A legnagyobb tapsokat akkor kapta a miniszterelnök, amikor kijelentette: ki kell maradni a háborúból és nem szabad engedni, hogy a gyerekek neveléséhez való jogot bárki is elvegye a szülőktől.
Optimizmussal vegyes várakozás lengte körül Orbán Viktor székesfehérvári fellépését, amelyet hivatalosan kampányzáró rendezvénynek hirdettek meg, de a miniszterelnök gyorsan tisztázta: erről szó sincs. „Eszünk ágában sincs bármit bezárni. Ez egy nyitóesemény, ez a kampányhajrát megnyitó esemény. A kampányhajrá a legfontosabb része a kampánynak, és nem vághatunk bele ebbe az utolsó három napba anélkül, hogy ne látnánk egymást” – jelentette ki a Városház téren összegyűlt nagyjából két-három ezer embernek, akik között feltűnően sok volt az iskolás.
„Fideszesek vagyunk” – vágta rá egy lány, amikor arról kérdeztük, miért jött el. „A szüleinket képviseljük, ők a Fideszre szavaznak” – tette hozzá a mellette sétáló fiú. Kiderült, egyikük sem töltötte be még a tizennyolcat. „Idén még nem választhatunk, de négy év múlva két plusz szavazattal számolhat a Fidesz” – mondta távozóban a harmadik társuk.
Orbán a nagyjából húszperces beszédében a helyi fideszes jelöltekről, Törő Gáborról és Vargha Tamásról kevés szót ejtett – segítséget kért számukra a választóktól –, utóbbi eredményét mégis kiemelten fontosnak mondta. „Ha Fehérvár felső részében, ahol Vargha Tamás indul, nyerünk, akkor az egész országban nyerünk.”
A kampányban Orbán szerint a mozgósítást elvégezték, az ellenfél a számukra kedvező, „megbillent” állapotban van – ezt a kijelentését harsány nevetés fogadta –, ez azonban mit sem ér, ha a választás tizenhárom óráját nem használják ki, hiszen „volt már olyan választás, amikor szombaton nyertünk, aztán meg hétfőn is, de vasárnap vesztettünk. Tisztelt hölgyeim és uraim, ne felejtsék el: aki egyszer forró tejjel a száját megégette, az jól teszi, ha a hideg vizet is fújva issza.” E kijelentése csak megerősítette annak a hetvenes férfinak a szavait, aki a beszéd előtt lelkesen magyarázta beszélgetőpartnerének: „Remélem, jó lesz a végkifejlet. De nem szabad elbíznunk magunkat.”
Bár Orbán csalással, „egyértelmű törvénysértéssel” vádolta meg az ellenzéket – azzal, hogy engedély nélkül gyűjtötték össze több millió ember adatait, amelyeket felhasználva „mindenfajta üzeneteket” küldtek nekik –, és arról beszélt, hogy „nehezített pályán” kell dolgozniuk a választási győzelemért, a közönség hangulatát nem tudta felkorbácsolni. Azzal már inkább, amikor arról beszélt, hogy „van némi hátrányuk”, mert ők csak tavaly október 23-án, a békemenet alkalmával álltak bele igazán a kampányba, az ellenük zajló kampány viszont már évek óta zajlik.
A miniszterelnök elismerte, hogy nem számított az ukrajnai háborúra. „Azt gondoltam én is, hogy arról kell meggyőzni az embereket, hogy valójában az ellenfél egy paravánjelöltet állított, valójában Gyurcsány a főnök, valójában ugyanazok az ellenfeleink, mint az elmúlt tizenkét évben.” A háború azonban, „amelyben mi semmit sem nyerhetünk, de mindent elveszíthetünk”, mindent megváltoztatott. A legnagyobb tapsot akkor kapta a híveitől, amikor kijelentette: „Kimaradni úgy lehet, hogy nem küldünk katonát, nem küldünk fegyvert, és nem engedjük át a fegyverszállítmányokat.”
Ugyancsak nagyon népszerűek volt Orbánnak a "gyermekvédelmi" referendumról szóló szavai. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy a háború „eltakarja a népszavazás kérdését is. Márpedig a népszavazás legalább olyan fontos, mind a parlamenti választás”. Szerinte a világnak elment az esze – erre sokan egyetértően bólogattak a közönség soraiban –, ő például sose gondolta volna, hogy egyszer majd bele kell írni az alkotmányba, hogy az apa férfi, az anya nő, vagy hogy a házasság egy férfi és egy nő között megkötött, életre szóló szövetség, azt pedig már tapsvihar közepette mondta el, hogy „a gyerek egy vörös vonal. Azt nem szabad megengedni, hogy a gyermekeink neveléséhez való jogunkat bárki is elvegye tőlünk”.
A távozó hívek nagyon dicsérték a beszédet. Egyikük, egy idős férfi azt mondta, büszkén hallgatta végig az elhangzottakat, mivel egykor maga is Orbán tanára volt.
Egyvalakit láttunk csak, aki megpróbált finoman ugyan, de fricskát mutatni a helyzetnek: egy maszkot viselő fiatal férfi „legyen még több nemzeti nagytőkés” feliratú táblácskával sétálgatott az összegyűlt Orbán-rajongók között. Azt mondta, nem sokan értették meg, mit akar üzenni. „Legyen még három Mészáros Lőrinc! Ne is, legyen még tíz-tizenkettő!” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a biztonsági őr csak úgy engedte be az esemény helyszínét körülvevő kordonok közé, hogy előbb megmutatta neki a feliratot, de nem látott benne semmi kivetnivalót. „Nem bomlasztani jöttünk, hanem árnyalni a képet, mert nagyon visszataszító, amilyen politikai beszédmód itt és máshol is kialakult.” Azt is megjegyezte: természetesen elmegy majd szavazni, és nem azokra, akik tovább gyarapítanák a nagytőkések számát.