Itthon hvg.hu 2021. augusztus. 23. 16:49

Új kutatás szerint a kínai vakcinák 59 éves korig biztosan védenek a delta mutáció ellen

Dobson Szabolcs gyógyszerész szerint ez a vizsgálat is azt bizonyítja, hogy egy oltás nem elég.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus elleni inaktivált vírusvakcinák, vagyis a kínai Sinovac, illetve Sinopharm hatásosak a delta vírusvarisáns ellen – derült ki egy kínai kutatásból, melyre Dobson Szabolcs gyógyszerész hívta fel a figyelmet. A kutatást csak a 18-59 éves korosztályban végezték el, Kínában ugyanis – mint azt a tanulmány leírja – a védőoltások tekintetében ők élveznek elsőbbséget. Azt tehát nem tudjuk, hogy 59 éves kor fölött mennyire véd az oltás.

Az Emerging Microbes & Infections című folyóirat augusztus 14-i számában közzétett eredmények szerint 74 fő esetében a SARS-CoV2 teszt pozitív volt, 292 esetben negatív. A helyszín Kanton város volt, az időpont 2021 májusa. Vagyis egy olyan időszak, amikor már a delta vírus által okozott járvány lángolt fel – írta Dobson. A bejegyzés A koronavírus vakcináció – szakirodalmi tallózó című Facebook-csoportban olvasható.

A gyógyszerész a kutatás alapján azt írja, hogy az inaktivált vakcinák egy adagja közepesen súlyos koronavírus-fertőzés ellen csak 13,8%-os hatást mutatott. Két adagnál ez az arány előbb 59,0%-ra, majd 70,2%-ra nőtt az életkorral és a nemmel való korrigálás után. A súlyos esetek ellen a védőhatás 100%-os volt Dobson szerint, de a nagyon kis betegszám miatt ez felülbecslés is lehet. A vizsgálatban 136 főt (vagyis 61,3%-ot) Sinovac-kal, 61 főt (azaz 27,5%-ot) Sinopharmmal oltottak be. 23 ember (10,4%) vegyes oltást kapott. 2 fő (0,8%) esetében hiányzott az oltásra vonatkozó adat.

A kutatás alapján az látható a szakember szerint, hogy a 40-59 éveseknél a vakcina hatásossága enyhe, illetve közepes súlyosságú tünetek ellen két oltás után 72,5% volt. A nőknél magasabb arányt mértek (79,1%), mint férfiaknál (70,4%).

Az eredményeket látva Dobson azt írta, hogy egy oltás nem elegendő, de két oltás megfelelő védelmet nyújtott, „amennyiben teljesítette a WHO (Egészségügyi Világszervezet) által előírt 50%-os hatásossági küszöbértéket”. A delta variáns elleni hatásosság (59,0%) alacsonyabb volt, mint a korábban jelentett 79,3%.

Hirdetés