olyan, amilyen, hanem azért, amilyen lehetne. Amíg esélyt látunk egy jobb EU-ra, addig küzdeni fogunk érte, mert egy ilyen EU adja a legtöbb esélyt egy független Magyarországnak – jelentette ki.
A háborús évtized kihívásaival egy olyan ország néz szembe, ami a NATO és az EU tagja, ami egy jó kiindulópont, de nem válasz a kihívásokra, arra egy nemzeti alapokon nyugvó kormány lehet – mondta. Az elmúlt tíz évet a nagy előretörés évtizedeként jellemezte. Fejlettség tekintetében Görögországot és Portugáliát is megelőztük, hiába csatlakoztak korábban az EU-hoz Orbán szerint. Az előző évtized sem volt könnyű, nyugati pénzügyi összeomlás volt, migrációs válsággal és koronavírussal – mondta Orbán. Sokat láttunk már, de olyat még nem, hogy a világgazdaság rövid idő alatt kétszer is fenekestül felfordult – jelentette ki a miniszterelnök. Tömegesen zártak be a gyárak, leépültek a termelési kapacitások, a gyárak pedig nem nyíltak újra automatikusan, verseny indult az országok között, hogy hol legyenek termelési központot. Magyarország jól küzdött, a győztesek közé került Orbán szerint, az országban 1886 milliárd forintnyi beruházás indult meg – emelte ki. Szerinte a beruházások adnak esélyt arra, hogy az előttünk álló gazdasági válságot jól kezeljük, és hogy visszaesés helyett a hazai gazdaság növekedni tudjon.
A háború miatt a beszállítói forrásokat pótolni kell, több országot éhínség fenyeget. Több korábbi döntés is felértékelődik így Orbán szerint, köztük a Belgrád–Budapest vasútvonal is, ami kiváltja a lerombolt ukrán útvonalakat, a déli gázvezeték pedig kiválthatja az Ukrajnából érkező gázvezetékeket – mondta. Orbán szerint azok az országok lesznek biztonságban, amelyek képesek energiaszükségletüket előállítani, így fontos a napenergia is és Paks is. A legnagyobb beruházások keletről érkeznek. Előrelátóak voltunk, felkészültünk az autóipar megújítására – mondta a miniszterelnök, hiszen itt épülnek a legnagyobb akkumulátorgyártó kapacitásai.
A háborúzó országok gabonát is exportáltak, a világon közel a legtöbbet, Magyarországot nem fenyegeti viszont élelmiszerhiány, gabonakivitel esetén azonban fenntartják az állami elővásárlási jogot – mondta Orbán. Továbbra is a beruházások magas szintjére építjük gazdasági stratégiánkat. A most megalakítandó kormány azt vállalja, hogy a kibontakozó válság idején is megőrizzük eredményeinket, és nem adjuk fel céljainkat, ilyen körülmények között is vállalja Orbán, hogy az ország "előre megy, nem hátra".
Vállalja, hogy védi a családtámogatásokat, a nyugdíjak értékét, a rezsicsökkentést és a teljes foglalkoztatottságot is – jelentette ki a miniszterelnök. Az inflációról azt mondta, Magyarországon megszelídítjük, majd megfékezzük. Ódzkodik a direkt beavatkozástól a gazdaságba, de ilyen helyzetben Orbán szerint be kell avatkozni, óvatos, de határozott árszabályozásokat vezetnek be, így év végére tartósan elviselhető állapotot alakítanak ki addig, amíg Brüsszel újra józanul csinál gazdaságpolitikát.
Orbán megköszönte az előző kormány munkáját, azt mondta, büszke a teljesítményükre, most azonban más évtized vár az országra, ezért a kormánygépezetet alkatrészekre bontotta, az új feladatok logikája szerint szerelte össze saját állítása szerint.
A magyarok hozzászoktak, hogy szépen haljanak meg hazájukért, ezen fordítani akarunk, azt akarjuk bizonyítani, hogy a hazáért élni is lehet – mondta. Orbán szerint ehhez büszkének kell lenni a népművészetekre, a magyar kultúrára, tudományra, sportteljesítményekre is, a kormány egy ilyen országért dolgozik majd – mondta Orbán. Nemzetünk jellemével összefér az egyén és az összetartó közösség Orbán szerint, hiszen tudjuk, hogy mindennek megvan a helye és az ideje, úgy a korlátlan szabadságnak, mint a hierarchikus fegyelemnek is. A túlélést és a megmaradást az ország művészi szintre emelte, szerinte ez a garancia a Kárpát-medencében túlélésre, azonban fontos a környező népekkel együttműködés is, ezért nem fogunk felülni provokációknak – mondta Orbán, aki így biztosította arról a szomszéd országokat, hogy együttműködésben érdekelt Magyarország is.
A fiatalok nevében nem biztos, hogy a legélesebb elmék beszélnek, azonban a fiatalokban van az ország reménye, a fiatalok miatt fényes jövő előtt áll az ország – jelentette ki.
Fontos, hogy egy nemzet tudja a helyét a világban, sem túl, sem alábecsülni nem szabad önmagunkat Orbán szerint. Az országra azért irányul a nyugat figyelme, mert a lengyelek mellett Magyarország vált a keresztény-konzervatív világ bástyájává, másként építjük az országunkat, mint ahogy ők teszik, akár meg is férhetnénk egymás mellett, elvégre hiszünk a verseny jótékony hatásában – jelentette ki. Orbán szerint azonban Brüsszel arra törekszik, hogy csak egyféleképp lehessen élni, "aki nem lép egyszerre, vizsgálatot kap estére" – mondta. Közben sok barátot szerzetünk Orbán szerint, hiszen egyre többen érzik úgy, hogy az ország a remény szigete. Reményt akarunk adni másoknak is, hogy a keresztény életfelfogás, a hazaszeretet, a nemzeti politika nem a múlt, hanem a jövő, mi vagyunk Európa jövője, érezzük a felelősségünk súlyát – zárta beszédét a miniszterelnök.
Közvetítésünket az Országgyűlés hétfői ülésnapjáról ide kattintva érheti el:
Miniszterelnöki esküt tesz Orbán Viktor, ezúttal vajon meddig tervez? - percről percre a Parlamentből
Ötödször esküszik fel Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének, majd beszédében vázolja terveit, amelyek a következő négyéves cikluson is túlmutathatnak. Négy éve például arról beszélt, hogy 2030-ig tervez, és bár a kormánypárti kétharmadra támaszkodik, de háromharmadot szolgál. Kövesse az Országgyűlés ülését percről percre a hvg.hu-n!