Szabó Zsuzsa szerint a tanárok mélyen megalázottnak érzik magukat, a kormány pedig visszaél a pedagógusok hivatástudatával.
Egy pedagógus akkor tud tanítani, ha biztonságban van, és sokkal több a tudása, mint a diákoknak – mondta el Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Régen rossz, ha egy pedagógus csak annyit tud, amennyit meg kell neki tanítania – tette hozzá –, mert úgy nem lesznek gyerekek, akik tovább tudnának tanulni.
A PSZ-elnök azt kommentálta, hogy lebutított tanárképzéssel orvosolná a minisztérium a tanárhiányt: mint múlt héten kiderült, a kormány töröltetné „a felesleges, köznevelési tartalmakat nem érintő”, vagyis a nemzeti alaptanterven túlmutató anyagokat a pedagógusok képzéséből.
Szabó az ATV-nek azt mondta a minisztériumi tervekről, hogy azt például jónak tartják, hogy nem csak az utolsó évben lesz gyakorlási idő, hanem minden évfolyamon. Ugyanakkor tartanak tőle, hogy a speciális képzéseket, például a problémakezelést nem lesz módja mélységében tanulnia a leendő pedagógusoknak.
A szakszervezet elnöke korábban kilátásba helyezte, hogy a következő tanév sztrájkkal indul. Erről most azt mondta: évek óta kongatják a vészharangot, hogy lassan nem lesz pedagógus a pályán. Felhívta a figyelmet, hogy a pályakezdő tanárok bére még pótlékkal együtt sem éri el a garantált bérminimumot.
Most van az, hogy elég, teljesen elkeseredettek a kollégáink
– fogalmazott Szabó. Az elnök szerint a tanárok mélyen megalázottnak érzik magukat. A kormány visszaél a pedagógusok hivatástudatával, de már nagyon a végét járja a pedagógustársadalom, és – mint fogalmazott – „csak egy szikra kell”.
Lebutított tanárképzéssel orvosolná a minisztérium a tanárhiányt
Világnézetileg elkötelezetté válhat a tanítóképzők többsége a kormány elképzelése szerint, ha megvalósul, hogy újabb és újabb intézmények kerülnek egyházi kézbe. Az égető pedagógushiányt a hallgatók mielőbbi éles gyakorlatba állításával orvosolnák.